Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Titlu de carte, viata post 89'


DavidaMi

Recommended Posts

Sora mea mai mare scrie o carte despre viata ei de dupa 89. Ceva intamplari din viata ei au motivat aceasta aventura. Cartea surprinde realitatea romaneasca, studentia, mutatul la Bucuresti, activitatea ei intr-un partid politic de la intrare la abandon, si o serie de aventuri. Nu vrea sa-mi arate nimic din ce a scris pana acum. Nici macar titlul nu mi l-a spus.

 

Eu nu am talent si nici nu pot sa spun nimic despre revolutie si primii ani. Eram prea tanara. Pentru cei care au trait activ acesti 25 de ani, ce titlu de carte caracterizeaza Romania acestor ani?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

  • Administrators

"Blestemul lui Brucan si Saltimbancii"

"Romania 25 - Drum in lucru"

 

Acum ca m-am gandit la un titlu mi-am dat seama ca Romania evolueaza in acelasi ritm ca si  constructia de autostrazi. Am si eu o profetie: cand TOATE autostrazile planificate o sa fie functionale, atunci incepe cu adevarat constructia Romaniei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Mai corect "extaz sau agonie"  [:)]

 

Si de unde vine extazul?

 

EXTÁZ, extaze, s. n. 1. Expresie a cunoașterii nemijlocite a realităților divine; act de trăire supremă a comuniunii de iubire cu Dumnezeul personal. ♦ (Med.) Stare nervoasă în care bolnavul, urmărit de idei fixe și de exaltare mintală, este lipsit de senzații și incapabil de mișcări voluntare. 2. Stare excesivă de însuflețire, admirație profundă; adorație, venerație.

 

EXTÁZ, extaze, s. n. 1. Stare psihică de mare intensitate, caracterizată prin suspendarea aparentă a contactului cu lumea înconjurătoare, imobilitate, scăderea controlului asupra propriei persoane, euforie, halucinații etc., care apare sub influența unor ritualuri și practici religioase. ♦ (Med.) Stare nervoasă în care bolnavul, urmărit de idei fixe și de exaltare mintală, este lipsit de senzații și incapabil de mișcări voluntare. 2. Admirație profundă, nețărmurită; adorație, venerație.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...