Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gata sarbatorile pe Ghetar...sa trecem la treaba!


Recommended Posts

Pe mine starea Trubadurului incepe sa ma cam dea peste cap.Acum o saptamana a avut probleme cu stomacul.Diaree, greata,febra moderata si stare generala proasta.Am zis ca a mancat ceva aiurea, a luat ceva medicamente si ziceam ca s-a rezolvat.

 

Acum e mai rau.A venit aseara de la scoala cu febra mare, greata, durere si usturime in gât, durere de mijloc.Am crezut ca o sa lesine cand l-am vazut cum se scurge pe langa pereti.

Deocamdata i-am dat antitermice, ceaiuri, pastile de supt.Dar mi-e frica sa nu mai fie altceva.Durerea aia de mijloc nu e ok.

Si tot citind ce spuneti voi de scarlatina il tot controlez sa vad daca are ceva pe piele, dar pana acum nimic.

La medicul de familie nu are rost sa ma duc ca niciodata nu am rezolvat nimic cu ridicatul din umeri iar analizele oricum le platesc.

Sa vad daca pot sa il car sa ii fac un exudat, o urocultura si...ma mai gandesc ce naiba analize ar trebui sa ne ajute sa-i dam de capat necazului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 834
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

E tot la spital, cu perfuzie, asteapta sa vina dimineata chirurgul lui.

Nici nu stiu ce sa fac maine, sa lucrez sau nu. A plecat doar cu hainele de pe el. Am vorbit si nu l doare nimic. Of asteptarea asta. Intre timp citesc pe net despre complicatii si innebunesc. Daca ar fi o petforatie l ar durea. Pare o hemoragie in urma interventiei,dar dupa 3 zile?

Rox, multumesc. Asa sa fie...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, lasa, te rog, cititul pe net. nu are rost si acolo gasesti multe lucruri care nu au nimic de a face cu orice caz particular. relax. gândirea pozitiva face mult bine.

 

Roxana..:), da, m-ai ghicit, am acasa un exemplar superb.:)) Da' daca doamna doctor spune, io ma mai duc asa in oras, ca-mi face bine!

 

 acu' nu stiu... poate ai nevoie de o reteta in sensul asta?? [:D]

 

Elyda, in gatul dumisale te-ai uitat? ca niste amigdale cat casa si o infectie pe acolo ii da si stari ciudate. nu mai zic de ceva viroze "de sezon". eu l-as tine acasa azi, mai are 2 zile la dispozitie in week end. da-i niste vitamina C, 100mg efervescent, niste zinc (sunt la DM comprimate daca ai in apropiere unul), sau la orice farmacie. lichide, nu musai mancare, eventual fructe si ceva proteina daca poate manca. la scarlatina.. pana acum avea febra serioasa, au trecut ceva zile. plus limba caracteristica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gatul e rosu, amigdalele nu sunt marite si deocamdata ia Decasept ca altceva nu vrea.O sa incerc sa il conving sa ia niste Hexoraletten.I-am ma dat vitamina C, paracetamol si hidratare cat se poate.Am DM pe aproape si o sa caut zinc.Mulțam.:)

 

 

Si mai sufera de"mutrită cronică".:)) Nimic nu-i convine si el e cel mai bolnav de pe planeta si mă-sa e o nasparlie care il obliga sa inghita chestii aiurea si ii da sa manance si in general toate sunt naşpa in jurul lui .:))

 

 

Vreau si eu o rețetă compensată:))sa fac tratamentul aalinei.:)) Ca ma simțăsc rau de la nervii capului:) si am nevoie de relaxare.:))

Se poate ?:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la Institutul de Hematologie. Am vorbit cu o doamna doctor.

 

E o suspiciune de trombofilie. E bine de verificat. Se incepe cu un screening genetic.

La institutul de Hematologie screeningul genetic pentru trombofilie se face o data/luna daca se aduna un numar de pacienti.?!?!?!

Dar... ei nu sunt specializati pe trombofilie si cel mai bine si mai bine ar fi sa merg la singurul dr. specializat pe trombofilie si la spitalul unde se pot face cu bine aceste analize adicatelea  la Fundeni la dr. Uscatescu. 

 

Daca vreau ppot face acest screening la orice laborator de analize particular, dar costa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elyda, se poate ce vrei tu :))))

(daca e foarte fitos si sictirit si in general se poarta ca un adolescent inseamna ca nu ii e chiar asa de rau - aici nu glumesc....)

 

Viviana, mda, ca sa adune numar de pacienti, ca sa foloseasca un kit intreg.... sunt 4 analize care vizeaza 4 mutatii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, stiam ca voi v- ati luptat cu scarlatina cumva, dar parca mi se parea ca asta vara. Sau atunci a fost varicela? La Ana in clasa e cofirmat cazul, baietelul e internat. Pe Ana a tot durut-o gatul, i- am dat Faringosept, parea ca atrecut, apoi iar, dupa cateva zile. Nu rau, dar sacaitor. Vedem maine ce- o fi!

Eumada, asculta la baba, o sa ai si tu 68 de ani! :) . Si o sa vrei sa iti vezi nepotii, sa-i duci la gradinita si la dansuri:), sa mergi in concediu, cu masina , ca-i mai rapid. Pacienta, pacienta, ca nu strica!

Da, asta vara cu varicela am avut de-a face. Ana Maria a contactat virusul in ultimele zile de gradi, cam dupa 2 saptamani si ceva - 3, i-au aparut bubitele, si apoi, dupa inca fix 2 saptamani, a facut si Andreea, am facut si eu. In total, cam 1 luna de zile cumulat la toate 3.

Cu scarlatina eram speriata in decembrie, in prag de serbari si vacanta de iarna, cand era cineva suspect, dar din fericire n-a fost nimic. Fa exudatul si vezi ce iese! In rest, febra a facut? Ca am inteles ca se face febra foarte mare de obicei... si eruptii pe piele...

Sanatate multa si sa nu aveti nimic, sa fie doar o simpla raceala! Simpla durere de gat nu e un indiciu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am intalnit de craciun un baietel bolnav de varicela si mai ca nu i-am invitat pe ai mei sa-l pupe pe bube, ca sa ia si ei! In final s-au jucat impreuna, am sperat sa prinda vreunul ceva, ca baietelul avea inca bubite cu pustule lichide, dar ioc! nu au luat niciunul nimic, asa ciuda mi-a fost!

 

 Ai mei nu-s vaccinati, asa ca vanam ocazii pretioase din astea, sa faca boala si sa fim imuni forever [clo] ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana...deci tot la Uscatescu ajungi...daca trebuie, trebuie.

Andra, multumesc de oferta cu ursu, slava Domnului ca nu centrala e de vina.

A fost firul (care cand era cand nu era intrerupt) si termostatul de ambient, ca am dat cu el de pamant in timpul manevrelor mele de specialitate.

Am inlocuit tot ce era de inlocuit, totul e nou si, de aseara, merge bine. Nu ma culc pe urechea asta, desigur... [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...