Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

gresie sau parchet?


Recommended Posts

Apropos de granit, cunosc un tip aici care lucreaza cu granit si are in casa instalat o gramada de granit: countertopurile in bai si bucatarie, podeaua peste tot, o masa masiva instalata in gradina, inca una intr-un dining room, o bucata de perete in living room in zona fireplace-ului, chiuvetele in bai si nu mai stiu pe unde. Mi se pare cam prea mult dar, in fine, to each his own.

Podeaua este foarte lucioasa si foarte alunecoasa. Eram pe tocuri o data, am alunecat si mi-am scrantit glezna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

aaa...deci aia erra gresia nealunecoasa. sigur ca am vazut dar eu cred ca e mai mult pt exterior.

 

si mie mie se pare exagerat de mutl sa pui granit si pe pereti...e si f multa greutate mai ales daca pui la etaj.

 

sinccer , daca nu patesc ceva cu atitea scari prin casa...sigur o sa imbatrinesc frumos si o sa ma tina in forma. una e sa cazi cand esti tinar in putere...si alta e mai tirziu. si noi am ccazut cu mic, cu mare. sotul si-a sucit talpa piciorului de 2 ori cazind pe scari cat e de mare.

William fiind mai mic,  s-a rostogolit, eu am picat cum a fost mai bine unde am cel mai mult cushion...nu a durut rau dar am luat o sperietura buna.

 

noi am avut marmura la eforie, tare frumoasa era, si pe sccari si pe hol dar f alunecoasa....mereu imi avertizam turistii sa fie atenti sa nu-si rupa gitul.

 

dar unde era alba era f greu de mentinut cca se pata. mi s-a patat de la otet, de la lamiie in bucatarie si nu am mai putut scoate petele...ne-am obisnuit cu ele.

 

imi place mult parcehtul din bambus dar e prea scump la suprafata care am nevoie.

sunt curioasa daca nu se zgirie de la catzel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina,

noi am luat underlay de la Diego si l-am pus sub mocheta.

E destul de grosut, ~1cm, e moale si confortabil(atenueaza zgomotul si durerea cand sare copilul de pe canapea).Arata ca un burete fff dens.

Nu stiu cum s-ar vedea sub covor(acum depinde si de dimensiunea covorului relativ la cea a camerei), ti-am spus doar ca sa stii unde-l mai poti gasi, sigur mai ieftin decat in Ikea.

E sub forma de rulou la ~1.2m latime. Noi, fiindca l-am folosit pt mocheta, am luat si o banda dublu adeziva cu care am lipit bucatile de underlay, pe o parte, apoi, pe cealalta parte am lipit de mocheta.

 

Daca tot e un subiect deschis as vrea si eu sa intreb: exista pentru rosturile dintre placile de gresie/faianta o solutie de impermeabilizare/eventual mai lucioasa astfel incat rosturile sa nu se mai murdareasca sau sa se curete mai usor?

Daca exista, aceasta solutie trebuie sa se foloseasca periodic?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina,

noi am luat underlay de la Diego si l-am pus sub mocheta.

E destul de grosut, ~1cm, e moale si confortabil(atenueaza zgomotul si durerea cand sare copilul de pe canapea).Arata ca un burete fff dens.

Nu stiu cum s-ar vedea sub covor(acum depinde si de dimensiunea covorului relativ la cea a camerei), ti-am spus doar ca sa stii unde-l mai poti gasi, sigur mai ieftin decat in Ikea.

E sub forma de rulou la ~1.2m latime. Noi, fiindca l-am folosit pt mocheta, am luat si o banda dublu adeziva cu care am lipit bucatile de underlay, pe o parte, apoi, pe cealalta parte am lipit de mocheta.

 

Daca tot e un subiect deschis as vrea si eu sa intreb: exista pentru rosturile dintre placile de gresie/faianta o solutie de impermeabilizare/eventual mai lucioasa astfel incat rosturile sa nu se mai murdareasca sau sa se curete mai usor?

Daca exista, aceasta solutie trebuie sa se foloseasca periodic?

 

acum hat-hat o gramada de ani am avut rabdarea necesara pentru a da pe toate rosturile de la faianta din baie cu lac transparent pentru mobila. rosturile erau de culoare neagra si iesea culoare la fiecare sters/spalat.

acum, din cate stiu exista chit de rosturi impermeabil, precum si solutii/substante de curatat/albit chitul de rosturi.

cel mai bine ar fi sa intrebi la un magazin de bricolaj.

chitul este de genul

http://www.ceresit.ro/chit-rosturi-flexibil-aquastatic-ceresit-ce-43.html

curatarea rosturilor patate se poate face cu

http://www.dedeman.ro/ro/solutie-curatat-rosturi-0-5l-0257-mellerud.html

improspatarea/schimbarea si impermeabilizarea culorii rosturilor se poate face cu

http://adelaparvu.com/2014/01/15/vopsea-pentru-rosturi/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina,

noi am luat underlay de la Diego si l-am pus sub mocheta.

E destul de grosut, ~1cm, e moale si confortabil(atenueaza zgomotul si durerea cand sare copilul de pe canapea).Arata ca un burete fff dens.

Nu stiu cum s-ar vedea sub covor(acum depinde si de dimensiunea covorului relativ la cea a camerei), ti-am spus doar ca sa stii unde-l mai poti gasi, sigur mai ieftin decat in Ikea.

E sub forma de rulou la ~1.2m latime. Noi, fiindca l-am folosit pt mocheta, am luat si o banda dublu adeziva cu care am lipit bucatile de underlay, pe o parte, apoi, pe cealalta parte am lipit de mocheta.

 

Daca tot e un subiect deschis as vrea si eu sa intreb: exista pentru rosturile dintre placile de gresie/faianta o solutie de impermeabilizare/eventual mai lucioasa astfel incat rosturile sa nu se mai murdareasca sau sa se curete mai usor?

Daca exista, aceasta solutie trebuie sa se foloseasca periodic?

da exista.

dupa ce le cureti bine(am intels ca, daca le ai cu tix , hipoclorit...) ,dai cu sealant si asta e ca un lac impermeabil.

dar cel mai bine e cand pui gresie, faianta sa lasi spatiul asta intre placi cit mai mic.

 

depinde cat de vrecvent o speli sau e zona de trecere...eu in bucatarie de ex cred ca voi da cu sealant o data la 2 ani. depinde de solutie scrie pe ea cat e de durabila, unele sunt pe 2 ani, altele pe 5....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...