Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 5


Recommended Posts

Norma sper ca sunteti bine, a avut si David ceva de genul, roseola infantis parca se numea, dar erau bubite pe burta ca si cum ai fi urzicat, nu stiu cum sa explic altfel... a trecut de la sine dar a facut febra vreo 5 zile.

 

Gabi ce dragut este Stefan al tau, asa iubaret! Calin - care e scump la vorba - intinde boticul la pupat sau vine dintr-o data si te imbratiseaza, uneori si pe la spate, asa isi manifesta el afectiunea.

 

Vreau sa va intreb un lucru, cat timp ii lasati zilnic la tv / tableta sau la telefonul mobil? Eu il lasam cam juma de ora/ o ora maxim pe zi la tableta insa de o bucata de vreme mi se pare ca a cam devenit dependent, imi cere zilnic si urla sa-i dau, il si vede pe David ca se joaca cu ea si probabil de asta o cere mai des. Azi noapte vorbea prin somn si striga dupa tableta, a cam inceput sa ma ingrijoreze treaba asta, sincer, mai ales de cand am auzit ca poate declansa autismul. Acuma nu-s paranoica, pana la autism nu-mi place starea si insistenta lui si faptul ca ar sta non-stop la tableta, trebuie sa-i atragem atentia cu altceva si de multe ori uita pt moment si iar incepe s-o ceara. Voi ce ziceti de asta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi tableta o folosim strict când mergem cu mașina la drum lung, sau când mergem (f rar ) la restaurant cu el. Nu o cere. La laptop ne uitam in următoarele cazuri: E bolnăvior si stăm mult in casa ( de ex zilele astea i-am pus desene cu tweety sau pinguinii din Madagascar. Nu sta el f mult ca prefera sa construiască Lego sau sa dansam etc

Nu cred ca poate deveni autist daca se uita la tableta. Cred ca poate deveni in timp sa zicem închis, retras, violent daca se uita la jocuri, filme violente, poate avea probleme cu ochii....etc dar astea pe termen lung. Cred ca autismul e genetic. E o părere neavizata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Când sunt singura doar cu el si trebuie sa fac ceva il mai las la laptop. Dar cam atât. Dimineata sta la tv pana isi bea lapticul si se uita la zebra zou dar apoi îmi spune el sa inchid. Cred ca la bunici se mai uita ca ne tot povestește ceva din desene ce noi nu stim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirabela,

in primul rand- nu cred ca devine nimeni autist doar pt ca se uita ore-n sir la tv/ computer.

Poate ADHD mai degraba, din cauza imaginilor ce se succed rapid si asta face si creierul sa fie mai rapid, sa sara peste etape (scuze, asa imi explic eu :) )

Dar trebuie sa fie si o sensibilitate genetica...

 

Stef se uita mai mult de doua ore pe zi la tv. sper ca timpul asta sa se scurteze dupa ce incepe gradinita.

La pc se uita intr-o perioada la cantecele, dar devenise atat de addicted, ca nu mai accepta sa opresti, intruna vroia iar si iar nu stiu ce cantece- facea asta cu taica-su. cum intra taica-su pe usa, cum imediat se urca fecioru' la masa, dadea drumul la computer si incepea sa repete ca o moara stricata ce cantec vrea. Imi crestea tensiunea instantaneu, nu il puteai refuza, ca insista de imi venea sa zbor pe usa afara, sa nu-l mai aud. Ori ii punea, ori ma enervam si-i spuneam nu, nu e voie, si inkideam pc-ul. si iar ii dadea drumul etc. Intelegi ideea.

pana n-am mai putut si pur si simplu am scos firele de la pc si nu a mai putut sa-l deskida. In cateva zile n-a mai cerut muzica.

 

Are "program" dimineata cand vine taica-su, il duce direct la dvd player, i se urca-n brate si isi alege ce dvd vrea sa vada. Au cam 30-40 minute unul. Ii iau de la bibl. din seria Signing Time, i-am mai recomandat eu aici. astea-s educative, sunt facute f f frumos, mie-mi plac. Si invata cuvinte si semne. E foarte fericit, canta cu ei, danseaza, isi misca mainile incercand sa imite cuvintele, etc. Si ziua il apuca repetatul cand isi aminteste. (Intr-o zi spalam vase, si vine langa mine si-ncepe my! mmmyyyy!, myyyy, si isi baga degetul in piept - exact semnul pt "my/ I" :)

apoi name, naaaame, my, name, my name

iiiissss, is, my name is, etc.

 

am ramas blocata!

 

deci, se uita la dvd, apoi la tv, la postul national de tv, la programul pt copii. La fel, desene, jocuri educative. f fain, imi plac si mie! Uneori se uita vreo ora jumate.

 

se mai uita la pranz, cat mananca, pana-n jumate de ora, la un film cu o ferma de cai, e innebunit dupa cai.

 

si seara, de obicei cand venim de afara, iar cere Baby signing time, si-l las sa se uite, cat ii pregatesc mancarea si cat mananca. deci alte 30 minute.

 

in weekend cand sunt eu cu el dimineata, incerc sa-i limitez timpul la tv, cat de mult pot, sa "compensez".

 

se uita intr-adevar, f mult, cred ca are voie pana-ntr-o ora la varsta asta. Dar... fiecare face cum stie si cum poate.

 

desi am auzit ca sunt jocuri educative pe pc, tableta etc, eu incerc sa aman momentul cat mai mult. aici e teroare cu jocurile pe calculator, recunosc ca-s cam speriata de bombe. Dar cand vad oameni maturi care abia asteapta sa ajunga acasa sa joace ore-ntregi nu stiu ce joc... brrrr! asta nu e viata, dupa parerea mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si sa stii ca tot entertainment-ul asta e addictive. vad pe el, cum reactioneaza cand nu-i dam ceva cu care e obisnuit si care-i face placere!

 

cititndu-te, mi-am amintit ceva. acum vreo 7-8 ani, am imprumutat de la bibl. toate seriile de Sex & the City (vazusem doar cateva episoade in Ro). Ei, si vreo 2 sapt. doar asta am facut: veneam de la servici, si dadeam drumul la dvd. Nici la plimbare nu ieseam, ca eram curiosi ce se intampla next :))))

si cand s-a terminat serialul... vai de capul nostru, eram ca leii turbati in cusca! tin minte ca eram f agitata, si panicata deja, ca "acum ce facem, ce mai vedem?"

ne-a luat zile bune sa ne revenim, sa enjoy life again.

 

asa cred ca e si la ei.

 

gandeste-te, mai ales ca el nu se exprima bine, nu e inteles, aia ii e scaparea, face ceva si se simte bine.

 

eu zic sa nu te stresezi prea tare. redu cat poti activitatile astea, dar fa ce poti pe moment. hugs! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maine incepem gradinitaaaaaaaaaa!

de vineri tot numaram cate zile mai sunt pana marti. e tare bucuros ca va merge la copii. i-am tot repetat ca-l duce tata si-l lasa acolo doua ore, apoi vine dupa el si-l aduce acasa.

 

am fost f surprinsa sa vad ca face legatura intre ce-am vorbit, tine minte. eu credeam ca e prea mic...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noutati: A făcut Andrei si o afta in gurita si îl doare si nu are chef sa mănânce, e iritat, azi noapte m-a strigat din ora in ora.....suntem cam obositi amândoi..sper sa treacă repede. Il fac cu Gengigel. Daca aveti alte remedii care au dat rezultate va rog sa îmi spuneți.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...