Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Idei de afaceri pentru curajosi


Recommended Posts

  • Administrators

Intotdeauna m-am intrebat de ce romanii nu au curaj sa isi foloseasca materialele frumoase din tara si sa nu creeze obiecte utile si artistice pentru cei care ar dori sa le cumpere.

 

In oraselul de munte al parintilor mei - peste gard de casa lor - e casa unui barbat foarte talentat care sculpteaza cu pasiune si talent in lemn. Insa - de vreo 20 de ani face acelasi lucruri pe care nu le poate vinde ... tot felul de panoplii cu coarne de cerbi, steme de vanatoare si cam atat. Si nu face altceva.

 

De multe ori m=am gandit ca exista atat de multi mesteri populari care sculpteaza sau fac obiecte de arta fara nici o chemare la publicul tanar.

 

Azi  - iata, pentru ca nu se pot cumpara in Romania - iata o serie de obiecte pe care eu una le-as cumpara cu mare placere. Poate acest topic inspira pe careva.

 

iata de exemplu aceasta veioza atata de simpla care ar putea face furori intr-un magazin online (apropo si noi vom lansa un magazin online in curand - asa ca daca se gasesc mesteri sa sculpteze aceste produse, le vindem cu placere pentru ei)

 

veioza-bufnita.jpg

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  • 2 weeks later...
  • Administrators

stiu asta Marius insa exista unii care cumpara engros - eu stiu ca exista mari vanzatori care cauta producatori de produse facute manual - insa ma refeream la faptul ca in Romania exista mult talent insa nu se produce - ci doar se vinde si revinde.

Si ma gandeam la faptul ca piata cere insa totul se produce in alte piete.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am discutat cu mai multe persoane care au un astfel de business (productia handmade) au produse frumoase, chiar foarte frumoase, diverse, ieftine dar... cumparatorii sunt 99% constatatori si.... cam atat. E greu si dezarmant sa te chinui sa obtii si sa ai in general laude si batai pe umar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...