Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 5


Recommended Posts

No nu ne-am decis cu concediile încă, doar ca va fi unul la schi curând, unul la mare si un city break in toamna. La schi am vrut Austria dar cred ca îl chinuim pe Andrei cu asa drum lung si anul asta nu îl punem pe schiuri deci nici eu nu voi schia asa ca vom merge undeva in tara. La mare ...imi surâde Lefkada propusă de Oli. Iar city break as vrea Milano sau venetia. Vom vedea ce iese din planuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hahaha, ce n-as mai vrea si eu un concediu, macar de 2 zile, asa! Seful dlui Pinguin este un mare r...t! Si-a retras ambele oferte cu scuze penibiloide... Nu merita sa ma mai gandesc, dar dl pinguin face tot ce poate sa gaseasca altceva.

 

Corinuka, ma bucur ca sunteti sanatosi! Restul... se mai intampla  [soricel]

 

Norma, Andrei este un sugubat, ca intotdeauna!

 

Avem si noi un breakthrough! Ieri l-am lasat in fundicul gol si il vad deodata ca vine si se apleaca peste olita (nu cu spatele ci cu fata) si face pisu  [pk]  Apoi inca o data si l-am prins si la kk. Dar jos pe ea nu vrea sa stea, face din picioare  [:-)))]  Initial am crezut ca este o coincidenta dar se pare ca nu, astazi a continuat, chiar isi da si chiloteii jos. Nush cum i-a venit ca de obicei nu vroia sa o vada si pace.  [il]

 

Eu nu am nascut, dar daca pana marti cu nasc (17.02) ma asteapta la spital pt inducere: cocktail cu ulei de ricin primele 2 zile si daca nu merge iar colul ramane inchis, cezariana. [fri]

 

Fug ca nush cum a dat mama mea drumul masinii de spalat vase (care oricum o tineam drept mobila pt ca nu mergea) si nu se mai opreste. Culmea este ca proprietarii nu ne-au lasat nici macar ce model e si nu gasim nici unde e bagata in priza  [smulgpar]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrei s-a trezit plin de bubite. Am alergat la urgenta iar când am ajuns nu mai avea nici una. Am rămas totusi sa ne vadă un medic. Acolo Andrei a facut spectacol. A cântat, a dansat, m- a întrebat un domn ce fac acolo ca nu arată a copil bolnav. L-au ascultat la plămâni, s)au uitat in gurita, au zis ca nu au asa copii cuminți....no si între timp a mai apărut o bubita. A zis ca e alergie si ca e o prostie ca ii dau sirop din plante pt tuse .nu există nici un studiu care sa demonstreze ca au un efect benefic si ne sensibilizam singuri copii. Si de aia face bube ca de o săptămână ii dau siropuri aiurea. Evident ca sunt prescrise de medic. A zis ca medicii ne dau siropuri sa fim noi liniștiti ca facem ceva pt copiii nostri. Offfff m-am saturat de medici care se contrazic. A zis ca starea lui e buna, aerosoli cu ser fiziologic si răbdare ca va mai tusi încă.

Cam asta e....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stela, tare mult ma bucur ca ne dai vesti si mai ales ca-l vad pe Matei! ptu, sa nu fie de deoki, ce mare este!

 

super felicitari pt ce stie. Noi nu l-am invatat pe Stef nici cifre, nici alfabetul, nici culorile. Uneori numar treptele cd urcam/ coboram, ii mai cant "abc song", dar nu invatat propriu-zis. inca mi se pare f mic. Il mai apuca sa zica cifre sau litere, ca pe un cantec, dar nu in ordine, ce-si aminteste el. :)

Dar ma bucur ca asta va linisteste, ca poate retine si poate reda notiuni. Va vorbi el si articulat, rabdare!

 

felicitari si tie pt efortul depus, sincer nu stiu daca as fi in stare! probabil ca nevoia te invata, dar inteleg ce greu iti este, desi stiu ca faci asta fara sa te plangi. Ma bucur ca evolueaza bine.

 

despre bebe 2- parerea mea personala a fost mereu ca un frate e cadoul cel mai de pret, pt mine nimic nu este mai pretios decat a-i da un sibling copilului. asta in ciuda eventualelor pb financiare, atentiei diminuate/ impartite etc. Chiar daca Matei ar avea ceva genetic, asta nu inseamna ca s-ar transmite 100% la bebe 2; si chiar daca ar fi asa, nu e irecuperabil si asta e bine! Cum spuneti si voi, se vor avea unul pe celalalt.

Si eu vb din experienta mea, cu doua surori mai mari de care nu (prea) sunt apropiata sufleteste. DAR sangele apa nu se face, in caz de ceva ne ajuta sa ne stim "aproape", chiar daca suntem rasfirate pe glob.

Deci ia vitamine, acid folic si spor la treaba! Doamne ajuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma, bubitzele erau de fapt niste umflaturi neregulate ca marime, umflate si ba albe ba rosii? daca da, sunt hives. si S a avut vreo 3 sapt, innebunisem efectiv, simteam ca ma ajunge disperarea!dispar de la 1 la 2-3 ore si apoi reapar. O reactie alergica.

I-am dat un antihistaminic 3 zile, apoi am renuntat. Daca respira bine, e bine sa-i lasi corpul sa lupte cu alergia.

Dar prima data si noi am mers la Urgente, unde la fel, disparusera deja.

 

 

sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, te pup si mersi frumos pt raspuns, mi-a mers la inima :D Sa stii ca nevoia te invata! Eu de fapt n-am habar cum e sa cresti un copil sanatos, adica la limita normalului cu toate, ca asa si Matei e sanatos, slava Cerului... Cred ca daca bebe 2 va fi sanatos si eu si sotul vom fi uimiti de evolutia sa... Eu cand vad copii mititei de nici un an care merg tinuti de mana ma minunez ce mici sunt, deci crede-ma ca m-am mulat perfect pe nevoile lui Matei si el reprezinta normalul meu, nu ma simt extenuata cu programul nostru (doar internarile pe recuperare mi-au pus capac), doar ca bineinteles am o mai mare teama de viitor, uneori simt presiunea faptului ca tre sa progresam, sa ajungem in linie cu restul, dar senzatie vine si trece. Important e ca Matei e un copil cu vointa, care incearca si nu se lasa cu una cu doua, e curios si dornic sa invete. Se uita la mine asa atent ori de cate ori trecem la ceva nou si apoi cand prinde ideea si face, iar eu il laud (of course :P) e asa de incantat de reusitele lui. De exemplu, dimineata se da jos din pat si se duce glont la incastrul cu alfabet, uneori chiar nu ii fac fata, imi oboseste mie mintea... astept cu nerabdare si plartea cu miscarea  [aerob]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...