Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 5


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Iuuhuuu, felicitaari Gabi pt primii pasi!  [bib]  Scopul este de a decupa fara foarfeca. Faci gaurelele respective si apoi cu varful le unesti si tai fara a taia  [:-)))]

 

Oli, bafta sa scada repede febra si fara alte efecte secundare!

Nu sunt eu cea care se streseaza, eu chiar nu m-as fi preocupat de foarfeca sa zicem. Dar atat la intalnirea de la gradi cat si azi (intamplator am vb despre asta cu terapeuta de la Heilpädagogik) au zis ca sunt probleme faptul ca nu poate taia/decupa si ca nu tine creionul corespunzator. 

Ma ingrijorez pt ca cei de la gradi au puterea de a-l intarzia la scoala daca dau feedback negativ la evaluarea prescolara. 

 

Ai vostri isi rod unghiile sau sug mana intreaga? Luca nu a avut suzeta, nu si-a supt degetul mare, dar de vreo 2 luni asa, si le suge in prostie, face saliva peste tot. De asemenea am obs ca clipeste cu ochiul drept mult mai des decat cu stangul. Si il mai si strange, ca si cum l-ar deranja ceva. Evident, cand interogat, raspuns negativ. 

Si inca una care ma omoara ... isi mananca mucisorii. Nu vrea nici acum sa isi sufle nasul, zice ca nu stie, nu poate dar isi scoate din nas si direct in gura duce degetul.  [smulgpar] Vreo idee sa il dezvat?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello. Asta cu mancatul mucisorilor am vazut la f multi copii. Si cu degetele in gura la fel.....Andrei nu face nici una nici alta. Poate sunt metodele lui de relaxare....la.gradi nu este psiholog? Din cate stiu ar trebui sa fie la toate grădinițele. Poti intreba eventual pe psiholog ceva metode de a-l dezvata.

Cum e Sofia ? A facut febra?

 

O zi faina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nup, nu au psiholog.  

Am intrebat astazi la pediatru si mi-a spus ca e varsta speciala si mai ales in cazul lui, care este mai sensibil la mediul inconjurator, se streseaza excesiv de repede.

Mi-a confirmat faptul ca nemtii vor ca toti copiii sa fie ca niste "soldati" si daca unul nu este in rand cu ceilalti de varsta lui este clasificat prost, fara loc de replica. Am ramas gura casca, nu ma asteptam sa fie asa deschisa. Mi-a spus sa fiu atenta pt ca Luca va avea de suferit pt simplu fapt ca este foarte dezvoltat fizic si toata lumea il va judeca conform inaltimii si il va compara cu ceilalti de inaltimea lui, nu de varsta lui. 

 

In rest, mi-a spus sa mergem in continuare la terapie si usor usor vor veni si imbunatatirile. 

 

Oli, ce faceti cu febra?

 

Pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kyt, ma bucur ca ai gasit un pediatru mai normal.

N-a mai facut febra aseara S, nici azi. Mi se parea la un moment dat in seara asta cam calduta, dar avea 37.1, asa ca am lasat-o in pace.

Aseara au platit restantierii din bloc intretinerea, asa ca de azi avem si noi apa calda si caldura. Ah, civilizatie! Caldura nu avusesem deloc, iar spa calda au taiat-o saptamana trecuta. S-a enervat al meu sot si a mai mobilizat cativa vecini si s-au dus pe la usile restantierilor sa le bata obrazul. Hai ca cu apa calda, incalzeam in fiecare seara. Pe mine ma enerva mai mult faza cu caldura, ca avem doar un calorifer electric si il plimbam dintr-o camera in alta si tot era frig. Nu stiu cat e peste noapte afara, dar dimineata la 8 cand o duce sotul pe M la gradi sunt 3 grade...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, dar pe langa aceste cheltuieli trebuie sa ii achit jumatate din cheltuielile facute de vecin pt ceea ce ar fi comun. Tinand cont ca nu a vrut nimeni din bloc centrala in afara lui, el a suportar singur toate cheltuielile. Normal e ca oricine se "leaga" acum, sa ii plateasca vecinului. Mi se pare normal, imsa una e sa plateasca un bloc intreg "legarea" la gaze, alta e sa suporte aceste cheltuieli doar 1-2 persoane
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...