Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 5


Recommended Posts

Hello. Dupa 5 zile de cresa Andrei tușește si a facut 39,2 in fundic. Ce e ciudat ca el canta si mănâncă ca si cum nu ar avea nimic. A zis ca nu îl doare nimic. Alternăm panadol cu nurofen, comprese reci si apa si suc de portocale. Sa vedem ce urmează.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

norma imi pare rau!! sanatate multa! nush ce e cu cresele astea, pe bune..nu inteleg ideea "asa e la cresa, asa isi fac imunitate"..nu e deloc asa, virozele nu se iau aiurea, se iau de la copii bolnavi pe care parinti inconstienti ii aduc bolnavi..punct! si alti copii tre sa traga, sa faca tratamente, ajung la complicatii, iau antibiotic, imunitatea le scade mai mult si organismul lor micut si firav e suprasolicitat...david e pe antibiotic..dupa 3 saptamani de muci, l-a vazut si pediatra, nu e bine..are muci cu tonele, tuseste, are febra de 2 zile (doar seara)..zice ca il dor burechile, ba ochii, ba nasul..il vad obosit, slabit, desi el e vesel, fuge, se joaca..mor de ciuda ca nu ma pot ocupa de el, nu ma duce capul si finantele sa-mi pot face propria activitate, sa pot fi cu el cand vreau..ca de aia l-am facut dupa atata timp si asa greu sa ma dedic lui..vreo idee? oli ce idei de afaceri ai auzit la brasov? pupici si sanatate tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, îmi pare rau pt David. Andrei zice ca nu îl doare nimic, tuseste prin somn destul de urat. Acum încă doarme si s-a cerut la somn aseară la 21.30. I-am dat nurofen prin somn azi noapte. Acum dimineata am pus mana pe el si nu era cald.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit. Pe când scriam m-a strigat. Nu mai are febra, canta de când s-a trezit dar tuseste urat.

Nu stiu de ce se spune chestia asta cu imunitate pe care ti-o formezi îmbolnăvindu-te mereu. O fi adevărat dacă spune toata lumea inclusiv medici dar ca părinte e f greu sa iti tot vezi copilul bolnav. Nu sunt medic dar nu inteleg cum poate fi benefic sa fie bolnav si sa ia medicamente tot la doua trei săptămâni. Sotul meu îmi tot spune sa nu îl mai ducem. Dar ce se va întâmpla la gradi? Eu sper ca măcar la privat nu ii primesc bolnavi dar cine stie? Acolo platesti taxa si daca lipsești, deci e cam aiurea sa mergi o săptămână si trei sa stai acasa bolnav.

 

Duminica plăcută si sănătate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, imi pare rau de copiii bolnaviori, indiferent de ce zic medicii ca e bine ca isi formeaza imunitatea eu stiu cs pentru parintit nu eOK sa ii tot vezi ca nasul curgator sau ca tusesc. Sapt trecuta si Paul a avut mucisori dar e din cauza lui si a mea.. Intr-o dupa amiaza nu era prea cald afara si nu a vrut hanorac peste bluza si eu nu l-am obligat si de a doua zi a avut muci . Nu a fost asa rau dar tot trebuia sa am grija sa aiba nasul curat ca nu vrea sa sufle . 

Vorbeste coerent acum, evident omlimba care seamana f bine cu limba romana dar nu e romana curata dar intre timp am invatat-o si noi si e OK.  Sapt trecuta a descoperit expresia nu"nu cred" si a abuzat de ea . Totul era " nu ched" . 

Acum motaie langa mine. A venit din camera lui si s-a asezat langa mine. Eu ma duc sa ma preegatesc de servici. 

Va pup. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.

 

Eu v-am zis de mai multe ori parerea mea cu cresa dar e drept ca eu am cu cine il lasa pe Calin. Insa daca ar fi sa stau cu atatea medicamente si mai mult in concediu medical nu l-as mai lasa... banii care-i dau pe medicamente, spitale, doctori, etc. i-as da pe o bona. Plus chinul nostru si al copilului.... mie mi-a zis o pediatra la David care racea la 2 sapt. ca daca pot sa-l tin macar pana la 3 ani ferit de colectivitate cand se mai intareste imunitatea, ar fi bine. Vom vedea si noi din septembrie la gradi cum va fi...

 

Noi suntem bine, ne bucuram din plin de statul mai mult pe afara, Calin e foarte fericit la plimbare, am zis ca daca as pleca in alta tara m-as duce in tarile calde unde sa nu fie iarna. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Medicina asta este tare ciudata. Noua ne-a zis pediatra ca nu este nici o diferenta intre a il da la doi sau trei ani. Vom trece prin exact la fel de multe îmbolnăviri indiferent de varsta pt ca asta este intrarea in colectivitate. Asta este....vom trece si peste astea cumva. Eu personal prefera cresa unei bone doar pt ca nu cunosc pe nimeni în care sa am încredere ca ii da mâncare cum.doresc eu si vorbeste cu el cum.doresc eu...noroc ca e bunica disponibila si nu se pune problema. Eu am prietene care au înregistrat o zi cu bona fara sa stie ea si s-au îngrozit. Erau ok cu copiii doar ca mâncau si ele din aceeasi lingura cu copilul, vorbeau non stop la telefon. Sunt convinsa ca nu sunt toate asa doar ca eu nu cunosc pe nimeni la care as putea apela daca nu ar fi bunica. Dar si la cresa e dezastru cu bolile. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata!

 

ai dreptate norma, e tare greu sa gasesti pe cineva de incredere...a zis si dani la un moment dat sa cautam pe cineva, dar cred ca nu as gasi pe nimeni...noroc cu buni..

 

l-am dus ieri la ai mei pentru ca lucrez de dupamasa saptamana asta...azi dimineata insa mi-au spus ca a avut febra mare toata noaptea, luand antibiotic de vineri!!! am vb cu dr la care am fost internati ultima data si mi-a zis sa-l duc la consult...azi anunt la munca ca de maine tre sa vad de copil si-l duc la spital la analize...il tin asa de 3 saptamani, il duc la cresa, iar eu merg la munca si david e tot mai rau...pai cat sa mai astept? imi bag picioarele in serviciu, sa ma dea afara...

saptamana asta sunt si inscrierile la gradi, nush daca ajung..

v-am pupat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la medic. Andrei cu febra dansa si canta in sala de așteptare, un baietel cu febra zăcea in brate la tăticul lui. L-a ascultat, s-a uitat in urechi, in gat. Putin rosu si ne-a dat doar antitermice si homeopate.

îmi pare rau Corina pt situatia in care e David. Sper sa fiti ok curând. Noi azi mergem la ecograf abdominal, cred ca am.mai zis nu mai stiu. Just checking...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ciao,

offf, greu tare sa citesc ca sunteti bolnavi iar.

Eu  zic ca daca sunt doar muci si nimic altceva- e ok de emrs in colectivitate. adica si noi, daca ne curge nasul emrgem la servici, nu? nu conteaza doar daca tuseste/ ii curge nasul, ci si ce stare generala are. daca e marait/ moale atunci mai bine sta acasa. daca e ok, merge.

Norma, imi pare rau sa iti destram visele, dar eu cred ca tocmai la particulara vor veni tocmai pt ca platesc parintii. depinde, in general aici gradi au regulile lor proprii. nu e posibil sa ii refuze daca au doar muci. dar cum apare febra- imediat te keama sa-l iei acasa.

 

Corina, m-am tot gd ce ai putea lucra pe cont propriu- nu stiu. dar cred ca David e mai sensibil, a fost bolnav f des si poate ar fi bine sa stea acasa. ma bucur ca au ai tai grija de el acum. Sincer, si repet, cred ca tot noi ar tb sa avem grija de ei. bunicii in general sunt depasiti, si au grija de ei asa... cat sa nu pateasca ceva. cel putin in jurul meu- in Ro- numai asta am vazut. In nici un caz bunici cum sunt parintii normei, sa ii invete ceva, sa stie ce fac. Poate si varsta e importanta, desi tata are "doar" 66 ani, dar e... nu spun ramolit, dar e f f departe de cum sunt cei de aici la 66 ani. trist!

Corina, pai in Ro aveti o tona de zile libere pt stat acasa cu copilul bolnav! profita de ele, nu te stresa cu ce va spune angajatorul, esti acoperita legal. Daca va vrea sa te dea afara, te va da cu sau fara zilele astea lipsite.

 

sanatate multa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...