Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 5


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata,

 

Dorm pe mine azi, va dau o cafea fierbinte poate ma trezesc si eu.

 

Noi suntem pe augmentin dar e mai bine, mult mai bine, am tot lungit-o cu aerosoli si siropuri dar avea infectie, dupa prima doza de antibiotic a fost mult mai bine.

 

Ramona, tare dulci sunt copilasii tai, sa fie sanatosi si tu sa ai sanatate si putere pana vine sotul tau. Ma bucur ca sotul va sta cu voi, chiar daca vor fi mai putini bani dar conteaza mult si pt tine dar mai ales pt copii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kytana ma bucur sa aud de voi, si Calin a avut problema asta, dupa ce l-am nascut, in spital, respira sacadat, el fiind nascut si prematur, am stat 3 sapt in spital si l-a testat la tot felul de aparate, in final nu i-a gasit nimic. A fost o chestie de prematuritate, asa mi s-a spus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello mamici si pitici!

 

scuzati absenta,dar saptamana trecuta am muncit dimineata si dupa-masa eram cu david, iar saptamana asta muncesc pana la 10 seara...nu am gasit timp sa intru si sa scriu...v-am citit zilnic insa, la cafea  [:)]

david merge la cresa de lunea trecuta! primele zile a plans dimineata, apoi a inceput sa se obisnuiasca, iar acum are zile cand nu vrea sa vina acasa  [fal] de miercuri are muci, bineinteles  [alcool] de data asta s-a oprit la muci...i-am pus din prima picaturi in nas cu biseptol, sa nu se infecteze zona, ii dau prospan picaturi (i-a rupt tusea, ca tuseste din cauza mucilor din gat), cate un puf de flixotide si tantum verde in gat..de vreo 3 ori a vomat laptic dimineata din cauza ca tuseste...nu scapam de mucii din gat, stiti vreun truc???

in rest e ok, fuge, se joaca, e binedispus, vorbeste nonstop...nu stie cantece si poezii decat cateva versuri (la varsta asta??), insa daca ii spui repeta tot...sau cand ii spun cate o poveste ma completeaza sau anticipeaza...stie reclame de la tv, zice "27575, va sunam noi" (reclama de la provident)

 

nu-l zice pe r si pe c...asa ca il "doaie papu" (doare capu), facem "tata" (adica caca  [:)] ), masina are "loti" (roti)...stie toate culorile, inclusiv gri, mov, roz, toate animalele, toate tipurile de vehicule de pe strada, apa sau aer...se joaca la tableta de zici ca a terminat informatica, numara pana la 10 cursiv, ce mai, indata incepem tabla inmultirii  si ne dam bacu' [:D]

 

mirabela cum e calin? sanatate multa!

norma mergeti la cresa? v-ati hotarat la ce gradi mergeti? eu am fost sa intreb de inscriere la gradi din aceeasi cladire cu cresa, nu se stie nimic inca, va fi la inceput de mai...inscrierea se va face electronic...vor fi doar doua grupe mici...iaaaar probleme cu locurile si pierdem puncte ca david nu are 3 ani impliniti la 1 septembrie..

ramona faci cursuri la ceva scoala particulara? eu am facut la umf cluj si era musai sa mergem la cursuri, iar laboratoarele erau super obligatorii...zilnic...nush daca ma descurcam cu copii...3 zile pe saptamana mi se pare parfum...bafta sotului cu job-ul!

gabi ce face bobita mica?  [deziuata]

pupici tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

as vrea sa stiu trucuri pt disparitia mucilor.....mie mi-a zis pediatra ca daca are doar muci recurgem doar la aspirat si pufuri de apa de mare in nas.

Ne-am hotărât da, l-am si înscris. E privata, sunt 14 copii cu doua educatoare in grupa, va intra direct in grupa mijlocie, va face germana.

F multe face Daviducu, bravo lui si tie ca te-ai ocupat de el. Offf eu stiam ca la grădinițe nu sunt probleme cu înscrierile. Iti doresc succes.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hey, fetelor! Iaca venim si noi sa va salutam. In sfarsit am un tel mai ok si net la el asa ca trag speranta ca ne vom auzimai des.. Am citit nitelus si breau sa te felicit, Gabi pt sarcina!!! Cand am citit eram, oau, ce tare, ma bucur nespus pt voi! Si tu, Kytanutz, esti o mamica extrem de puternica si va tin pumnii sa fiti sanatosi si sava gasiti o casutza unde sa va simtiticu adevarat acasa!

De cand nu v.am mai scris credca Matei incepuse sa se ridice in picioare, acum suntem la nivelul la care se tine cu o mana cand sta in picioare, in primul rand ma bucur ca se tot agata de mine si isidoreste sa stea asa, gavem pasi tinuti de manute, intocmai ca un bebe, cu diferentaca lui inca nu ii place, merge cativa metri apoi isi trage mainile ca sa o ia de.a busilea. E chestie de exercitii, kineto, adica, pana sa se invete. Adica acum lucram la stabilitate in picioare si mers. Cu limbajul sunt insa f îngrijorată caci e si el dependent de cerebel. Vom merge marti la un neuropsihiatru cu rmn.ul nostru si va tin la curent. El incearca sa repete dupa noi, insa nu ii iese. In rest, mintea il duce, stie alfabetul litere mari si mici, mi le arata in ro, in engleza. Intelege comenzi, imi arata/da lucrurile pe care i le indic, si este un copil cu un comportament ok. Socializam, ne intelegem :) dar cu limbajul suntem la pamant, culmea ca e vocal el, dar nu spunem nimic cu sens. Sunt f ofticata si ca cele mai bune 2 prietene ale mele au ajuns cu copiii la logoped. Unul are tulvurare de spectru autist, sunt asa ofticata p viata. E un miracol sa ai un copil sanatos, sa nu uitati asta niciodata. Sper sa isi revina amandoi copii :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello Stela,

mă bucur ca progresati si sper sa aveti vesti bune de la neuropsihiatru. Sunt copii care la trei ani abia isi dau drumul la vorbit asa ca fii optimista ca si pana acum. E bine ca intelege tot si ca vrea sa va imite. Multa putere si sănătate va doresc.

Andrei doarme si eu fac un tiramisu si piure cu peste. A prins bine minivacanța asta. Am fost si la sala azi de la 9. Ai mei dormeau dusi când am plecat.

Vremea e aiurea asa ca avem program indoor. Vizite la prieteni cu copii sa se joace.

Weekend placut in continuare. In 11 mergem la un ecograf abdominal. Just checking fara alte probleme, sper.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, ce matura/ mare pare Natalia! nu mai arata a bebe. Ma bucur mult de tot ca vine sotul permanent in Ro, desi dupa natura scolii terminate, presupun ca tot plecat va fi, pe mare. Asa-i? sau se poate angaja local?

 

Stela, ma bucur mult ca ai scris! Ne gdim la voi des, sa stii.

Eu cred ca e ok Matei, doar are nevoie de timp sa recupereze ceea ce ashtilalti :) fac dupa schedule. Faptul ca intelege inseamna ca aude + proceseaza informatia, si daca vocifereaza inseamna ca poate scoate sunete si incearca sa comunice. Bravo! Probabil va avea nevoie de ajutor si cu vorbirea. Nu ai gasit pe net discutii ale parintilor cu copii cu acelasi diagnostic? te-ar ajuta un grup de suport. La sot te poti descarca? e implicat in programul lui Matei?

ma bucur ca sta in picioare si face pasi. Doamne ajuta in continuare si voua rabdare!

 

Intr-adevar, mare minune sa ai copil sanatos. Acum mai ales cu internetul si atatea informatii, realizam cat de multi copii au pb mai mari sau mai mici si ne dam seama ce noroc e sa ai un copil "normal", ce viata usoara ai ca parinte!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...