Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 5


Recommended Posts

Hello.

Eu ma miram cat de sanatoasa e Maya de cand a inceput gradinita. O luna a durat minunea. A inceput cu muci si tuse, seara wheezing, asa ca am bagat repede pufurile. M-am certat ca nu le-am bagat de dimineata (eu tot mai sper ca la fiecare raceala, sa o duca si ea, sa nu apelam la pufuri). Om ajunge intr-o zi si acolo. E ok acum, a depasit faza critica, continuam cu pufurile. Mai nasol e ca i-a dat si Sophiei.... I-am facut 3 zile aerosoli cu Respisun, dar nu e mai bine, dimpotriva. Am fost azi cu ea la mf, care e si pediatra. Nu imi place de ea cum da tratamentele. A ascultat-o la plamani si a zis ca e incarcata cu secretii. Mi-a zis sa ii fac aerosoli cu Ventolin. I-am zis ca pana acum i-am facut cu adrenalina la precedentele bronsiolite (din cate stiu adrenalina e mai ok la varsta asta). Imi zice sa ii fac si cu Ventolin si adrenalina. Am intrebat-o de ce sa i le pun pe amandoua, ca sunt acelasi lucru. Ea imi zice: cum sa fie acelasi lucru? Una e adrenalina, alta e Ventolin. Ii zic ok, dar efectul e acelasi, de bronhodilatator. Ea nu si nu, pana la urma am lasat-o in ale ei. Apoi imi zice sa ii dau antibiotic la 12h. O intreb din nou de ce. Ea: ca uneori mucii se suprainfecteaza si daca a facut si febra, sigur e infectie. Ii zic ca a facut o singura data, 37.5 - care mie sincer nu mi se pare mare si in cazul ei poate fi si de la dinti. In fine, am plecat de acolo, am sunat-o pe pediatra de la Medicover, care mi-a confirmat ca cele 2 sunt acelasi lucru cum stiam si eu, si mi-a zis sa ii fac doar cu adrenalina, sa nu ma grabesc cu antibioticul (pe care nici nu aveam de gand sa il cumpar oricum) si sa vin maine dimi cu ea sa o vada. Sunt suparata ca sambata cand am fost cu M la ea mi-a zis ca asta e ultima saptamana. Din noiembrie pleaca la Regina Maria. Imi pare tare rau, ca imi placea mult de ea, le stia pe amandoua, stie istoricul Mayei, imi raspundea la telefon si mesaje, imi dadea tratament prin telefon pana ajungeam la ea, ne chema printre programari daca nu gaseam loc.... Si acum trebuie sa o iau de la capat cu alt doctor. Si e nasol, pana gasesc pe cineva cu care sa fiu pe aceeasi lungime, care sa-mi raspunda la mesaje etc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Tatal meu e in spital de 6 saptamani. A cazut, i s-a spart proteza de la picior, si-a fracturat bazinul... in fine, naspa rau. A stat asa 1-2 luni, apoi nu mai voia nimeni sa se bage sa il opereze, ca era prea riscant. Pana la urma, dupa 3 saptamani de internare era totul gata pt operatie (proteza comandata, analizele si osul pt transplant gata, echipa completa) si se anuleaza tot ca e suspect de TBC. Dupa 2 sapt in sectia de pneumologie, se confirma TBC-ul, era gata sa il mute inapoi la ortopedie, dar i se face rau. In urma analizelor ficatul e praf, nu suporta tratamentul pt tbc, vomita non stop, si-asa manca doar iaurt si banane de 5 saptamani, i-au oprit tratamentul, si acum se chinuie sa il aduca pe linia de plutire cu ficatul, apoi sa reia tratamentul de tbc peste 2 sapt, apoi sa vada daca il muta la ortopedie. E cam naspa treaba, el e super slabit, imobilizat la pat de atatea zile, are rani pe spate, nu mananca si nu bea apa, traieste doar cu perfuzii, zice ca moare acolo. Astazi dra i-a zis mamei ca nu e mai bine si sa nu se grabeasca sa cumpere ceva pt operatia la picior (noua proteza trebuia sa o achitam). Mi s-a parut asa sumbru, ca si cum incerca sa ne pregateasca pt ceva rau. Eu nu am mai fost la el de cand e la pneumo. Abia mai vorbeste, nu stiu, am asa o stare aiurea, simt ca se duce. E saracu singur intr-un pat de spital si se stinge incet-incet. A ramas doar o umbra din ce era, a slabit groaznic... Dra i-a zis mamei ca e putin probabil sa avem si noi ceva, dar eu am zis sa mergem toti sa ne testam ca nu imi asum riscuri, mai ales cu astea mici

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vai, Oli, ce necaz!!! imi pare tare rau pt tatal tau! eu sper sa isi revina.

Dar la spital ar tb sa il intoarca, sa aiba grija sa nu faca rani. Of, Doamne, astia din Romania sunt niste nenorociti! te lasa sa mori ca un caine, in dureri absolut inutile!

incercati sa dati mita sa aiba grija de el, ca apoi se pot infecta si alea si da in altele.

 

de ce ii este ficatul afectat, de la tratamentul pt tbc?

 

multa sanatate si tatalui tau, si fetelor si tie, si multa putere!

incearca sa nu te gandesti prea departe.

 

hugs!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello.

Gabi da spăl vasul dupa fiecare utilizare si odata la ceva vreme sotul.meu curata si mecanismul. Am citit pe site-ul printesei urbane (nu stiu daca o citesti) ca ea pune picuri si in pat si pe perna si perdele ...parca mie îmi e groaza.

Andrei e ok....dupa trezire duminica a fost ca nou...a mâncat s-a jucat si am fost la un party.

Eu doar la masaj mai merg .....si mănânc mai.mult decât ar trebui asa ca am cam 5 kg in plus si e cam inestetic pe burta si solduri....

Merge f greu site....trimit si incerc sa mai scriu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, ei zic ca da, nu suporta ficatul tratamentul. Cu intorsuk e cam greu, din cauza piciorului - motivul pt care e in spital de fapt. Arevo proteza la femur, care s-a spart in urma unei cazaturi si i-a intrat in sold si are si fractura de bazin. Deci dureri groaznice la fiecare mica muscare.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oli, tot ce pot spune e ca ma gd la Voi Si ma Voi ruga Si pt Sophia si pt tine, pt tatal tau. Nu imi pot imagina ce greu iti este Si cum te doare sufletul. Sper ca veti fi tratate omeneste Si corect.

Eu as zice sa plangi cand ai unde te ascunde. Eu mai rabufneam la dush uneori; acolo era sg loc unde eram sg Si apa masca bocetele. Dar ce as mai fi urlat. .. Inca nu am avut ocazia. Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...