Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cat de des...


Recommended Posts

Monica, 1 l de otet simplu, de vin, din ala sticla verzuie cumpar eu, il pun direct in cuva si dau un ciclu de spalare scurt, la mine dureaza juma de ora, si gata! Calgon la pret derizoriu!

Eu am mai scris ca metoda asta mi-a distrus masina...e drept veche,insa functionabila.

 

Tot pe forum citisem si hai sa incerc si eu si...am cumparat alta masina! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mie sa imi spuneti cum spalati papucii la masina va rog? Folositi un program mai scurt? La cite grade? Puneti si rufe cu pantofii? Pantofii sint din piele? Nu se desprind la cusaturi? Cum arata pielea dupa ce e spalata la masina? Puneti detergent si lenor, ori nimic? Poate puneti si o poza, inainte si dupa va rog.

 

Multumesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

n-am spalat niciodata incaltari in masina de spalat rufe. am inteles ca anumite modele/marci au program special pentru pantofii sport. a mea nu are.

 

letitia, apa calda clar nu face bine incaltamintei din piele. probabil trebuie sa folosesti un program scurt, cu apa la temperatura scazuta (30-40 grade) sau chiar rece ?

nu stiu daca exista detergent special pentru incaltaminte (ma refer la spalatul la masina), probabil ca este ok un detergent cat mai putin agresiv cu pielea, cum ar fi cel pentru bebelusi sau rufe delicate (matase, lana). balsamul nu cred ca dauneaza incaltarilor, doar le parfumeaza.

 

stiu sigur insa ca balsamul de rufe dauneaza tesaturilor care au in compozitie lycra, precum si a celor impermeabilizate (cum ar fi gore tex). pentru acestea din urma exista detergent special, eu am gasit la reprezentanta northface din promenada mall.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai spalat adidasi la masina, dar nu de piele bineinteles, ci in special adidasi care au si material. Mai ales daca sunt de culoare alba se vede tot praful si murdaria de pe ei, asa ca trebuie spalati periodic. Daca sunt murdari pe tapla, bineinteles ca spal talpa inainte sa nu bag mizerii in masina.

De regula nu vreau sa-i bag cu rufe, insa se spune ca nu e bine sa bagi pantofii singuri, ca se "plimba" prin cuva, "bocane", lovesc creeaza socuri mecanice masinii. E mai bine sa fie printre haine, care mai amortizeaza socurile. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...