Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Oroarea roz


Recommended Posts

Eu nu cumpar haine de fetite decat extrem de rar. Acum a venit extrem de rar-ul, concretizat prin aniversarea unei fetite de 8 ani. Care-si dorea o rochita. Si odiseea a inceput... Mentionez ca nu am fost la mall, unde stiu cel putin un ( [:)] ) magazin cu haine dragute. Am fost, deci, in oras, nu Bucuresti, la mai toate magazinele de copii. Am mai fost la Takko, de unde ii iau de multe ori lui fiu-meu. N-aveau rochite. Nici una, de nicio culoare, ca nu e sezon. La celelalte magazine.... am rezistat eroic o vreme, dupa care m-am enervat teribil. Iar eu ma enervez greu. Deci e practic imposibil sa gasesti hainute rezonabile, decente, copilaresti, de calitate... Am gasit toate oribilitatile roz (apropo de roz) pe care nu mi le-as fi putut inchipui, cu funde grotesti, cu poze kitsch aplicate "jmekereste" pe piept. N-am, in principiu, nimic impotriva culorii roz, desi e departe de a fi culoarea mea preferata. Dar ce am gasit era pur si simplu infiorator. Si cu niste preturi ametitoare. As fi platit dublu pe o rochita simpla, delicata, pastelata... N-am gasit nicaieri. Cand am cerut ceva mai simplu in locul rochiilor alora parca iesite din Acasa TV sezonul trecut, donsoara mi-a aratat o carpa neagra pe post de fusta, sintetica, subtire ca o foaie de hartie, cu o curea efectiv imposibila si o imensa catarama aurie. Mi-a venit sa plang... Mamici de fetite, voi de unde cumparati rochite?? Ce am gasit eu, recunosc, in extra-sezon, era fie pentru prostituate care sufera de nanism, fie pentru pensionare care au intrat la apa. NU pentru copii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cind erau ai mei mici n-am avut probleme cu hainele, au primit de la veri, le-am cumparat, erau intoliti bine. Oferta in magazine pentru bebelusi si copii mici este abundenta. Ei bine, problema incepe acuma - au 12, respectiv 10 ani se se imbraca in marime cu 2 ani mai mare. Dar raionul de preadolescenti in Kiabi, C&A, H&M e jaaale. 5-6 tzoale si cam atita. Mai repede gasesc la Carrefour. La pantofi e la fel, fii'mea poarta 36 si unele modele sint sfirsit de gama la copii, iar la altele inceput de gama adulti, adica tocuri nepotrivite virstei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cind erau ai mei mici n-am avut probleme cu hainele, au primit de la veri, le-am cumparat, erau intoliti bine. Oferta in magazine pentru bebelusi si copii mici este abundenta. Ei bine, problema incepe acuma - au 12, respectiv 10 ani se se imbraca in marime cu 2 ani mai mare. Dar raionul de preadolescenti in Kiabi, C&A, H&M e jaaale. 5-6 tzoale si cam atita. Mai repede gasesc la Carrefour. La pantofi e la fel, fii'mea poarta 36 si unele modele sint sfirsit de gama la copii, iar la altele inceput de gama adulti, adica tocuri nepotrivite virstei.

 

Marox, si moi am terminat complet cu Verbaudet caci au hainute pina la 12 ani.

Continui sa cumpar de la Petit Bateau.

Pantaloni pentru cel mijlociu am gasit la barbati sau in magazine de blugi.

Pentru fiica-mea (tot 12 ani cu marime de 14 si 37 la picior)  luam pantofii si cizmele din magazine de "oameni mari", tocurile sunt interzise pina la 18 ani. I-am mai luat hainute in Italia de la OWS si in decembrie am gasit chestii purtabile la IKKS si Armand Thierry.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Si eu vad multi parinti care vor numai roz daca e fetita, sau albastru sau verde daca e baiat.

Chiar nu inteleg asta... Noi l-am imbracat pe baietelul nostru in tot felul de culori. Copiii trebuie sa vada multe culori, ca sa inceapa sa li se dezvolte gustul. Daca ii limitezi inca de mici, atunci cum se vor dezvolta. Daca noi ne imbracam in tot felul de culori, chiar nu inteleg de ce sa ii limitam pe micuti, cand ar trebuie sa fie exact invers? :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am gasit haine de toate culorile, cel putin pt bebe de 6 luni, si cu diverse imprimeuri, am abordat toate stilurile, de la rochite pana la blugi si camasa :) 

Iar pe nepotul meu,  de 3 ani, care prefera movul (sic!) Il puteam imbraca lejer cu tricouri simple de la fetite :))

Eu am vazut tot felul de hainute de copii,  nu mi s-a parut ca roz ul ar conduce chiar detasat .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Buna,

 

Noi ne-am apucat de cumparat mobila si hainute de bebe de cand am aflat de existenta bebelusului. Ne-am gandit ca daca impartim cheltuielile pe luni va fi mai usor. Si pentru ca nu stiam ce este am mers foarte mult pe culoarea alb-crem. Plus ca dorindu-ne 2 copii am spus ca putem pastra din lucruri si cand va fi vremea celui de al doilea.  [:)]

De hainute roz m-am apucat cred ca inainte de nastere, cand stiam deja si sex si nume si tot. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...