Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gata sarbatorile pe Ghetar...sa trecem la treaba!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 834
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ce zi nebuna la noi [batcap] vreau vacanta....dupa ce ca azi e joi, zi nebuna de obicei, a mai hotarat si Banca Nationala elvetiana sa renunte la paritatea euro-franc impusa in 2011; euro nu avea voie sa scada sub 1.20 franci...ca urmare, piata a inebunit, iar francul e acum 1 euro, adica s-a scumpit subit...cei care aveau conturi in euro, vor pierde o gramada de bani [ups] iar cei care au exporturi in euro, iar vor pierde bani multi...asa ca la noi acum se organizeaza conferinte, se scriu comunicari, alerte etc...asta pe langa publicatiile normale...nebunie curata [smulgpar]

cei din tara care au credite in franci, iar au de pierdut...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce explicatie este la situatia asta? Adica... ce s-a prabusit, cine a murit, ce bomba a explodat, ce razboi a inceput, cine s-a suparat?... ca nu e din senin toata treaba. Inteleg cand e in Ro, ca suntem intr-un echilibru economic artificial, dar treaba nu e doar in Ro acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e legat si de pretul petrolului. Nu stiu cand am mai pus Diesel cu 1,06

 

am vazut la stirile de la Bursa Frankfurt. paritatea Euro-$ Exporturile sunt incurajate

 

Edit: de fapt cauza nu o stim, si poate copii nostri vor afla.

 

Am vazut filmul "Jocul imitatiei" si mi-a placut.

 

Cred ca pe scara Asociala se recunoaste fiecare, io da, si pe copii ii identific..

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julia, nu s-a intamplat nimic deosebit...banca elvetiana a introdus acum cateva saptamani dobanda negativa....adica bancile care depun bani la ei vor trebui sa plateasca...astazi au scazut iar dobanda la -0.75% si au renuntat la impunerea asta....in 2011 crescuse francul ft mult, adica ajunsese aproape 1/1...ca sa protejeze economia (si implicit exportatorii printre altele), s-a introdus pragul asta...acum cica nu mai e nevoie de ea, asa ca au renuntat...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, uite in germana de ce :

 

Warum hebt die Schweizerische Nationalbank den Mindestkurs gerade jetzt auf?
Die SNB begründet den Schritt damit, dass sich die Überbewertung des Frankens abgeschwächt hat. Der Franken bleibe zwar hoch bewertet, aber die Überbewertung hab sich seit der Einführung des Mindestkurses insgesamt reduziert. Die ausserordentliche Massnahme habe die Schweizer Wirtschaft vor schwerem Schaden bewahrt. Zudem hat sich der Franken gegenüber dem Dollar abgeschwächt.
 

Was ist gefährlich an der Aufgabe des Mindestkurses?
Es droht eine übermässige Aufwertung des Frankens. Kurzzeitig fiel der Euro nach Bekanntgabe des SNB-Entscheids auf unter einen Franken. Die Gemeinschaftswährung stürzte zwischenzeitlich auf 0.8321 Franken ab. Gleichzeitig hat die SNB aber die Negativzinsen erhöht, was Druck vom Franken wegnehmen soll. Die SNB hat seit 2011 immer wieder betont, den Mindestkurs um jeden Preis zu verteidigen.

 

Was bedeutet die Aufhebung des Mindestkurses für den Schweizer Tourismus?
Ein Aufenthalt in der Schweiz wird durch die Aufwertung des Schweizer Franken für ausländische Gäste jetzt noch teurer. Bleibt der Franken gegenüber dem Euro stark, ist mit einem noch stärkeren Gästerückgang zu rechnen. Die Wechselkurssituation ist seit Jahren eine grosse Belastung für den Tourismus.

 

Was bedeutet die Aufhebung für die Exportwirtschaft?
Auch die Schweizer Exportwirtschaft ächzt seit Jahren unter dem starken Franken. Der Grund: Schweizer Waren sind durch den Wechselkurs zum Euro für ausländische Abnehmer deutlich teurer geworden. Die Aufhebung des Mindeskurses dürfte die Lage für exportierende Schweizer Unternehmen zusätzlich erschweren.

 

Wer profitiert vom SNB-Entscheid?
Die Einkaufstouristen. Weil der Euro gegenüber dem Franken jetzt noch billiger ist, wird der Einkauf ennet der Grenze für Konsumenten noch günstiger. Frohlocken dürfen darum grenznahe Geschäfte und Einkaufszentren, die in den vergangenen Jahren ohnehin schon einen massiven Zulauf an Schweizer Kunden verbuchten.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...