Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mâncare sănătoasa


Recommended Posts

Buna fetelor.Avand in vedere ca au trecut sărbătorile poate multe dintre voi va gândiți la cum si ce sa mâncam ca sa slăbim sau sa ne menținem.Eu am inceput un fel de regim,sa mănânc cat mai sănătos dar mi-ar placea sa stiu cat mai multe Rețete cu putine calorii.Daca sunteti in postura mea as dori sa ne ajutam reciproc cu niste idei si păreri:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna Adina,

 

Am contul pe DC de ceva timp, dar doar acum m-am gandit sa postez. Si eu am inceput noul an tot in ideea de a ma tine departe de mancaruri grele si cu multe calorii asa ca iti dau o idee de prajitura cu mere incercata de mine aseara:

 

- am luat doua forma mici de pus in cuptor

- am pus aprox 2 linguri tarate de ovaz in fiecare

- deasupra de tarate am pus putin de miez de nuca maruntita cu cutitul (cam o nuca in fiecare forma)

- peste nuca am trantit cate un mar maruntit amestecat cu scortisoara si cateva picaturi de indulcitor lichid

- am trantit de cuptor 20 de min, am lasat sa se raceasca si dupa le-am pus la frigider. am avut un mic-dejun delicios azi-dimineata :)

 

Lichidul scurs de la mere a intrat foarte bine in taratele de ovaz si a creat un mic blat compact. Recunosc ca am mai pus si cate o lingurita de miere deasupra dupa ce am scos prajiturelele din cuptor, dar se putea foarte bine si fara. data viitoare o sa incerc cu mere rase :).

 

astept si eu alte idei de mancaruri sanatoase de la voi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam greu dupa sarbatori [ups]

 

 

Eu cateva zile am facut cate o salata mare de varza in care mai adaugam patrunjel , morcov ras , rosii, de toate aproape , mult piper si o lingurita de mustar boabe.

 

Avocado , rosii ,castraveti ,humus cu morcovi si fasii de ardei.

 

Supe sau ciorbe la blender, azi am una cu de toate .

 

Linte gatita .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam greu dupa sarbatori [ups]

 

 

Eu cateva zile am facut cate o salata mare de varza in care mai adaugam patrunjel , morcov ras , rosii, de toate aproape , mult piper si o lingurita de mustar boabe.

 

Avocado , rosii ,castraveti ,humus cu morcovi si fasii de ardei.

 

Supe sau ciorbe la blender, azi am una cu de toate .

 

Linte gatita .

 

si eu sunt cu salatele la ordinea zilei: rucola, avocada, ton conserva, rosii, ceva mozarella. toate legate cu ceva zeama de lamaie :).

 

bine ca mi-ai adus aminte de linte, si eu am in plan sa fac o supa creme la sf saptamanii. tu cum o faci gatita? asa scazuta cu legume?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer va spun ca m-am ingrasat 6 kg de sărbători.Ma simt asa de grea,am nevoie sa slăbesc inapoi altfel nu ma simt bine.Asa ca si la mine saltele sunt baza.Salata,varza,roșii,castraveti,ardei.Un strop de ulei de măsline sau cocos si putina sare.Alte feluri de mâncare gătită asa sunt in pana de idei.Cum se gătește lintea?Nu am incercat niciodata..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miss acum am vazut ca ai postat.Mersi de idee.Voi încerca cu siguranța linte.Am o întrebare.Dimineata eu obișnuiesc sa mănânc un bol de cereale cu lapte din ovăz.Oare fac bine sau nu?apoi la prânz mănânc supa de zarzavaturi si la cina piept de pui fiert,sau legume la cuptor,sau orez fiert.Voi cum faceți? Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...