Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: Iata Anul Nou, s-a apropiat!


Recommended Posts

Mihaela_s, la noi cei cu copii la scoala au prioritate la concedii in vacantele copiilor, tocmai pt ca nu poti scoate copilul de la scoala in timpul anului scolar. A mine orice minut lucrat in plus, mi se trece ca "lucru suplimentar" si-mi pot lua zile libere. Acum sunt acasa din 19 decembrie pina in 13 ianuarie, iar in perioada asta am avut doar 2 zile de concediu, restul numai din ore suplimentare. Am intrat in noul an cu 9 zile de concediu si 3 din suplimentare de anul trecut:-) Dar, pt ca sunt sau am ramas singura, cind lucrez, dupa cum vezi, bag suplimentare la greu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 615
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Letizia, scuze de un vot negativ, sunt pe ipad si-mi aluneca aiurea degetul. Se vroia positiv:-) si sper sa ajungeti si sa va si distracti la spa cu buflea.

Nici nu am observat. Dar ce fain ca iti poti luat liber pt orele suplimentare! La mine la firma numai daca lucrez simbata sau duminica pot sa- mi adaug zile la concediu, ca de remunerat nu se remunereaza. Asta la mine la firma, la alte firme poate fi altfel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello la toti pinguinii,

 

Dom'le sunteti ca magnetul:) Indiferent ce fac mai bag un ochi la voi aici. Ma bucur alaturi de voi cand plecati in vacanta si ma intristez cand trebuie sa lucrati sau sunteti bolnaviori (asta include automat si puii de pinguini si sotii etc, tot familionul)! Mai ma inspir si cand gatiti sau propuneti ceva de mancare, iar de lista culturala nici nu mai vorbesc, ce pot sa zic? Numai lucruri bune genereaza ghetarul asta:)

 

Apropos de spa-ul lui Buflea mi s-a intamplat si mie una funny acum multi ani cand am venit aici pe meleaguri straine. Fii-mea era beblusa si in primul ei an de viata nu prea am avut timp sa ma duc la spa, chiar era ultima mea grija.

Ca sa ma scoata din rutina sotul mi-a cumparat de ziua mea un gift card la un spa superfitos (I-a spus sor-sa nu a stiut el ). Ca sa nu ma duc cu mana goala am luat-o si pe mama sa se simta si ea bine. Era la noi si avea grija de fii-mea, deci merita cu prisosinta !

Mergem noi la ora programata, ne indruma receptionista sa mergem la cabina, am intrat amandoua in aceeasi cabina sa ne dezbracam de bluza, ne-am lasat pantalonii si pantofii ca mergeam pentru fata, nu masaj la picioare, erau halate curate gata pregatite, apoi fiecare mergem la camera ei. Fiecare clienta avea camera separat cu lumanari parfumate, muzica de fond, un pic semi intuneric, tot tacamul de relaxare.

Mie imi spune cosmeticiana mea ca trebuie sa ma duc sa ma dezbrac de tot, numai chilotii pot sa ii tin. Ok eu am inteles, dar mama normal ca nu a inteles. Cumva a priceput din semne si s-a intors la cabina unde a dat nas in nas cu mine si va dati seama ce contrariate eram ca trebuia sa ne dezbracam de tot la tratament facial !!! Ca in Romania cand mergeam la cosmetica mai mult de decolteu nu aveau niciodata treaba cu mine:))

Ne intoarcem la locul faptei, camera de placere si tortura pardon, si dom'le am iesit de acolo peste o ora jumate cu suprema convingere ca m-am nascut a doua oara!!! De mama nu mai spun!!! Si din comentariile noastre am dedus ca tipa ei a fost mai buna ca a mea. M-a spalat pe picioare, mi-a masat bratele si picioarele, curatat fata si decolteul, masaj la gat, urechi, m-a bibilit pe toate partile!

Deci nu mi s-a parut deloc ciudat ca Buflea a trebuit sa isi lase chiloteii la cabina [:D] . Dar categoric este tare amuzant prima oara cand nu stii cu ce se mananca!

 

 Multumesc pentru filmele recomandate. Le-am pus repede la favorite list si le iau de la biblioteca daca nu le gasesc online.

Eu imprumut de la biblioteca, gratuit normal [:D]  filme de la sectia "filme straine" si recent am vazut "Priceless" din 2006 film francez cu Audrey Tautou. Mie imi place foarte mult aceasta actrita. Ea este o femeie frumoasa si mereu in cautarea barbatului bogat care s-o trateze ca pe un trofeu, sa-I cumpere numai haine de firma si sa-I dea si luna de pe cer. Toata tevatura incepe cand ea crede ca un chelner de la un hotel de fite este barbatul bogat mult cautat.Si tipul merge pe  "burta" si o induce in eroare pe protagonista o buna perioada din film. Ce lant de situatii se naste nu vreau sa va dezvalui, insa pe IDMb este cotat cu 7.1.

Este o comedioara usoara insa foarte foarte  placuta !

 

Eu inca ma refac dupa petrecerea de revelion. Nu am petrecut revelionul la restaurant de multi ani,  insa acum ne-am gasit un grup mai marisor si a fost ok ca erau si multi copii.  A stat fii-mea pe metereze pana la 2am cand am plecat si au anuntat aia ca official era ultima melodie ca noi tot topaiam de zor acolo [:D] .

A fost restaurant cu specific Italian si a fost un DJ care a dat multa muzica din anii 90, deci muzica tineretii mele. Au dat si muzica italiana si latino gen cha cha, rumba etc, si era un cuplu asa sariti de 60 de ani, ea mai micuta si el inalt, dansau asa de tandru si el o invartea cu o viteza de-I sareau fustele in sus! O placere sa-I privesti! Erau asa de sincronizati si se sorbeau din ochi!

 

La noi de cand se vorbeste de imbunatatirea relatiei USA-Cuba toata lumea asteapta cu sufletul la gura sa putem calatori la all inclusive resorts [:D]  [:D]  Ceea ce cu parere de rau va inseamna cresterea preturilor !!

Noi stim de la niste prieteni din Canada ce deal-uri bune gasesc in Cuba. Sa vedem daca se va intampla asa ceva....

 

Acum ma retrag sa plimb catelul si sa hranesc familionul. Gata mi-am facut norma la scris pe nu stiu cate zile:)

 

Inca o data La Multi Ani la toti pinguinii !!!! Sanatate si bucurii multe!!!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la noi nici nu mai stiu, sincer, cum e stipulat in contract cu orele suplimentare, stiu doar ca nimeni nu ridica vreo pretentie. in condica (cei care binevoiesc s-o completeze, ca io o ignor cu gratie de cativa ani) stiu ca n-avem voie sa trecem decat de la 9 la 18 (cu o ora pauza de masa). separat avem un sistem in care "biluim" orele lucrate pe proiecte sau in afara proiectelor (training-uri generale, sau intalniri interne). acolo am iesit in 2012 persoana cu cele mai multe ore biluite pe proiecte, din intreaga firma, la nivel global. am promis ca nu mai fac asta vreodata [:)]  in acel an am avut luni in sir cu peste 270 de ore lucrate...

 

concediile ni le cam luam cand vrem (sau cand putem, ca de exemplu eu am intrat in 2015 cu 38 de zile de concediu neluate). e in functie de faza in care ne sunt proiectele - si, la cei care au copii, probabil si in functie de vacantele acestora, daca se poate lipsi de pe respectivele proiecte in acea perioada. eu nu mi-am luat niciodata mai mult de 2 saptamani legate. in pricipiu ne putem face socoteli, mai putin in faza initala a unui proiect, cand depindem de aprobarea emisa de autoritati - si astea-s imprevizibile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corolyno, Soro ...la SPA-ul meu nici nu te lasa sa intrii cu chiloti. Ti-i ia de la usa ...moama, si scrub din ala, peste tot, peste tot, numai acolo am gustat. Scrub-ul tine 45 min, iti dai seama, sa te frece cineva 45 min ? Apoi masajul 1 ora, in care, daca ai statura, se suie pe tine, cu genunchii, cu picioarele ...ehe, ce povesti am adus eu de la SPA-ul astaaaaa ...numai pinguinii vechi stiu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am retinut si asta, e pe lista, pentru prima data cand dau cu nasu' intr-o librarie (sau macar intr-un stand cu carti). la fel si Viata lui Pi, de care puteam sa jur c-am cumparat-o deja, dar am rascolit toata biblioteca (plus alte cateva locuri in care-mi tin cartile, ca nu incap toate in bibiloteca), in seara cand o recomanda atat de calduros Aqai la topicul cu pricina, da' n-am gasit-o.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...