Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gata sarbatorile pe Ghetar...sa trecem la treaba!


Recommended Posts

Marti 13 [vraji] [fri]  Mare atentie!!!

Aiurea...pentru mine ieri, 12, a fost zi de cosmar.

Ne-am trezit in frig, centrala-ioc!

Bai sa fie...n-am noroc la centrale si pace. Asta in garantie, evident insa nu gasesc garantia si factura. Cartile cu instructiuni sunt.

Sun pe cel care a montat-o, fost coleg de facultate. Daaa...vin...dar mai pe seara. Serios?

Plec la servici dar ma intorc pe la 12 acasa. Mi-am pastrat si doua sobe functionale pe gaze, sa fac foc macar dormim la caldura, chiar daca mai inghesuiti. Sun iar la colegu' instalator. Bai, am treaba, dar du-te jos si urmeaza instructiunile.

De la ora 13 pana la ora 21 am urmat instructiunile, am urcat-coborat sute de scari, am tras fire, am plecat prin oras dupa alt termostat (nu se gasesc la discretie, ca doar e iarna, nu? o sa fie la vara, cand nu e nevoie). Am dormit la caldura.

Nu centrala era vinovata...fostul termostat de ambient si legatura lui cu centrala (25 m de fir) care era intrerupta. Suspectez un sabotaj...dar nu vad cine sa fie sabotorul. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 834
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

rufus, schimba termostatul cu unul fara fir, care functioneaza pe baza de unde radio, si il poti pune in casa unde doresti, este mobil ca sa zic asa.

eu am din acesta

http://www.climatico.ro/termostat-ambiental-computherm-q7-rf-fara-fir.html

 

sabotorul iti zic eu, e pisica. si a mea avea obiceiul de a roade fire electrice. s-a lecuit doar dupa ce s-a curentat nitel rozand instalatia electrica a bradului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Serial Albastre, da e cel cu ferma. Eu sunt la nivelul 49...am devenit addicted...spre disperarea lui DH [:D] .

 

Rall, si la noi tot caltabos e. Intr-adevar nu prea te imbie mirosul la fierbere in schimb, dupa ce il tai felii si il prajesti e gustos. Noi il servim cu salata de varza acra si mamaliguta.

 

DidiAlex, multumesc [flo] !

 

Mihaela_s, ce frumos! Vacanta placuta in continuare!

 

CorinaDani, multumesc pentru idee! Chiar am de gand sa mut termostatul in alta camera. Da, DH e unul...rar il vezi cu fular...si nici camasa incheiata la gat, noroc ca jobul lui nu prevede camasa si cravata. Cand mergem pe la petreceri, nunti si alte taieri de mot, rezista 5 min. ca pentru prima impresie si-si da jos cravata si se descheie la nasturi [alcool] . Asa a facut si la nunta noastra....

 

Asta-i ziceam si eu sefului dis de morning, dupa ce ca-i marti mai e si 13 [batcap] . Stau cuminte, cuminte si evit iesirile din decor. Si mai am o zi nefasta...28

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

Multumesc de primire.

 

Si mie imi plac caltabosul si lebarul.

 

Eu suport hainele pe gat si fac parte din categoria celor care iarna se imbraca cat mai gros. Suport mult mai bine caldura decat frigul. Desi acum sincera sa fiu as prefera sa fiu la munte pe partia de ski. Iubesc ski-ul dar in ultimul timp nu am mai practicat.

 

O zi buna va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit.

Doar ca centrala e cam departe, in pivnita...nu cred ca undele alea radio au mari sanse prin peretii mei. Si nu-mi vine sa testez adica sa-mi cumpar si sa vad ca nu merge.

 

termostatul comunica prin unde radio cu o a doua componenta fixa (receptorul), care este legata de centrala prin fir (conductor). daca aduci firul din pivnita pana la parter/etaj, prin canalet fixat pe perete, nu cred ca terorista mai poate da lovitura, iar comunicarea termostatului cu receptorul se poate desfasura normal.

in manualul de utilizare al termostatului meu scrie ca raza lui de actiune este de 30 m intr-o cladire, fiind influentata de structura cladirii (scade daca intampina structuri metalice, beton armat). iar daca termostatul trebuie amplasat mai departe de centrala, in afara razei de actiune, se poate amplasa receptorul mai departe de centrala, printr-un fir mai lung. mai scrie ca nu conteaza cat de aproape sau departe montezi receptorul fata de centrala (cazan), la o adica poti sa ai centrala la subsolul unui bloc si receptorul la etajul 2, de ex.

mai multe detalii gasesti aici

http://www.politop.ro/manuale/manual_q7rf.pdf

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea,

 

de cand face Alex Basket?

 

parca era la Hockei, fotball la performanta sau ?

 

Unikorn, frumos frumos scrii

 

Carolina, ce aventura cu pinguinii [:)]

 

Kari, dar ai patitmit nu gluma cu paradontoza. M-am bucurat ca ai impartasit info.

 

Rall, am cerut din ro turte si l-am mancat cu Juniorul. restu nu au vrut..bune bune ..noroc ca mi-ai adus tu aminte. Anu asta am trimis in ro faina oo pt pizza, Las ca sormea a folosit-o la turte [alcool]

 

Aschiuta, cred ca a chefuit saptamana asta Llisor a facut pe 8.01 2 anisori. Dubla petrecere la Aschi. [pk] 

 

io tot in dilema liceelor: liceu cu 9 ani si latina, sau licei cu 8 ani si bilingual.. [fri] ?????

 

prefer 9 vs 8 dar nu vreau latina.. [smulgpar]

 

 

 

blingv!!!! :D

 

 

Adina, nu am facut mare lucru de luni, ca am avut garda.

O zi pe sapptamana am cheat day, adica mananc tot ce vreau, cat pot. :)) si in rest, sanatos.

azi vreau sa fac ordine si eventual curat, sa cumpar ceva ca avem frigiderul gol si spre seara sa il bat pe Dl. Xio, ca nu mi-a scos ceaiurile din masina :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...