Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 5


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am fost luni. Copiii bine, dar Dragos tot face febra de duminica. O data ziua, o data noaptea. Nu E continua. Eu cica bine, mi-a luat Si swab pt streptococ. Sa vedem. Am inceput sa si tusesc, plus noaptea ma "distrez " Cu D. Cu Toate astea sunt ok, am reusit Si ieri Si azi sa dorm 1h la pranz Si e excellent. Ajuta enorm.

VA pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off fetelor si noi ne-am.distrat de la 3.30,la 5.30. Mami eu nu mai stau întins. Ok, ce vrei sa faci? Ca eu si tati trebuie sa dormim pt ca noua ne e somn. Pai vreau apa, ok i-am.dat. Apoi vreau la pipi, ok ne-am dus....apoi texte ca du-mă.in patul vostru ca al meu nu e confortabil.... A adormit in final. Eu sunt la a doua cana de cafea si casc in fata monitorului.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne luam de maini atunci! Ma duc sa-mi fac si eu o cafea!

 

Sanatate lui Dragos! Si tie, Gabita, dar mai ales piticului!

 

Am reusit sa vorbesc cu Kytana, si-a reactivat contul de Facebook.

Se descurca in continuare rau cu banii, sunt tot in Germania, Luca e mai bine, il primesc 35h/sapt la gradi si face 2h de terapie/sapt. Zice Kyt ca face progrese. Efrem e foarte bine. Am vazut si poze, sunt niste bucalati superbi. M-am bucurat ca a reaparut si a mai dat vesti. Sper sa mai intre si pe aici. Mi-a zis sa va povestesc eu ce-am vorbit...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oli, ce ma bucur de vesti!!!

Spune-i Kytanei ca suntem aici Si o asteptam. Tin minte ca Se simtea aiurea citind ce lifestyles diferite au boboceii. Eu I-as spune doar sa nu puna la inima, ca sunt altii mai rau. Si recunosc, si eu uneori sunt "invidioasa" cd aud una alta, dar sunt constienta ca fiecare traieste dupa posibilitati.

 

Eu as Vrea sa Mai aud vesti de la ea, si mai ales sa povesteasca despre copii. Si despre viata in Germany. Despre cum s-au adaptat etc.

Deci Luca a fost dg Pana la urma?

 

Pupici

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello dragutelor,

 

Ma mai primiti, nu? Sunteti chiar minunate ca ati tinut thread-ul Boboceilor in picioare!

 

Mamicute frumoase, nici nu stiu de unde sa incep si ce sa va spun mai intai. La noi lucrurile se tot invart si se invart si parca ne-a luat de tot de cap. 

 

Sa va spun mai intai de Luca. E un baietel mare, inaltul si bine dezvoltat fizic. Toata lumea ii da 6 ani si cred ca din cauza asta este si tratat intr-un mod gresit, diferit. Diagnostic nu am primit; se pune f greu un astfel de diagnostic pt ca urmareste copilul peste tot si ti-l pot refuza de la scoala. Face terapie de 2 ori pe saptamana, logopedie si Heilpädagogik (curative education?). Momentan e unu la una ora de terapie, invata prin joaca sa se exprime, sa se joace, sa colaboreze. Vorbeste mai bine, atat in romana cat si in germana. Cand se joaca prin casa vorbeste in germana. Eu il vad pe Efrem si nu pot decat sa il compatimesc pe Luca, atat de in urma este. Exemplu: Luca a invatat sa uneasca sine de lemn la 3 ani si cateva luni, Efrem a facut asta prima data la 18 luni, fara sa ii arate cineva. La controlul de 3 ani, Luca nu putea face un turn din 3 cubulete mici. Efrem facea dinainte de 18 luni. Aici nu mai e vorba ca fiecare e diferit, dar la Luca chiar se observa.

Ma duc la gradinita si ma saluta copilasii, ma recunosc si il cheama pe Luca. El nu saluta niciodata, nu isi ia la revedere nici de la noi cand pleaca de acasa, nici cand mergem/plecam de la gradi. Este in spatele unui perete de sticla si nu prea se poate ajunge la el. 

Chiar ieri am avut o discutie de o ora cu una dintre terapeute, o educatoare si directoarea gradinitei, care ne spuneau cate progrese a facut Luca dar si cat de greu le este cu el pentru ca este mereu in miscare, nu se poate concentra 5 minute. Nu stie sa tina nici acum un creion in mana, sa coloreze sau sa deseneze nici vorba. Mai pictam impreuna, dar doar foi scoase la imprimanta, altfel nu deseneaza.

Cu mancarea, dezastru. De o luna merge 35h/saptamana la gradi, deci ia masa acolo. Mereu mi se spune "nu a mancat nimic, a baut doar f multa apa". Avea aproape 22 kg, acum a ajuns la 19.5. Acasa, aceleasi alimente. Ce e rau este ca il vede Efrem si refuza si el mancaruri noi. 

De la toate controalele pe care le-am facut mi s-a spus acelasi lucru "lasati-l nemancat, incuiati-l in camera". Cateodata  am impresia ca vorbesc cu oameni complet pe langa subiect. La ultimul control tipa a fost atat de neprietenoasca incat Luca s-a ascuns in spatele meu, nici macar inima nu a lasat-o sa i-o asculte. Mi-au trimis scrisoare acasa ca ma cheama peste 6 luni la control. 

Asta fu runda 1, revin cu runda 2, a tabarat Efremica pe mine. 

 

Pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello Kytana.

Mă.bucur mult ca ai revenit printre noi.

Nu stiu daca te ajuta sau nu dar nici Andrei nu prea saluta. Mama mea e disperata..... Si nu zice decât Salut si pa, indiferent de vârstă sau daca cunoaste persoana sau nu. La.gradi mai saluta in germana ca asa se saluta acolo dar cu chiu cu vai. E f interesant ca in Italia a salutat pe toata lumea indiferent daca era cazul sau nu. Toata ziua multumea si saluta,striga la vânzători, chelneri: Grazie si Arrivederci (nici nu stiu cum se scrie?). Eu cred ca e f bine ca face terapie si ca merge la gradi. E incredibil ce mare e si cum.nu mănâncă ( Andrei are Putin peste 15 kg si 104 cm). Sper sa ne mai tii la.curent cu poze si știri. Sotul tau lucrează? Mama ta mai e cu voi? Efrem.merge la.cresa? Mai faci poze minunate? Dar retetele alea care imi gadilau toate papilele gustative?

 

Noapte buna tuturor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Runda 2

 

Norma, Andreiu e baiat destept si facea multe de foarte mic. La el e posibil sa fie si o timiditate. Luca e pierdut in spatiu. ii fac copiii cu mana si nu se uita la ei. Cand il duc la gradi se aseaza pe bancuta si se uita in gol. Cand vorbesc cu el simt ca nu comunica cu mine, nu interactioneaza activ. Vin copilasi la mine sub 3 ani si imi spun ca si-au cumparat pantofi noi si se lauda... anyway, sper sa nu aiba probleme in viitor.

 

Sotul... dl Pinguin, aici e complicat. Este in curs de diagnosticare AHDH + anxietate + depresie. A fost concediat de 3 ori in cateva luni. Ultima data la munca, din cauza panicii, nu mai recunostea nici literele. Financiar avem datorii pe care o viata ne va lua sa le platim. Momentan nu lucreaza, ia niste pastile cu valeriana si alte cele si se pregateste pt un nou interviu cu Google - da, al treilea. 

Mama mea este cu noi, altfel nu m-as fi descurcat. Cum spuneam, Luca este doar de 1 luna la program mai mult. Pana acum o luna il duceam la 8 si il luam la 12. 2 ore le pierdeam pe drum pt ca gradinita este departe.

Efrem abia de la 2 ani primeste loc, dar care vor fi de fapt 2.5 ani pt ca anul incepe in august, nu exista alta data la care sa ti-l primeasca. Locurile de la cresa sunt rezervate pt cei care lucreaza. 

Eu nu mai fac nimic pt ca nu am timp si mi-am pierdut toata energia creatoare. Alerg toata ziua stanga dreapta si la sfarsitul zilei simt ca nu am facut absolut nimic. Ma doare ca nu il pot duce pe Luca la niciun curs, la nicio distractie. In casa se plictiseste si el tot jucand aceleasi jocuri si citind aceleasi carti. Prieteni langa noi nu avem, cei mai aproape stau la 30km.

 

Germania (sau mai bine zis unde stam noi, ca nu cunosc toata tara) este ciudata. Toti strainii pe care i-am cunoscut, desi unii chiar nascuti aici, considera nemtii a fi cu ochelari de cal, ingusti la minte si reci. Mi s-a intamplat chiar sa se zica in spatele meu "mda, e venita in Germania si nu vorbeste germana" la care m-am intors si i-am spus ca poate nu oi vorbi, dar inteleg f bine. 

La scoala stau extraordinar de slab. La gradinita nu ii invata nimic. Nu poezii, nu cantecele, nu sa numere sau vreo limba straina; poate la cele private. La sf clasei intai ei nu stiu nici sa scrie nici sa citeasca. Abia termina de invatat literele de tipar. 

De 4 luni nu mai primi alocatia copiilor pt ca au incurcat documentele si le apaream ca plecati din Germania desi de la primaria nu ne-am retras. Scrisoare nu au trimis sa verifice daca suntem, nu nimic. Am sunat eu sa intreb de ce nu intra alocatia, altfel nici ca aflam. 

Masina s-a stricat si nu avem bani sa o reparam, dupa ce am mai dat si o groaza de bani pe ea la mana a 3 a. Stiti cum e vb aia... toate-n [indecent]  babii mele. Aia suntem noi. Intr-o zi am plecat de acasa sa plang  in parc pt ca nu mai puteam, simteam ca ma sufoc. 

Ranting over. 

--------------

 

La multi anisori boboceilor si fratiorilor/surioarelor noi venite de cand nu am mai calcat eu pe aci. Va pup si sper sa mai intru, desi mi-e acru sa scriu mereu cat de prost ne merge si cum suntem la capatul disperarii. 

 

Numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kytana, parintii soțului nu va mai ajuta deloc financiar? Sa va intoarceti in tara nu e o solutie? Aveti apartament, măcar nu platiti chirie. Poate gasiti cresa, grădinița aproape si va gasiti si joburi. Si ati fi aproape de prieteni cu care mai vorbiti, va mai ajutati.... Prin cate probleme treceti mă gândesc ca nu ai chef de intrat si scris pe forum ....nu sunt asociații de parinti cu copii ca si Luca? Te -ar ajuta sa mai discutati sa socialize copiii poate. Intreb si eu....

Sunt treaza la ora asta pt ca m-s strigat Andrei bietul sa il aspir ca nu poate respira pe nas si il doare gatul. Deci 4 săptămâni e maxim vad ca fara muci ( la gradi cam toti tușesc si au muci). I-am pus in camera purificatorul de aer si am pus in el niste picuri de eucalipt si l-am sprayat cu gatulet fericit. Si o educatoare e acasa cu febra. Asa ca începem....deja fabula Andrei ca nu merge la gradi si se joaca toata ziua. Azi dupa job mi-am propus sa il duc la biblioteca sa ii fac legitimație si sa îl încât sa împrumute carti. Sa vedem cum e pana dupamasa. Mie asa îmi plăcea sa merg la biblioteca. Evident nu la 4 ani dar de pe la 7 m-au dus ai mei. Sunt curioasă sa vad cum mai e acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...