Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: Iata Anul Nou, s-a apropiat!


Recommended Posts

In schimb,un film pe care l-am vazut cu placere de multe ori si care imi creaza senzatie de emotie la sfarsit e Orient Expres...al lui Sergiu Nicolaescu.Mi-a plut povestea....nu se termina fericit ,la sfarsit ti se pune nod in gat dar......e frumos.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 615
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La multi ani ghetar 2015!

 

Mihaela, mosul acela pe sanie e demential, multumesc! Si calatorie placuta, sa va bucurati de vacanta.

 

Buflea, atat de repede ai inceput? Groaznic! Eu incep abia luni dar voi fi in focuri teribile pt concediul asta:)

 

ny trebuie vazut vorba cantecului in June sau may? Luna asta trebuie sa fac rezervarile... Tips are greatly appreciated!

 

ma mai intorc zilele astea. A huge hug pt toata lumea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, inteleg si punctul de vedere britanic si elvetian, cu luatul copiilor in vacanta. Aici se practica mai mult la scolile private, unde conducerile se poarta cu parintii ca si cu oua...ei platesc, ei dispun. Mai mult de atat, cand am predat acolo si plecau copii in vacanta in timpul anului, trebuia sa trimit parintilor pe mail toata planificarea pe sapt. respectiva, o mare bataie de cap...

Dar, in general, o saptamana nu e mare lucru, cu conditia bineinteles sa recupereze toate chestiile predate (cu parintii) si temele intre timp.

A, plus ca aici sunt f multi copii de imigranti si scolile sunt in general intelegatoare cand unii pleaca, cu o sapt. mai devreme de inceperea vacantei, sa petreaca vacanta in tara de origine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o, ho-ho, cica e o avarie Radet.

De vreo ora imi inghetase nasul si cand am pipait calorifele, reci ca gheata. De cand am aflat ca e avarie mi-e si mai frig.

==

 

Ce rau imi pare ca unii s-au dus la serviciu azi!. E crunt. Nu stiu cine a inventat inchiderile astea de luna, da' ala n-a fost om cu cap.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi abia in 12 ianuarie incepem scoala, iar eu in 13 serv.:-) Dar pina la Paste si apoi pina la sfarsitul lui iulie nu mai avem imic liber. La noi in "judet" sunt 3 sapt de vacanta de iarna, insa, comarativ cu restul tarii, cele mai putine zile de vacanta si libere /an (caci la noi nu-s multi catolicimca la Didi si Kari si ca atare, nu avem multe sarbatrori libere).

Asa ca, mai avem o sapt si ceva de leneveala si  serbat 15 ani ai fetei.

Chiar le-am compatitt pe buflea si Mihaela-s ca au lucrat zilele astea:-(

 

La noi ca la Letizia si Ella, nu ai voie sa iei copilul de la scoala in afara vacantelor, in ultima zi inainte de vacata si prima dupa vacanta. Si, asa cum spune si Letitzia, mi se pare f ok, nici eu nu am lipsit niciodata in afara vacantelor de la scoala pe motov de concediu si ca e mai ieftin in extra sezon. In Frankfurt sunt f multi emigranti, deci, daca s-ar aplica principiul,canadian sau suedez, n-ar fi o pb sa iei copilul de la scoala, insa, legile sunt acealeasi pt toti, iar in aeroporturi sunt controlati si amendati parintii cu copii scolari, care pleaca in concediu in afara vacantelor.

 

buflea, am vrut sa citesc intai cartea, dar mai am cred o luna de asteptat pina imi vine comanda la biblioteca, asa ca ne-am uitat intai la film. 

 

Mai scrieti ce filme v-au placut dar care sa mearga pina in 15 ani (adica limita aia de varsta) si mai ales pe ce site-uri le vedeti (daca se poate in germana, si mai bine:-)).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineatza de la serviciu,

 

Bueiiii, de ce numai eu muncesc ? Letitia, tu nu închizi luna, trimestrul, anul ? Eu lucrez si mâine si sâmbăta viitoare ...

 

Am vazut The Judge, la sugestia mihaelei. Mi-a placut ideea si de Robert Downey Jr. Ii sta foarte bine in rolul de avocat briliant si barbat cam ticălos.

 

Am mai vazut Gone Girl - Letitzia, tu vroiai sa-l vezi. E foarte bun, o ecranizare extrem de reușită, am ramas plăcut surprinsa. Ben Aflek joaca foarte bine, începe să-mi placă din ce în ce mai mult de el. Recomand totuși și cartea care se focuseaza mai mult pe gândurile, trairile si dezamăgirile lor interne. Desi scriptul este cam hollywoodian, modul in care se construiește si destrama o relație este foarte real povestita.

Oricum, repet, o ecranizare foarte reușită, comparativ cu One Day (Helbi ☺), care este un film mizerabil care omoara efectiv cartea ...daca ti-a placut filmul, cartea o sa te uimeasca.

[:-)))]  [:-)))] Eu inchid luna in jur de 17 mai tot timpul. E din cauza ca cei de la sales sint inceti, ma tog sint mai multe cauze. Asa ca patronul nu se asteapta sa vada rapoartele finale mai devreme de 19-20 ale lunii. Luna sta inchid si anul, dar ne intindem cu asta pina prin februarie de obicei [:)] . Asa ca da, se pare ca numai tu esti le munca!

 

Da, inca imi doresc sa vad Gone girl si n-am reusit. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, acum am vazut ca Letitia vine la NY. Sigur ca ne vedem. Daca ai curajul sa-ti dai chilotii jos, te duc la SPA-ul coreean, sa vezi ce impresie ii faci barbatului de 15 ani de casatorie, daca nu, va duc doar la sushi japonez.

Ei, am nevoie sa ma duc spaul coreean sa-mi dau chilotii jos? Ce, el nu stie care e marfa, de 15 ani incoace? Doar daca se prezinta aia cu ceva maseozi/maseoze sa ne mai lasam impresionati!  [:-)))]

Asa ca mergem la sushi, asta daca nu iti mai vine vreo idee, desigur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, inteleg si punctul de vedere britanic si elvetian, cu luatul copiilor in vacanta. Aici se practica mai mult la scolile private, unde conducerile se poarta cu parintii ca si cu oua...ei platesc, ei dispun. Mai mult de atat, cand am predat acolo si plecau copii in vacanta in timpul anului, trebuia sa trimit parintilor pe mail toata planificarea pe sapt. respectiva, o mare bataie de cap...

Dar, in general, o saptamana nu e mare lucru, cu conditia bineinteles sa recupereze toate chestiile predate (cu parintii) si temele intre timp.

A, plus ca aici sunt f multi copii de imigranti si scolile sunt in general intelegatoare cand unii pleaca, cu o sapt. mai devreme de inceperea vacantei, sa petreaca vacanta in tara de origine.

Fleur, la privat si la noi se permite. Al meu e la scoala privata, dar e anul zece, fiecare saptamina e importanta, m-as impusca in picior sa-l iau in vacanta in timpul scolii, asta lasind departe ca el n-ar merge in ruptul capului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...