Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gata sarbatorile pe Ghetar...sa trecem la treaba!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 834
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am in congelator caltabos primit de la rude de sarbatori. L-as arunca, insa nu ma lasa inima.Nici sotul. :))  E zi de doliu pt mine si nasul meu cand el isi gateste cate 10 cm in tigaie. Mor cu zile cand simt mirosul, e pregnant de porc, valeleu! , desi eu sunt o carnivora convinsa.

 

As manca la orice ora sorici, insa. Am prins acum, inainte de craciun, cam jumatate de metru, tanar si fraged....un deliciu! In doua zile l-am dat gata, dar nu asa, simplu, ci cu ritual... bucatele mici pregatite, cu sare, usor incalzit, si o carte buna in mana. Si liniste! :))

 

Viviana, cum ti s-a parut filmul Last night? Mi-a placut sfarsitul, ultima secventa deschide loc la multe interpretari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

viv si rall, cred ca voi faceti parte din "gasca" lui andrew zimmern... [:-)))]

 

Te uiti si tu la Bizzare Foods? eu ma delectez cu sotul la show-ul asta, am gasit pe youtube multe episoade. La 99% din ele mi se face asa foame, ca trebuie sa mananc ceva... Sa nu spun ca, dupa unul din episoade, mi-am cumparat o jumatate de cap de porc, l-am fiert si am gustat din toate partile, sa le simt textura si gustul diferit... evident ca la un moment dat am spus 'destul!!', imi ajunsese cu porcul, cartilagiile si grasimile pt destula vreme.

 Sotul nu s-a alaturat dezmatului, s-a multumit cu mirosul... [:-)))]

 

E drept ca sobolani si tot felul de insectaciuni nu as degusta cu aceeasi incantare, cred ca el e stimulat si altfel ( lots and lots of money) , nu doar din pasiune, sa puna in gura toate bizareriile. Am observat de multe ori ca nici gazdele nu mananca ce consuma el si unii rad, au fost intrebati de vreo doua ori daca le place sau daca consuma si ei asa ceva si au spus Nuuu!!, categoric.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CorinaDani :))

 

Viviana, la mine caltabosii sunt carnatii aia umpluti cu ficat si alte organe, o pasta de seamana cu pateul [:)]

Ma bucur ca nu sunt singura fana [:D] La mine in familie place la toti [:)] Dar in zeama nu am mancat niciodata... Hmmm! :)

 

Carnatul umumplut cu ficat si alte organe se numeste lebăr.Cel din poza ta este caltaboș. Asa se gasesc si la magazinele de specialitate .Eu cumpar des asa ceva pentru ca si sotului ii plac.Si sub denumirea asta i-am gasit cam in toata tara.Si eu mananc dar nu sunt preferatii mei.Soacra mea facea de fiecare dată cand taia porcul.

 

Am o pofta de urzici...o sa fac cat de curand pentru ca am pus la congelator urzici si leurda.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te uiti si tu la Bizzare Foods? eu ma delectez cu sotul la show-ul asta, am gasit pe youtube multe episoade. La 99% din ele mi se face asa foame, ca trebuie sa mananc ceva... Sa nu spun ca, dupa unul din episoade, mi-am cumparat o jumatate de cap de porc, l-am fiert si am gustat din toate partile, sa le simt textura si gustul diferit... evident ca la un moment dat am spus 'destul!!', imi ajunsese cu porcul, cartilagiile si grasimile pt destula vreme.

 Sotul nu s-a alaturat dezmatului, s-a multumit cu mirosul... [:-)))]

 

E drept ca sobolani si tot felul de insectaciuni nu as degusta cu aceeasi incantare, cred ca el e stimulat si altfel ( lots and lots of money) , nu doar din pasiune, sa puna in gura toate bizareriile. Am observat de multe ori ca nici gazdele nu mananca ce consuma el si unii rad, au fost intrebati de vreo doua ori daca le place sau daca consuma si ei asa ceva si au spus Nuuu!!, categoric.

 

ma uitam la bizzare foods pe nu's ce canal de documentare, la vremea cand era difuzat.

acum nenea zimmern si-a mai revenit nitel, canalul respectiv difuzeaza emisiuni cu mancaruri specifice fiecarui stat/regiune din america (state). parca e mai bine asa, desi apar si ciudatenii, gen fripturica/tocanita de veverita sau fudulii de mai stiu eu ce...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Din categoria fiecare cu ce-l doare: eu lucrez on call, parca v-am spus, primesc de obicei apel dimineata intre 5 30 si 7. Si in domeniul asta Dl. Murphy nu doarme niciodata, asa ca, in zilele in care nu pot sa lucrez, curg telefoanele... Azi dl. consort are programata o colonoscopie si eu trebuie sa merg si el, nu poate conduce la intoarcere...as fi putut lucra dimineata, dar am primit oferte numai pentru ziua completa...de 3 ori a sunat telefonul azi dimineata.

Prin opozitite, in zilele cand nu am nici o problema, stau de multe ori 2 ore cu ochii in tavan degeaba asteptand un apel.

 

Caltabosi? No

Sorici, la fel. Ciorba de burta o mananc fara burta, nu suport texturile tremurande, gelatinoase.

 

La haine de iarna parca am mai raspuns, tricouri sau topuri cu maneca lunga dar mai lejere. Si cat mai departe de gat, nu suport, de la o anumita varsta, nimic pe gat gen pulover cu guler rulat, helanca. In tineretile fragede purtam insa. Auzisem ca ar avea ceva legatura cu tiroida treaba asta. Aminna, Rox, e un mit?

 

Mihaela_s, stiu ca nu mai intri, dar pt cand te intorci, superb hotelul, dementiala terasa. E cu cateva trepte mai sus ca si confort decat cele mai luxoase hoteluri pe care le-am vazut eu (subliniez, ca poate or fi si mai si) in Cuba si rep. Dominicana. Cand te intorci, sa ne povestesti, ma intereseaza in special cum sunt plajele acolo, line, cu acces lin la apa, sau cu stanci, etc, cum e nisipul. Sunt si resorturi family friendly? Astept poze cu mare interes.

 

Ella, spor la bagaje, tu zici strand la plaja, nu? Noi preferam hoteluri sau bungalowuri situate direct pe plaja, e atat de fain sa te trezesti dimineata si sa iesi pe usa direct pe plaja, sa alergi sau sa te plimbi un pic la prima ora cu briza fluturand in par.... Asa era la Cayo Coco, hotelul Blau Colonial (de exemplu).

 

Mda vrabia malai viseaza...ma duc acusi inapoi la curatat masina de zapada.

 

Aaaa, Meryl Streep, o frumusete atemporala... e mai mult farmecul unei personalitati deosebite, caci nu e o frumusete clasica....superba femeie, superba actrita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aha, la noi, la mine caltabosul e ala umplut cu umplutura de sarmale.

 

==========

 

Last Night - nu am chemare pentru el, e intr-un fel usor plictisitor, cu toate ca e un film frumos, dialoguri bune si joc expresiv. Mai am 25 de minute pe caare le pastrez pentru diseara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de Bizzare Foods, mi-am amintit ceva interesant. In Norvegia, din pricina soarelui cu portia, pot aparea diverse carente la copii, mai ales de fier, asa ca de 1-2 ori pe an se face o prajitura cu sange animal, cantitate insemnata de sange, ca prajitura iese neagra, si se serveste direct in scoala, ca vaccinurile la noi. :)  Sigur nu e rea si tot sigur ca isi atinge si scopul, insa...brrr, macar putin, asa. Imi amintesc cazanele alea de sange din bucatarie si mixtura rosiatica, prea mult pentru nervii mei...

 

Tot asa, prin zona cercului polar, se servea grasime de foca cu lingurita, alaturi de o cana de ceai fierbinte, pentru ca daca nu ai destula grasime in organism, nu poti face fata temperaturilor asa scazute. La cata cantitate de grasime am eu in corp :))) si cam in ce maniera se consuma slanina in Romania, nu pot spune decat  ca poa'sa vina iarna glaciara linistita... [:-)))] [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...