Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sustinere brat traumatizat


Recommended Posts

Copilul meu (7 ani) a reusit sa-si fractureze bratul sus sub umar, humerusul.Spun a reusit pentru ca medicul ne-a spus ca in  general este o lovitura  ce nu prea apare la copii   .  Ei cad altfel. Nu este cu deplasare sau alte minuni insa trebuie multa grija si imobilizat bratul. Deoarece nu are ghips i-a "atarnat" bratul pe dupa gat cu o fasa elastica dar mie nu mi se pare destul la cat de nazdravan este.

L-am trimis astazi cu sotul; la un magazin cu ortopedice si au venit cu un fel de plic , asa: http://sistemeortopedice.ro/orteze-membre-superioare/125-orteza-sustinere-brat.html

 

Nu-l poarta. Dupa o jumatate de ora l-a scos pentru ca il mananca la gat. Si intr-adevar are  un burete acolo. I l-am  pus iar pe cel de la spital, fasa aia elastica trecuta de dupa gat (asta nu il mananca)  si cu ea e si acum .

 

Intrebarea Mea e urmatoarea : am tot cautat si cred ca ceva mai bun pentru noi ar fi cam asa:

http://www.orteze.ro/brat-cot-antebrat-orteza-osotract-pentru-umar-brat-16.html si sa aiba bratul in continuare atarnat de gat cu fasa de la spital pentru ca el acum nu il controleaza bratul si il si doare foarte tare daca il atinge acolo sus . A avut cineva asa ceva sau are idee daca e buna? Nu as vrea sa o cumpar si pe asta si sa constat ca nu e pentru ce avem noi sua joi cand ma duc cu el la control iar sa  aflu ca e contraindicata de exemplu. Multumesc

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, i-au facut radiografie. Multumesc de raspuns, am inteles eu speram ca evit atingerea de gat dar vad ca nu se poate. De ieri poarta totusi orteza aia , a observat si singur ca e mai mica durerea asa, dar tot nu e destul pentru ca nu il imobilizeaza foarte ferm.

Pentru ca e foarte sus nu se pune  in ghips . Pentru noi ar fi fost mult mai usor sa-l toarne in ghips.

Au spus ca la varsta asta organismul rezolva singur doar ca trebuie sa avem rabdare

Edit : ceea ce m-a ingrijorat pe mine tare dupa lovitura a fost faptul ca desi degetelele le controla perfect nu putea ridica mana indreaptata fiind deloc. Adica atunci cand ii spunea 'ridica mana  el o ridica cu cealalta manuta  si mana asta lovita era de parca nu avea os in ea. Atarna . Ma rog, sper ca dupa ce ii dam jos sustinerea sa fie in regula si sa se refaca si impulsurile astea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

se poate pune Gips, se numestge Dessault tipul acesta de imbolizare.

Ce are el acum nu se numeste orteza.

Cum e acum mana? cand mergetii la medic sa se uite neaparat, si daca si azi mana atarna mergeti azi la control, nu asteptati pana joi. Avem un nerv care se numeste nervul radial si care atunci cand este lezat are ca simptomatologie aceasta mana cazuta...in cap d elebada, asa se numeste.

si asa arata :

http://static-content.springer.com/image/art%3A10.1007%2Fs00104-010-2016-1/MediaObjects/104_2010_2016_Fig1_HTML.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

se poate pune Gips, se numestge Dessault tipul acesta de imbolizare.

Ce are el acum nu se numeste orteza.

Cum e acum mana? cand mergetii la medic sa se uite neaparat, si daca si azi mana atarna mergeti azi la control, nu asteptati pana joi. Avem un nerv care se numeste nervul radial si care atunci cand este lezat are ca simptomatologie aceasta mana cazuta...in cap d elebada, asa se numeste.

si asa arata :

http://static-content.springer.com/image/art%3A10.1007%2Fs00104-010-2016-1/MediaObjects/104_2010_2016_Fig1_HTML.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat acum si am facut o programare la cabinetul medicului azi dupa amiaza poate s-a grabit la urgente cu explicatiile si nu am inteles eu tot. Si o sa il intreb si exact pe el de aceasta proteza , ce sa iau si de unde, e mai bine asa,  am cautat si eu aseara si am vazut ca intradevar asta e ceea ce se pune la humerus nu ce gasisem eu.

Multumesc mult pentru raspuns eu la spital ma linistisem pentru ca ei mi-au spus ca la copii asa de mici se leaga usor si fara probleme osul prin cresterea fireasca a lui si abia acasa  cand am vazut cum il doare la fiecare miscare desi e legata de gat am inceputsa imi pun intrebari.

Pe de alta parte la urgente cand am ajuns grija cea mai mare a fost cu capul pentru ca s-a lovit in cadere pe spate la ceafa foarte tare si cu un alt copil in brate peste el(greutatea fetitei pe care a vrut sa o ia in brate a fost probabil si la mana esentiala)

De aceea mana acolo pana au iesit toate chestiile neurologice nu prea m-a preocupat in intrebari si dupa aceea am fost asa de usurata ca am uitat si sa mai intreb ceva.

Multumesc inca o data

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, la copii imobilizarea dureaza mai putin, de obicei ei fac fractura in lemn verd, adica nu e rupt dintr-o parte in alta osul, e fracturat doar intr-o parte (cam ca atunci cand incerci sa rupi o creanga care nu se rupe :))  ), dar chestia neurologica trebuie consultata, poate tine mana asa ca il doare, dar daca nu o poate ridica deloc nu e bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am rezolvat. i-a schimbat sustinerea si acum bratul este mult mai bine sustinut si mai sus si pe langa corp lipit . Nu il mai poate misca din greseala.

Ieri cand i l-a desfacut acolo si l-a consultat am vazut si eu ca e o schimbare in bine sa zic asa si m-am mai linistit. Adica desi nu poate ridica inca bratul, dar de sus ,  nu palma doar, parca nu are putere in el , totusi a inceput sa il miste putin. Il poate indrepta spre fata sau spre spate de exemplu dar tot drept fiind , ceea ce joia trecuta imediat dupa lovitura nici gand.

Joi abia probabil ii fac o radiografie noua nu a avrut mai inainte, a spus ca nu exista motiv . i-am spus de nerv , l-au controlat inca din prima zi a spus cand i s-au facut si investigatiile pentru cap, el spune ca este si foarte speriat si de aceea nu incearca macar dar sa nu-l fortam.

Da, probabil e fractura de asta in lemn verde din moment ce medicii sunt asa de siguri ca va fi in regula. Sa treaca mai repede atat vreau.

 

Edit :  a venit joia mult asteptata si i-au facut a doua radiografie dupa o saptamana deci  si sunt cam desumflata sa zic asa , e tot spart desi mie mi se parea spre bine cat de cat si mi-au spus acum si un termen : o luna . Nu e deplasat deci doar fractura este , deci  osul e ramas pe loc si din cauza asta trebuie multa grija cu miscarile bratului sa ramana in continuare pe loc pana se lipeste . Le-am cerut iar sa-l  puna in ghips, iar nici nu au vrut sa auda, au spus ca ar trebui bagat tot toracele ceea ce nu se discuta doar pentru o fracura pe humerus deci bine ca i-am cumparat chestia asta ce il sustine mai bine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...