Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gata sarbatorile pe Ghetar...sa trecem la treaba!


Recommended Posts

"mi-am intemeiat o noua familie, sunt bine. va mai scriu cand se naste copilul, intre timp sa va ocupati sa-mi trimiteti din lucruri..." 

Bestial [:-)))] [:-)))]

 

De Andrei Laslau am auzit, desi e doctor cam incurca termenii insa dieta pe care o promoveaza si el, low carb, mi se pare buna, in special pt. cei cu probleme gen diabet ori rezistenta la insulina [:)] Si eu cred ca decat jumate de litru de iaurt super procesat cu 0.0% grasime mai bine mananc 150gr de iaurt grecesc cu 10% grasime [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 834
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 facut o varinta proprie si dietetica de salata de piept de curcan...am fiert carnea cu niste legume,le-am tocat apoi am pus un gogosar la otet si o lingura de iaurt dietetic.....mama e bun e....si sigur n-are multe calorii....

 

 

Mada asta chiar mi-o placut..mai ales ca eu sunt la dieta in acest moment.M-am băgat serios pe legume si fructe.Nu cred sa aibă multe calorii dar o sa încerc,suna bine:D
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello pinguini,

 

Noi tocmai ce-am scapat de -22C plus factor de vant probabil -26-28C. Cred ca maine scot costumul de baie, deoarece au anuntat -3-4 C :)

a

Sa urez repede, pana nu uit, bun venit pe ghetar Marianei si Adinei [flo2] . Nici eu nu am vechime pe aici insa imi place atmosfera grupului de pinguini!

Apropos de pinguini am fost acum vreo 3-4 ani la acvariul din Chicago (Shedd Aquarium) cu fii-mea si sotul din dotare. Noi il mai vizitasem si cand am venit in Chicago, insa ne-am gandit ca era si ea mai mare si apreciaza altfel toate exponatele. Dureaza mai mult de o zi sa vizitezi tot acvariul, au un bazin cu balene beluga, pinguini, serpi, pesti din toate colturile lumii, rechini, este absolut impresionant. Au o camera unde tavanul era un acvariu urias, peretii tot asa plini de acvarii, iar pe jos acvarii cu pisici de mare, paseai efectiv pe sticla.

 

Si ajungem noi undeva la subsol unde stiam ca sunt pinguinii ca sa ii arat fiica-mii. Ma invartesc pe scari ba in sus, ba in jos, ma gandeam ca era imposibil sa fi desfiintat locatia pinguinilor! Chiar eram suparata ca sunt foarte haiosi sa ii vezi asa prin sticla cum fac baie, cum se scarpina, de pui nu mai vorbesc ce haiosi sunt! Pana la urma il intreb pe un angajat unde sunt pinguinii si mi-a spus ca la ora 1pm le stinge lumina ca sa fie pe fusul orar al Antarticai. Si mi-a aratat unde era peretele de sticla fumurie aproape neagra  si asa mai greu I-am vazut (cu fata lipita efectiv de sticla).  

 

Iar acum ma bucur ca am gasit pinguini online :))

 

La Multi Ani sotului, Andra! Sa fie sanatos si sa va bucurati impreuna de familia voastra multi ani de aici inainte!

 

La Multi Ani cu intarziere si celor ce poarta numele de Ion/Ioana !

 

Vacanta placuta Mihaelei-s si Ellei73. Stiu ca la Ella mai dureaza un pic, insa spor la bagaje ! Si eu tot asa incep cam cu vreo 2 saptamani inainte, si tot cate o toaleta pe seara pregatesc (cand mergem in Mexic).

Mi-a placut motanul tau alb cu negru. Cam asa arata si pisica fratelui meu. Am povestit mai in urma cum doarme in dulap, insa numai intre  hainele lui.

 

Buflea sunt pe aceeasi pagina cu tine vis-a-vis de pupatul copilului de sex opus in public. Eu cred ca una este sa te pupi sau sa te dragalesti cu juniorul/a, chiar si in public, sa dai asa un pupic rapid, sa te strangi cu copilul in brate, si alta este sa te pupi pe gura mai apasat sau mai lung chiar si cu o secunda...brrr. La mine sotul este mai pupacios si de la el m-am molipsit si eu:) Iar fii-mea este ca o pisica care toarce numai sa o mangai:)

 

 

Cat despre varza a la Cluj le-am facut alor mei prin toamna si le-am spus ce-i aia, ca nu stiau, si sotul a numit felul asta de mancare "sarmale lenese":))

Maine vreau sa gatesc o ciorba de fasole, fara carne, doar legume, insa cu tarhon. Imi place tarhonul la nebunie. Ne-am adus asa cand si cand gata pus la borcan din Romania. Aici este tare scump, 2-3 crengute de tarhon costa $ 3-4. Si mi s-a parut ca nu-I la fel de puternic la gust ca cel din Romania.

 

Noi trebuia sa ne intalnim deseara cu inca 2 familii sa mergem la bowling, insa fii-mea a varsat de 2 ori si fata uneia din familii are strep si febra mare si de-abia a inceput tratamentul, asa ca am amanat socializarea.

 

O sa ziceti ca am luat-o razna, insa de cand e asa frig si zapada Busterica (standard schnauzer) merge cam schiopatand cand il scot afara la plimbare. Si nu-I genul sa il scot in fata casei si tac pac isi face nevoile. Nuuu, trebuie plimbat prin cartier minim 15-20 min. Si de la sarea care este imprastiata pe jos, de la frig si zapada am vazut ca afara mai merge in 3 picioare uneori. Asa ca l-am dat cu crema de galbenele pe pernute. Iarna trecuta I-am cumparat cizmulite(erau cu dunga reflectorizanta [:D] ), insa erau un numar prea mare si le-am dus inapoi. Radeam singura pe strada cand am vazut cum dadea din picioare si incerca sa scape de el :))))  Sotul a decretat ca nu are nevoie de cizme, dar cred ca maine dau o fuga la magazine sa vad daca gasesc ceva pe masura lui.

 

Fii-mea a avut meci la volei weekendul trecut si echipa ei a iesit 3 din 5. Este la inceput de tot si este echipa cu cele mai mici fetite (incep de la 10 ani in sus). Sunt 10 terenuri de volei intr-o sala imensa si plin de parinti, antrenori si voleibaliste  10-18 ani. Este obligatoriu sa poarte costumul dat de club si asta inseamna niste pantaloni scurti mulati care in timpul jocului le cam intra in fund, si se trag tote de pantaloni nevoie mare. Mi-a zis husbandul ca atata tras de pantaloni n-o sa mai vezi vreodata :)))

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum am aterizat și eu acasă. M-am văzut de dimineață cu Rox la cafea, avanpremieră pentru o întâlnire mai lungă ;). Și nu mai spuneți de măritat / însurat că majoritatea prietenilor noștri îl tachinează pe al meu și îi spun că strâng bani pentru nunta noastră, și al meu le zice că nu înțelege ce-i atâta grabă (ne știm de 10 ani și suntem împreună de 7 [:D]). Deci, da, sunt ca și luată, dar mulțumesc că vă gândiți la mine!

 
Rox, pun rețeta aici, poate mai vrea cineva să încerce. Biscuiții i-am făcut după rețeta de aici. Ce-am înlocuit:

- în loc de fulgi de ovăz mai groși, am pus din aceia subțiri (pe ăștia îi aveam în casă)

- în loc de stafide am pus merișoare

- în loc de alune am pus caju crud zdrobit puțin în mixer

- am pus vanilie, scorțișoară, coajă de portocală, puțin ghimbir pudră, un praf de cuișoare pudră

- fursecurile le-am făcut plate pentru că am băgat compoziția la frigider și s-a întărit prea mult să fac grămăjoare

Am mai făcut rețeta de câteva ori, cel mai interesant a fost când am înlocuit o parte din unt cu dovleac copt, au ieșit foarte aromate și mai moi.

Câteodată folosesc direct fulgi de musli, din cei fără zahăr (stil Sanovita) că au și fructe uscate printre ei și chiar alune.

 

J_G, o îmbrățișare mare  [grup]  de la mine! 

 

Ralu, La mulți ani Ursului! Să fie sănătos lângă familia lui frumoasă!

 

Viv, bezelele se coc la temperatură mică, pentru mai mult timp, ca să se usuce bine.

 

Rall, spune așa, deci mi-e frig pentru că sunt slabă?  [flirty] Ah, și eu care vreau de luni să mă apuc de slăbit... Să înțeleg că o să-mi fie și mai frig??? Grea decizie!

 

Ella, ce hotărât pare motanul să nu mai iasă din valiză.

 

Elida, să vă fie sănătos și fericit creștinul!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...