Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 5


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

hello mamici!

 

v-am mai citit cand si cand dar nu am avut vreme de scris...acasa doar cu david, sa ma bucur de momentele cu el si s-o mai menajez pe mama, iar la munca nici vorba de timp de net..

 

am citit ca ati fost bolnaviori unii, sper ca a trecut si sunteti ok acum..

 

la noi la munca e jale...personal putin si multa munca...targeturi si marja de vanzari...pe care n-o sa le facem ca nu se poate asa ca urmeaza sa ne taie din salarii...nu stiu cine va mai ramane...initial s-a stabilit ceva, apoi in urma unui curs a venit seful cu alte idei..

avem zilnic de invatat, boli si/sau reactii adverse pe clase de medicamente, ni se fac fise, suntem ascultate, avem teme de casa (mai ceva ca la scoala)...ideea e ca facem munca doctorului, adica sa vb pacientilor despre cele de mai sus, sa-l facem sa cumpere ceva bineinteles ca cica asa iti atragi pacientii..

 

david e bolnav iar :( nu l-am mai dus la cresa din ianuarie cand a facut bronsita spastica si luni am zis sa incerc iar...miercuri deja avea muci, vineri a vomat de 2 ori... spre seara era caldut, dar i-am pus ciorapei cu cartof si nu a facut febra...cu simptome de deshidratare (apatie, miros acetonic in gurita, somnolenta) ne-am dus la urgenta unde nu ne-au internat INCA, dar am promis ca revin daca e mai rau...ne-a dat tantum spray ca avea amigdalele inflamate, nexium sa nu mai vomeze daca are reflux si antitermice la 4 ore daca face febra...noaptea febra 40...toata noaptea a plans, a vrut doar in brate, a baut apa...ieri am inceput sa-i dau antibiotic dupa ce am vb cu pediatra si mi-a zis de posibilitatea amigdalita-otita si stiind antecedentele noastre... azi noapte a avut iar febra mare, azi a fost mai ok...dat e foarte apatic si suparat..

am vb la cresa, 10 copii s-au imbolnavit in weekend..

pediatra mi-a zis acum ca sunt multe cazuri de mononucleoza infectioasa...

mi-am luat cateva zile de concediu medical sa stau cu david, s-au "bucurat" tare cei de la munca...

 

pupici tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina - îmi pare rau ca David e din nou bolnav. Nici eu nu ll-am dus pe Andrei la cresa de f multa vreme. Cred ca anul asta nu a fost. In aprilie il voi duce din nou. Mă îngrozesc când citesc cum se îmbolnăvesc pe capete copiii. Sănătate multa si succes la servici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oli, sper ca Maya e bine si tu la fel. V-ati revenit?

 

Carmen, nu stiu de ce aveam impresia ca stati o sapt. la Cluj, de asta m-am mirat putin ca il lasati pe Paul la prietena :)

cum s-au inteles? poate ti-l "dreseaza" sa doarma mai bine/ mult. scump tare cu hainele de noapte!

 

Doamne Corina, sanatate multa si voua! ma bucur ca stai tu acasa cu el, cred ca de asta are nevoie. Din pacate, si daca te-ai duce la munca, aia nu cred ca ar aprecia ce faci, asa mai bine iti vezi de ale tale, si-asa e dreptul tau legal sa stai cu David.

Ma enerveaza- dar nu socheaza- politicile astea ale patronilor romani, nu exista lege, nu exista nimic decat cum le tuna lor! Sincer, nu cred ca as mai fi capabila sa inghit un asemenea tratament, cred ca m-as certa cu toata lumea! zic un mare "Multumesc Doamne!" ca sunt aici si am scapat de stresul inutil din Ro!

bafta, draga Corina, sper sa iti gasesti un job decent si linistit cat mai curand!

 

Norma, si Stefan tot in aprilie incepe gradi! am si n-am emotii, adica sper- si cred- sa se acomodeze bine si repede. si sa nu se imbolnaveasca (prea des/ tare). 

Andreea, cat de mult te inteleg cu dorinta a de-a respira, de-a-l duce la copii! cred ca toti parintii cu copii super activi sunt asa! eu mare noroc am ca lucrez, dar taica-su e tata eroin, cum a rezistat atata vreme cu el acasa! eu cred ca innebuneam... Mi-e drag de mor, e tare scump si-l ador, ne intelegem si bine, dar cand are momentele lui... pai in cateva secunde imi face nervii zdrente si e o adevarata lupta interioara sa incerc sa fiu calma si sa gasesc solutii sa coopereze, sa "rezist". 

Vad totusi ca trecerea timpului il mai "potoleste" nitel. de ex. are momente cd vine si ma ia de mana, sa mergem asa. are rost sa mentionez ca face asta in parc, unde e super safe ca n-are ce masina sa apara, nu exista pericole??? dar cum se apropie de lac o ia la goana (vai, si are o viteza...) si numai pe marginea lui sta, ba uneori mai si sare cd arunca mancare la ratze, de imi sta inima-n loc la propriu, si respir apoi si zic "vai, multumesc Doamne ca n-a cazut in apa!" si apoi iar sare si iar simt ca pic! :))

ce sa-i fac, sa-l tin legat? are nevoie de libertate, mereu imi fac scenariul cum voi actiona daca pica-n lac sau daca altele, sa fiu pregatita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Gabi- sper sa fie mai responsabii parintii de acolo si sa nu isi duca copiii bolnavi la gradi. Si eu iti doresc sa se acomodeze si sa nu se îmbolnăvească. Andrei desi spune ca prefera sa stea cu bunica decât la cresa in fiecare zi mă.pune sa ne jucam de-a cresa: El se face ca doarme si zice hai trezeste-mă sa mergem la cresa. Si eu mă.duc ii spun buna dimineata Andrei e timpul sa mergem la cresa, el spune buna dimineata mami, se da jos din pătuț, se face ca mănâncă ceva , mă ia de mana si mergem in dormitor unde e tatal lui si spune Buna ziua Corina (asta e una din educatoare) si tot asa o tinem. Deci parca ii e dor de cresa. S-ar duce si nu s-ar duce.

 

Of sa stiu ca si mie îmi sta inima in loc de multe ori când e cu bicicleta si are o viteza pe dealuri in jos si ridica picioarele in aer si ma.gândesc ca daca cade la viteza aia oare ce se întâmplă. Si ma strădui sa fug dupa el sa il.mai tin de geaca si îmi spune ca e băiat mare nu trebuie sa il tin. Asa ca ma.rog la.Dumnezeu sa îl păzească si multumesc seara ca e intreg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...