Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 9 ) Sarbatori fericite !


Recommended Posts

Haha si eu sunt in Belgia chiar acum, la Namur:).

 

a fost superb in delta, am ajuns cu barca pana la mare chiar, si la pădurea Letea am fost, superb ce sa mai. A burnitat de câteva ori, dar noi ne-am văzut de ale noastre:).

 

ai mei se spală cu periuțele ude, uneori cu pasta de copii. Se spală in sensul in care se joaca, încearcă sa facă ca mine...d.astea. Nu am fost la dentist, ar trebui?

 

va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 244
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salut !

 

Fleur, locuiesc in Hasselt. Este aproape de granita cu Olanda, de exemplu din Hasselt pana in Maastricht sunt vreo 30-40 de km iar pana in Eindhoven vreo 60-70 . De aceea in weekend sunt mai mult prin Olanda pentru ca in comparatie cu Belgia au deschise magazinele si duminica ! Fratele meu a zis ca sigur prefer Olanda ca m-am apucat de "fumat" !  [:D] L-am dezamagit profund,  nici fumatul, nici berea nu ma pasioneaza ; in schimb ador ciocolata si magazinele  [batcap] .

Ale mele sigur au fost la dentist  [:-)))] . Se spala pe dinti cu tot tacamul, au maselele sigilate .... sunt in grafic !

 

In vizita Honeys ? [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata

 

ce frumos ca va plimbati!

 

 

olanda mi-a placut in mod deosebit, noi am stat einhoven, am batut toata tara, plux luxemburg. Tara asta este doar sosea si apa :)

 

Bambina a fost la dentist, cica nu are nicio carie :)

 

fleur poTe ne intalnim la jumatatea drumului dintre iAsi si bucuresti 

 

wk placut, ce program aveti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor  [flo2]

Ma mai primiti?

Stiu ca am lipsit nemotivara dar am avut o perioada cumplita. Am avut eu o durere abdominala 2 luni. Nici acum nu am aflat ce e.... din fericire nu ma mai doare. Se pare ca naturistele mele si-au facut efectul....

Apoi am avut probleme cu Ana.... nu va imaginati prin ce am trecut....de unde eram fericita ca de cand ii dadeam zilnic vitamina C, nu s-a mai imbolnavit deloc 3 luni, dintr-o data a inceput cu plansete ca o durea cand facea pipi si facea foarte des. Evident ca am suspectat infectie urinara. I-am dar extract de merisor, s-a mai ameliorat apoi iar a aparut. I-am dus pipi la analize, urina f tulbure, multi fosfati in urina, si bacteriurie. Zice doctorul ca hai sa ii dam antibiotic ca sa sterilizam urina desi avea doar 60.000 si nu era infectie urinara. Eu eram in dubii ca stiam ca nu a fost tocmai sterila colectarea si era cu Enterococus fecalis care e cam aiurea sa apara in urina. Plus ca nu-i dadusem antibiotic de un an si era foarte bine. Dar in disperare de cauza i-am dat ca fata se plangea ca o ustura. Pe antibiotic a fost si mai rau. Durere mai mare si urina foarte foarte tulbure. Am innebunit. Ii dadeam nurofen si ceaiuri multe. Asa se mai calma. Pana am descoperit pe net ca ar putea fi de la vit D. Eu ii dau ulei de cod de la un an zilnic. Apoi in iarna am adaugat vit D pt ca la analize i-a iesit hipocalcemie si a zis dr sa ii dau vit d. Doar ca aici am scos-o mult la soare asa ca a avut hiperdoza mai mult de 2 luni. ...  si asta i-a provocat hipercalcemie severa si fosfati in urina. Fosfatii astia o zgari si de-aia o doare. Acum nici macar lapte nu mai are voie o vreme.... [smulgpar]

Sper sa ne revenim. O sa mergem pe 18 in romania si mai refacem analuzele acolo.

Asa ca suntem in distractie.

 

Pampersi noi nu mai cumparam de 3 luni. A facut o si gura data pe ea noaptea si atat.

De vorbit este supercaraghioasa. In seara asta era f obosita si si-a pus capul pe masa si a zis"sunt rupta!"  [:-)))]

vorbeste engleza dar cu mine refuza sa vb. Acasa doar romana. Numai cu restul pe afara vrea sa vb engleza.

 

Cand va aud ce dimensiuni au copiii vostri raman masca  [fal]

Ana are 90 de cm si 12,5 kg . E super migniona

 

Legat de constipatie, acum de cand are hipercalcemie a fost si ea constipata. Va recomand siropul "Laxen" de la Dacia plant si extractul de merisor de la plant extract. Sunt superbune amandoua si nu sunt puternice. Actioneaza gentil. 

 

In rest nu stiu ce sa va mai zic....la noi sunt peste 40 de grade. Deja lesinam de cald. De abia astept sa vin acasa... [:)] . Va pup 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, bine ai revenit. Sa rezolvati cu bine toate problemele de sanatate.

 

M a pus pe ganduri ce ai patit cu Ana. Tu i ai dat calciu vit. D si ulei de peste la recomandarea medicului sau din proprie initiativa? Oricum a fost supradozaj, nu? Uf, trebuie s o fi durut mititica. Bine ca ati detectat cauza.

 

Eu i am stopat vit D de cand nu mai alaptez de vreo 3 luni. Si oricum a venit vara.

 

Ilenuta, noi din Iasi vom calatori mai spre N V Dornei, si posibil 2 3 zile in zona Bran. La inceputul lui iulie. Mai vorbim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, i-am dat ulei de peste de laun an. Si vit D o stopasem la 2 ani desi fontanela ei s-a inchis abia la 2 ani si 3 luni. In iarna doctorul mi-a presctis vit D pt ca avea hipocalcemie. Dar administrarea prelungita combinata cu 2-3 ore pe zi de soare plus tot ce e prin alimente, iaca ce ne-a facut. Imaginati-vs ca acum caut sa ii gatesc alimente sarace in calciu si e un challenge sa gasesc. C fain ca vii in Ro. Poate ne vedem ca noi suntem mai aproape. Prin iulie vrem si noi sa o luam la trap inipre Moldova. Poate ne intersectam :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dragutelor!!!

am venit cu vesti : l am intarcat pe denis! dupa cateva zilele si nopti de tzitzileala la maxim vineri dimineata am zis stop.nu am mai rezistat... mi am pus pansament si am zis ca am buba... el e tot suparacios si ma pune sa io arat de cateva ori pe zi.e greu ca nu stim cum sa adormim fara...la amiaza nu am reusit sa il culc iar seara adoarme doar cand pica rupt.noaptea cand se trezeste sa o caute nu mai poate adormi... il iau in brate si il leagan ca altfel se trezeste.

va pup

ioana bine ai revenit.Imi pare rau ca ati fost bolnavioare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza fetele! Cine doreste o cafea? :)

 

Ali, felicitari, gata, Denis e băiat mare de acum :) o sa-i treaca supărarea si se va obisnui Si cu nani ca deh, orice învăt are si dezvat :) numai ca la vârste mai mari e mai greu...

 

Fleur, am vb pe FBK cu iesencele Si abia asteapta sa te cunoasca live :) sa-mi dai pls un mail ceva pe pm ca sa ia legatura direct si sa stabiliti ce si cum. M-au intrebat si cat stati. Ce mai face Ericutzu? 

 

Ioana draga, da' ce-ati mai tras si voi...mi-a trecut si mie prin cap sa nu fie ceva legat de vit D cu constipatia asta, dar noi inca nu ne-am intepat. O sa ii fac si eu analize vara asta ca nu i-am facut niciodata. Oricum am oprit si noi vigantolette pana La toamna. Ulei de peste am incercat mai multe variante dar nu vrea să-l ia nicicum...Da-ne de veste cand sunteti in tara sa ne vedem. Vreau sa facem o reuniune de piersicutze, ceva o aniversare comuna de 3 ani...ne gandim. Ms de recomandări pt constipatie :*

 

Carmen, cum mai sunteti?

 

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...