Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gata sarbatorile pe Ghetar...sa trecem la treaba!


Recommended Posts

Kari eu ma asez prima la colt 

 

1.Ca am poftit la greu in fata pozei pusa de Rall si m-a luat si cu lesin citind descrierea lui Viv,dar sunt cuminte pana vineri cand voi da vastu-n congelator la caltabosii pusi la pastrare.

 

2.Pt ca astazi am fost recalcitranta si ma mai fac.

 

Spumele marii m-au apucat astazi dupa ce am luat-o pe fii-mea de la scoala si evident a fost din cauza dnei de religie .

'mneaiei in loc sa bage coada intre picioare dupa discutia civilizata pe care a avut-o cu dna invatatoare in urma incidentului de acum o saptamana a venit la clasa cu o falca-n cer si alta in pamant spunandu-le copiilor,citez:

 

"Sunt foarte suparata pe voi ca v-ati dus acasa si ati spus ce discutam noi la ora,Asta trebuia sa ramana intre 4 pereti ,nu sa va duceti acasa sa barfiti!"

 

Asadar daca al meu copil vine in fiecare zi si-mi povesteste ce se petrece la ora de clasa se numeste barfa?!?

 

Continui cu citatul:

 

"Indiferent ce face profesorul la clasa nu te duci acasa si-i spui parintelui...ca si eu am avut in clasa..un profesor care ne batea si ne injura si nu i-am spus niciodata mamei ce se intampla,pai ce daca acasa te cearta parintii suni la 112 sa spui ce se intampla?!"

 

Isuse ce e in neregula cu femeia asta?! Cum sa indemni niste preadolescenti sa ascunda de parintii lor indiferent ce se intampla in clasa?!?!

Eu de o viata ma chinuiesc sa le cultiv increderea ,sa ne povestim fiecare fiecaruia ce am facut peste zi,sa impartasim ce simtim ,gandim,facem si vine madama si spune invers , chiar e suparata ca se intampla asa ceva ,e barfa,e pacat!!!!

 

Amenintari voalate:

"De astazi inainte nu mai vobesc cu voi,vin fac lectia si atat...n-ati vazut ca aveti toti FB pe linie...cu toate ca nu asta este  nivelul vostru..."

 

De aici inteleg ca-i obisnuim de mici cu sistemul,nu meriti dar eu iti dau pe ochi frumosi insa numai daca si tu inchizi ochii la faptul ca eu nu-mi fac treaba .Bleah!

Ce speranta in ziua de maine,ce schimbare ,ce mama zmeilor facem daca-i crestem gata strambi!!!!

 

 

Moama am niste nervi de numa'....

 

Intamplator am avut astazi si sedinta ,la finalul ei am informat-o pe dna invatatoare ce s-a intamplat la ora de religie,i-am spus ca sunt hotarata :

 

1.Sa am o discutie intre 4 ochi cu respectiva dna.

 

2.Sa fac toate demersurile necesare pt ca fiica mea sa nu mai aiba contacte cu aceasta dna,ori sa o retrag de la ora de religie,ori sa schimbam profesorul la clasa in cazul in care majoritatea parintilor este nemultumita de prestatia dnei.

 

3.Sa am o discutie cu dl director cu privire la aceasta problema si daca se continua pe aceasta linie sa merg pana la inspectorat minister,etc.

 

 

Ce a inteles fii-mea:

 

1.Sa spui adevarul e cam naspa uneori si esti VINOVAT daca o faci.

 

2.Menstruatia cand vine e ca la robinet se deschide te inunda si ajungi tinta oprobriului public.

 

Meyyy (smulg par din cap) si cat m-am chinuit si sfaramat,cat am cantarit si calculat ,sa n-o sperii ,sa o iau incet,sa fie sigura pe ea si linistita,sa ia natural toate schimbarile care se vor produce,sa inteleaga ,sa stie .

Am tinut cont de cuvintele folosite,ambient,moment si pt ce f...mama ma-sii de treaba sa vina vorba ursului un neica nimeni si sa-mi intre cu bocancii in viata copilului.

 

Saptamana trecuta la rugamintea ei i-am cumparat tampoane,sa se simta ea in siguranta ca are unul in ghiozdan.Am mers la baie (scuze Rufus,poti sarii peste partea asta)

si i-am aratat cum se pune ,apoi am rugat-o sa imi arate si ea sa vad daca a inteles ,i-am explicat din nou ce ,cum ,de ce ...si cred ca o sa-mi mai ia muuuult timp de aici inainte pana o sa reusesc sa-i sterg din minte  imaginea zugravita de stimabila dna .

 

Imi vine sa plang de nervi,Buflea daca vrei plangem impreuna ca vad ca si tu esti in galeata.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 834
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Si ce blanda pare Anne, Nü ai zice ca impartea odata Posete in capu fratelui mai mare !!!!

 

Anne pare blanda, bine spus! Nu a renuntat la vechile cutume in ceea ce-i priveste pe fra'su si sora-sa mai mare, doar si le-a perfectionat! Daca vine cineva la noi, prieteni de familie sau aterizam noi in vreo familie cu copii, adulmeca, analizeaza oamenii o vreme, apoi isi alege tinta, in functie de.... nu stiu, priviri, complimente, simpatie. Se duce la persoana respectiva, zambeste angelic si asteapta sa fie luata in brate. Apoi ca o matza veritabila ce e, se culcuseste in brate si isi face de lucru cu te miri ce poarta prin posetuta. Pentru ca, da, are mai totdeauna ceva agatat de ea, in care isi ascunde mici comori : margele stralucitoare, pietricele, abtibilduri cu tot felul de desene,primite o data cu cumparaturile de la Billa etc etc. Nu deranjeaza, nu comenteaza, nu intervine in discutie, doar savureaza.  E admirata pentru cat e ea de cuminte, linistita si blanduta.

 

 Ei, situatia se schimba cand ramanem noi intre noi. E o leoaica adevarata - nascuta in august,nu ca as crede in zodii, dar chiar e o leoaica. Lupta pentru dreptul ei, pentru lucrurile ei, pentru locul ei sub soare, pentru orice cat de mica ofensa crede ea ca i-ar fi adus-o vreunul din muritorii de pe langa ea. Iar cu noi... are un stil, de-mi plange un ochi, iar celalalt mai sa izbucneasca in hohote de ras. E spontana, haioasa, inventiva, teatrala, e o nebunie blonda! Cand afirma ceva, termina cu da-da! si apoi mai si scutura afirmativ din cap de vreo doua ori, e un ritual de-al ei deja! Si convinge.

 Asa ca... da, vad ca si pe tine te-a convins ca e angelica... Ii luceste nimbul deasupra capului, numai eu stiu!! [:-)))] [:-)))] [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna si de la noi. Da, dupa cum se poate usor observa dupa ora la care postez, minunea a tinut fix 5 zile, de ieri noapte am revenit la programul artistic in miez de noapte.

Insa inainte de-a va povestii cu ce ne mai umplem noi timpul, voiam sa urez bun venit pe ghetar lui Unicorn42, si mai ales bun revenit Juliei, fata de care ma simteam oarecum vinovata, ultima oara dezertand de pe ghetar din cauza disputelor starnite de mine. Ma bucur enorm ca ai revenit, si ca ne incanti din nou privirile cu cei 4 magnifici ai tai.

 

Revenind la oile mele, dupa vreo 2 ore de plimbat copilul in brate, a adormit si l-am pus jos, sperand sa ma lase sa termin macar mesajul asta. Cred ca sunt prea optimista, el nu e de aceeasi parere cu mine, zici ca l-am pus pe ace...asa se foieste!! Cred ca maine cumpar 3 seturi de casti pentru surorile lui si il las sa urle cat o vrea, acum nu imi permit luxul asta ca da trezirea la tot familionul si fetele trebuie sa mearga la scoala dimineata, nu sa faca nopti albe cu mine.

Si ca tot vorbiti de filme, am constatat ca viata bate filmul :)). Mi-aduc aminte de filmele cu bebelusi in care schimbatul pampersului era o adevarata aventura si motiv de ras in hohote pentru noi, spectatorii. Si ziceam mereu ca's doar exagerari scenografice sa ne faca pe noi sa ne amuzam, ca in viata de zi cu zi un bebe nu poate face asa ceva!! Eeee...uite ca al meu poate!! Deja Malina ma botezase biberon cu picioare, acum probabil imi voi schimba denumirea in toaleta personala a lui Teddy! Pentru ca dumnealui a descoperit o noua distractie, face un kk mic mic, urla si nu se lasa pana nu ii schimb scutecul, si imediat ce se vede la cracii goi continua ce incepuse inainte. Dar asa, frumos, cu jet tintit cu forta maxima si precizie matematica fix pe mine, azi au lipsit mai putin de 10 cm sa am kk si pe fata, s-a multumit doar cu hainele!! Evident, eu plina de toate cele si nervoasa (e a treia reusita a lui in ultima saptamana) iar copiii in jur se tavaleau de ras!! Nici gand sa ma ajute!! Pana si bebe era tot un zambet, numai eu eram ingropata in servetele umede de sus pana jos. Bine ca le aveam macar la indemana, ca in speranta copiilor...

Am jucat si la loto, ca la cate urari de noroc mi-a facut copilul asta, am.zis ca trebuie sa castig si eu ceva.....da' de unde, doar experienta s-a lipit de mine!!!

 

Si trecand si putin la lucruri serioase, Andra, eu zic sa iei atitudine cu respectiva individa, ca dascal nu poate fi numita, e inadmisibil asa ceva. Si mai e si profa de religie, se presupune ca ar trebui sa fie un model, dar nu degeaba e vorba aia cu "fa ce zice popa, nu ce face el"!!

Si noi avem un profesor dement la scoala la Malina, un bosorog afemeiat, cel putin asta cu afemeiatul a fost prima impresie dupa ce fata mea si colegele ei mi-au povestit cum a fost prima lor ora de sport. Ei, ca si copii, probabil n-au sesizat, dar din ce spuneau ele eu cam banuiesc asta, ca le-a imbratisat sau pupat pe frunte...om la 60 de ani si la prima lui intalnire cu clasa lor. Dar cum n-am dovezi, altele decat banuielile mele, si cum fata nu mai spune nimic compromitator in acea directie, deocamdata sunt in expectativa, nu pot acuza fara probe, chiar daca sunt 90% sigura ca proful ala e un dezaxat libidinos. Pentru ca pe cat de "frumos" se poarta cu fetele, pe atat de urat se poarta cu baietii. Ieri la sport imi spunea Malina ca i-a tras o palma unui baiat. Nefiind copilul meu, nu ma pot baga sa fac scandal acum, dar astept sedinta cu parintii, ca niciodata pana acum. Iar fetei i-am spus clar ca daca vreodata va face vreu gest deplasat fata de ea (indiferent ca e vreo forma de afectiune sau violenta), sa plece in secunda urmatoare de la ora de sport, sa se intoarca in clasa si sa ma anunte cand vine de la scoala imediat, si a doua zi o sa fiu direct in biroul directorului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

este vorba de anumite tranzactii, cand bifezi ca trimiti bani rudelor sau ca e un cadou, atunci te intreaba cine vrei sa plateasca fee-ul. au si un tabel unde iti explica si cat la suta din suma trimisa iau ei ca si comision, si cum e cu plata atunci cand transferi bani direct din contul tau sau daca faci totul din contul de paypal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pinguini

 

Azi e miercuri si ziua de lucru manual; copila pleaca in curand; e intuneric, frig si ploua si ea merge cu bicicleta.

 

Andra, ce povestesti tu acolo; tanti aia are o problema. Anul trecut una din profele Marciei a ras la o prezentare de ea; i-am scris profei principale si ea s-a ocupat de rest. Aici chiar ne-au rugat profele sa le spunem daca nu ne place ceva. Si Marcia imi povesteste ce se intampla la scoala.

Si eu i-am pus Marciei tampoane in ghiozdan; asta deja de anul trecut...ea stie ce si cum de multi ani...

 

La mine 13 e zi cu noroc...la fel si 28 :-))

 

O zi buna va doresc !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata!

 

Am adormit greu ,m-am trezit devreme.

 

Julia mi-a placut enorm cum ai descris-o pe fata ta,dar ma intreb o fi ceva in adn-ul celor blonde si angelice  [:-)))] ca si a mea se potriveste descrierii.

 

Daniela nu ma las,cum as putea.

Nu-mi sta in fire sa fac mahala insa cand ma enervez sunt dura ,foarte dura,spun lucrurilor pe nume indiferent de om sau consecinte,asa am fost mereu .Curios este ca atunci cand ajung in culmea nervilor nu ridic tonul,de aceea daca nu mai urlu ai mei se alarmeaza,e semn ca mi-am atins limita.

 

Michelle din pacate asa este,eu care le traiesc si tot le cred cu greu.Sunt atatea lucruri faine pe care ar putea sa-i invete in calitatea ei de profesoara de religie,despre toleranta,despre istoria religiilor,despre faptul ca Dumnezeu este unul singur indiferent cum este denumit de unul sau de altul si ea ce face ?!Nimic din ce ar trebui sa faca!

Le spune: "Eu sunt ca o mama pt voi!"

Serios!?!Ai o ora pe saptamana cu ei din septembrie si pana acum si te consideri o mama pt ei  [bang]

 

Isi face cumva un titlu de glorie din faptul ca si-a depasit atributiile si le-a povestit copiilor lucruri despre care noi nu le-am spus sau daca le-am spus nu in aceasta forma horor.Asta o face mama si extraordinara [bang]

 

 

Mickyyy iarta-ma dar si eu rad ,acum,ca atunci cand eram pe post de tinta nu prea imi venea,asa ca te inteleg.Uimitor ce precisi sunt baietii,este?!

 

In ce priveste profesorul de sport si comportamentul acestuia , "frica pazeste pepenii".Eu am vorbit cu Maria despre gesturi nepotrivite facute de adulti catre copii nu de alta dar plecarile ei in cantonament sunt ocazii perfecte pt astfel de indivizi daca ei exista in anturajul ei ceea ce nu e cazul,dar..

 

Stiti ce regret ?! in afara de suferinta Mariei, regret ca de acum Maria nu-l va mai respecta neconditionat pe omul de la catedra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...