Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: Iata Anul Nou, s-a apropiat!


Recommended Posts

Seara buna! Am venit si eu de la munca...buflea cum adica numai tu muncesti???  [fri]  [:)]

 

Despre libere la scoala, aici se poate. Dar in general parintii nu fac asta. Pana la 10 zile (adica doua saptamani) se poate numai cu acceptul profesorilor de la clasa, peste e nevoie de acceptul rectorului, se face cerere scrisa. Dar depinde si de copil, cat de bine merge la scoala, cat poate face extra. Pentru ca primesc de citit, de facut teme, nu e vacanta. In India anul trecut, am stat in fiecare seara acasa cu fetele si am facut teme, oricum nu aveam unde merge. La fel si in Thailanda acum 4 ani. Amandoua au avut teme. Noi am fost de 3 ori pana acum, in perioada asta, in ianuarie. In Egipt, Diana nu a fost cu noi, a fost in Ro si a venit acasa, a stat la prietenii nostri. Silvia era la clasa pregatitoare, n-a fost problema. Apoi am fost in Thailanda si acolo Diana era in a 8-a. Am facut cerere si ne-au zis ca e ok, nu aveau teste nationale anul acela (testele incep in martie, dar fac multe pregatiri la scoala inainte), a primit teme cu ea, a fost OK. Silvia era in clasa intai, a primit si ea teme, mai mult sa tina un jurnal pe zile. Plus ceva mate. 

Apoi am facut doi ani pauza ca am fost eu studenta si nu am putut pleca. Am fost anul trecut in India si cum va ziceam a fost plin de teme. La liceu nu primesc liber, Diana a avut nemotivate doua saptamani, i-au taiat banii de bursa pe doua luni, si dupa ce le-a scris un email alora ca ea a facut scoala cat a fost plecata, ca si-a predat la timp toate proiectele, a luat numai calificative mari la teste, i-au taiat numai pe o luna :). 

Acum o sa ii taie iar, dar si de data asta va face lectiile, acum e altfel ca au pe net tot ce au de facut. Profesorii stiu ca ea e plecata, o vor pune iar absenta dar au voie sa aiba max. 10% parca absente...nu prea mai stiu, ca acum eu nu mai primesc raport de la scoala, dupa ce a implinit 18 ani. A zis ca se descurca fara probleme. Va pierde iar bursa, probabil pe doua luni daca nu se cearta iar cu ei :). 

Pe Silvia am cerut-o iar, a aprobat rectorul, desi sunt 11 zile si pana la urma vor fi 10, ca nu mai plecam vineri dimineata si poate merge la scoala si ziua aia. Va primi iar lectii si tot sa invete in concediu. Am fost seriosi tot timpul, am lucrat cu ea si profesorii stiu. De asta zic ca depinde de copil, multi parinti nu isi iau sarcina asta, asa ca merg in vacante cu ei. 

Anul viitor insa, Silvia va avea teste nationale si nu vom mai putea merge asa, o sa mergem in timpul vacantei. O sa plecam intre Craciun si Revelion si vom veni acasa probabil cu cateva zile mai tarziu dupa inceperea scolii. La noi incepe in 7 ianuarie. 

Diana probabil nu va mai veni cu noi la anul.

 

Am vorbit cu Diana, in fiecare zi. E bine, e cald, apa minunata...stiam asta :). Fac plaja, baie, mananca bine si bun, merg cu mopedul. Mi-a stat putin inima in loc cand mi-a zis, dar au casti amandoua. Colega ei conduce. Sunt o gasca mare de suedezi, i-a cunoscut pe toti, se distreaza. 

Colega ei de ex. face ultimul an de liceu la distanta, ca nu are altfel cum de acolo. Sunt multi suedezi care merg pe timp de iarna, cate 6 luni in Thailanda, sunt scoli suedeze acolo. Silvia a avut un coleg de clasa care a facut asa, intr-un an. Altfel nu sunt acceptate, nu e legailzat homeschooling. Doar de la liceu in sus este la distanta. 

 

Filme: noua ne-a umplut prietenul nostru un hard cu cele mai noi filme, asa ne uitam. 

 

Buflea ma bucur ca ti-a placut The Judge, mi-a placut tare mult si mie cum a jucat Robert Downey jr. Sa te uiti si la Ida daca poti. 

Gone girl m-a lasat cu sentimente impartite. Despre subiect. Ca jocul a fost impecabil. Si da, putin prea hollywoodizat, asa mi s-a parut si mie. 

 

Acum ne uitam la The captive. Am vazut si The interview, cam asa cred si eu ca tine buflea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 615
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La noi e furtuna in toi, au anuntat posibile caderi de curent, vapoarele nu merg pe ruta spre sud si spre nord cu intarzieri. Sunt valuri mari de 4-5 m, bate tare vantul. Si ploua, nu mai avem pic de zapada...am avut 5 zile! Mi-e dor de iernile alea in care curatam zi de zi zapada, chiar mi-e dor! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragele mele, pinguine si pinguin, o alunecare cat mai usoara in 2015! 

sa fie un an cu sanatate, cu zile la capatul carora sa ne dea cu plus. La multi ani!

 

regret ca n-am mai avut timp sa intru pe ghetar in decembrie, a fost o luna aglomarata si complicata, cu dungi de stres pe tot parcusul ei.

bine ca a trecut! mi-am ingaduit o mini-vacanta de la tot ce ma apasa ...  sper sa mi-o pot prelungi cat mai mult :))

 

una din rezolutiile mele pt 2015 e sa-mi gasesc timp pt prieteni, deci si pt voi, pinguinii mei dragi. Si sa fac mai mult sport.  Contez si pe voi sa ma trageti de maneca, daca nu ma tin de promisiune. 

 

in fine, ce s-o mai lungesc, voiam numai sa va imbratisez pe toate si pe fiecare in parte si sa va trimit ganduri bune pt Noul An.  

cu mult-mult drag, Celi 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, am nevoie sa ma duc spaul coreean sa-mi dau chilotii jos? Ce, el nu stie care e marfa, de 15 ani incoace? Doar daca se prezinta aia cu ceva maseozi/maseoze sa ne mai lasam impresionati! [:-)))]

Asa ca mergem la sushi, asta daca nu iti mai vine vreo idee, desigur.

Mai, n-ai inteles ... te iau la coreeni, la masaj, la scrub ce n-ai simtit in viata ta, daca dam de una mai constiincioasa, se suie si pe tine sa-ti indrepte oasele, apoi ne ducem la saune, mani, pedi ...tu nu ai citit ghetarul in urma, ca am tot povestit eu de SPA-ul meu corean ...problema e ca toate astea se fac la coreeni, cu fundul la vedere. Bine, numai intre femei, tufanelele cu tufanelele si clopotzeii cu clopotzeii.

 

Daca treci de bariera emotionala a chilotilor lipsa, iti garantez ca o sa-ti placa. Nu am dus pe nimeni acolo fara sa ramana impresionat. Iti garantez ca te prezinti in noaptea nuntii, mai fina ca o virgina. Acum sper sa nu se intimideze barbata-tau ...de cand n-a mai pus mana pe asa ceva ?

 

Aqai, oferta e valabila si pentru tine ...

 

Acum serviciile sunt si pentru barbatzi, deci partenerii vostri pot pofti si ei in zona dedicata "clopotzeilor" ...dar nu stiu amanunte ca nu am gasit inca gaura cheii sa ma uit pe ea. Dar trebuie sa aibe aceleasi lucruri - masaje, bai, scrub ...cred.

 

Eu v-o parasc pe Ocebine ... cateva luni mi-a spus ca ea nu se dezbraca nici in fatza maica-sii ...pana cand, si-a luat curajul in dintzi si a mers. De atunci ma suna periodic si ma intreaba "noi cand ne mai dam chilotzii jos"  [:-)))]

Ce naiba nene ... daca eu, cu fizicul meu de gazela, ma balacesc sprintzara si le pun pe alea sa ma maseze, voi ar trebui sa mergeti fluierand.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helbi, eu am vazut Ender's Game, un Sf dupa o carte destul de cunoscuta, din cate am inteles. Cred ca e potrivit si pentru copii mai maricei, ca a ta, noi ne gandeam sa i-l dam sa-l vada baiatului sotului meu (13 ani jumate).

Din noutatile de pe afise, mi-a mai atras atentia Dolphin Tale 2 (sau 3?), pare ceva (si) mai copilaresc.

Si Life of Pi, despre care este subiect aici pe forum.

 

Amenzi pentru parinti care isi duc copii in vacanta cateva zile in timpul anului scolar? Hm, sunt profesoara, dar nici chiar asa, nu sunt de acord. Mie imi trece un fior pe sira spinarii cand aud, imi aduc aminte de Orwell sau de vremea lui Ceasca, ma plimbam, liceeana fiind, cu o prietena in Copou si ne-a oprit pe strada nenea militianu sa ne ceara buletinu si sa ne intrebe ce cautam dimineata pe strada in timpul saptamanii. I-am explicat ca avem ore dupa amiaza.

Vad mai mult considerente economice in politica asta (preturile vacantelor...). Eu nu cred ca sunt atat de multi parinti iresponsabili care isi vor duce toata ziua buna ziua copiii in vacante, saptamani in sir, daca ar fi permis. Nici n-ar avea atatia bani, sa fim seriosi.

Sa precizez ca si aici in scoli, private sau nu, e reglementata situatia, parintii cer aprobarea scolii, dar nu am auzit sa fie probleme sa o primeasca. Se stabileste apoi cu fiecare profesor programul de pregatire si de recuperare. Si toti evita, bineinteles, sa-i duca pe coclauri in timpul examenelor si evaluarilor de etapa sau de final.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nasuc, bine ai revenit!

 

Si eu vreau sa ma reapuc de sport ca m-am ingrasat peste masura si nu ma mai suport, sa nu mai vorbesc de lipsa de energie, greutatea in miscari si diferite dureri, de umar, spate etc, lipsa de rezistenta la efort etc etc. Daca gasesc timp, ma voi abona la fitness, am gasit o sala la $10 lunar, sa vad ce-o fi cu ea. Daca nu, acasa, pe abandonata banda de alergat si abdomene.

Sper sa ne tinem amandoua de aceasta New year resolution.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar nominalizarile la Golden Globe le-ati vazut, ca pe 11 Ianuarie se dau premiile ...

 

Va ridic in atentzie, ca Boyhood este nominalizat si sper din suflet sa ia premiu ...e drept ca alt film din alea nu am vazut, dar poate apuc sa vad macar The Theory of Everything si Selma. Am citi undeva ca si Still Alice este foarte bun dar foarte trist, ceea ce ma cam sperie ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, n-ai inteles ... te iau la coreeni, la masaj, la scrub ce n-ai simtit in viata ta, daca dam de una mai constiincioasa, se suie si pe tine sa-ti indrepte oasele, apoi ne ducem la saune, mani, pedi ...tu nu ai citit ghetarul in urma, ca am tot povestit eu de SPA-ul meu corean ...problema e ca toate astea se fac la coreeni, cu fundul la vedere. Bine, numai intre femei, tufanelele cu tufanelele si clopotzeii cu clopotzeii.

 

Daca treci de bariera emotionala a chilotilor lipsa, iti garantez ca o sa-ti placa. Nu am dus pe nimeni acolo fara sa ramana impresionat. Iti garantez ca te prezinti in noaptea nuntii, mai fina ca o virgina. Acum sper sa nu se intimideze barbata-tau ...de cand n-a mai pus mana pe asa ceva ?

 

Aqai, oferta e valabila si pentru tine ...

 

Acum serviciile sunt si pentru barbatzi, deci partenerii vostri pot pofti si ei in zona dedicata "clopotzeilor" ...dar nu stiu amanunte ca nu am gasit inca gaura cheii sa ma uit pe ea. Dar trebuie sa aibe aceleasi lucruri - masaje, bai, scrub ...cred.

 

Eu v-o parasc pe Ocebine ... cateva luni mi-a spus ca ea nu se dezbraca nici in fatza maica-sii ...pana cand, si-a luat curajul in dintzi si a mers. De atunci ma suna periodic si ma intreaba "noi cand ne mai dam chilotzii jos"  [:-)))]

Ce naiba nene ... daca eu, cu fizicul meu de gazela, ma balacesc sprintzara si le pun pe alea sa ma maseze, voi ar trebui sa mergeti fluierand.

Da, ma bag, categoric. Cred ca trimit si barbatul la clopotei, why not? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...