Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 5


Recommended Posts

si referitor la varsta "optima" pt a intra in colectivitate... depinde de copil, de zestrea genetica, de sanse, de mediu etc.

in Ro cum majoritatea pot sta acasa pana al 2 ani cu copilul, se crede ca e mai bine dupa 3 ani- un an se descurca oamenii cu bunici, etc.

aici ai un an in total, adica daca iti iei cateva sapt. inainte de a naste, se scad din acel un an. de asta majoritatea femeilor prefera sa lucreze pana (aproape sa) nasc(a).

In US- ce sa spun, cu doar 6 sapt. allowed e crunt! nici nu imi pot imagina! Multumesc Doamne ca sunt aici si nu-s nevoita sa caut solutii, nu pot sa cred ca la 6 sapt. maxim te desparti de copil si-l lasi la daycare. Ca aici bunicii nu ajuta in general, zici bogdaproste daca stau cateva ore pe sapt/ luna cu nepotii. si asta e caz fericit.

 

deci, depinde.

Insa- ce observ si imi zgaraie creierii, dar incerc sa nu judec, e cu cata usurinta prescriu medicii in Romania medicamente pt banalul runny nose de exemplu, cate modalitati de a scapa de ei exista- homeopate, aparate de aerosoli etc. (nu stiu exact metodele, le ametesc dupa ce le citesc).

 

de ce nu lasam corpul lor sa lupte cu virusul? ce s-a intamplat? de ce vrem sa oprim repede orice simptom?

bineinteles ca uita corpul ce treaba are de facut, daca mereu se incarca organismul de medicamente.

Eu am ajuns sa nu mai am incredere in nici un medic acolo, mai mereu prescriu ceva. Si in homeopate nu cred, mereu sunt reticenta la chestii "naturale" pt copii. Incerc mereu sa compar cum am crescut noi, si mai departe, parintii nostri.

 

parerea mea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nici eu nu prea cred in homeopatie. Eu le-am mai încercat la început dar nu am văzut nici un efect. De ex am încercat pt Andrei, la recomandarea medicului, 5 siropuri de tuse homeopate. Niciodată nici o reactie. Oscilo pt noi nu a avut nici un efect niciodată. Trebuie sa recunosc ca Stodal bilute a avut ceva efect la o tuse supărătoare acu câteva luni.

Nu stiu ce făceau parintii cu noi când eram bolnavi dar poate virușii de acum sunt mai puternici. Eu la 39,7 nu pot sta fara sa ii dau antitermic ca sunt panicata de felul meu când vine vorba de Andrei. Nu sunt pro medicamente dar pana la 38,5 pot sta fara sa ii dau nimic dar mai sus deja ii dau.

Poate ca ai dreptate. GABI cu gradi particulară. Vom vedea, as vrea sa nu ai ......dreptate. In ceea ce priveste bunicii sunt de toate felurile. Ai mei intr-adevăr au citit toate cursurile la care am fost eu, nu ma contrazic in nimic(mai Putin mancatul la tv) si îl invata extrem de multe. I-a cumpărat mama cartoane si azi a facut doua tablouri cu acuarele. Mă rog sunt niste mâzgăleli colorate dar au activitate f interesanta împreună pana venim de la servici si mama ne mai si da tema de casa sa repetam nu stiu ce ...dar noi mergem prin parcuri sau facem lego

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca tot trimit dar nu vreau sa pierd mesajele. Vroiam sa spun ca sotul meu are o colega de servici, bunica de baietel de 3 ani si citeste si se informează si le spune ea la copii ce trebuie si ce nu sa facă pt copil. E f preocupata si deschisa la nou. Dar evident ca in parc vad si bunici care ar prefera sa stea copilasii nemiscati la o barfa cu ei si cum se foiesc cum striga ca le rup urechile. Îmi e mila de copilasii aceia cum se uita cu jind cum alții au voie sa se murdareasca in nisip, etc. Nu stiu de ce mai vin cu ei in parc. Azi am fost la pediatra cu Andrei si tusea mult si ii puneam mana eu aproape de gura , ca el pune rar desi ii spun zilnic. Ce credeti ...sare o mămică care era acolo cu gura pe mine sa îmi las copilul sa tușească. Si am zis ca il las dar trebuie sa invete sa pună mana la gura. Si ea tot sustinea ca trebuie sa il las fara mana la gura. Si am întrebat ca ea vrea sa se răspândeasca virusi pe acolo? Si a zis da ca asa trebui sa tuseasca liber. A sărit o slta doamna sa ii explice ca greșește ca eu nu mai am chef de polemici fara rost. Era mai tânără ca mine deci copilul ei nu inteleg ce educatie primeste. No mă rog....

 

Noapte buna. Eu tocmai l-am schimbat pe Andrei de un rând de haine transpirate si doarme pe mine. Nu scăpăm de febta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor, eu sunt cu Paul in pat, mai stau cu el pana adoarme altfelmiese din camera, mai vrea una alta. de cele mai multe ori adorm si eu si vine sotul sa ma cheme in dormitorul nostru. 

Cu gradinita ce sa zic, Daria cand intre 11 luni si 1 an si 2 luni a facut bronsire asmatiforme una dupa alta si cand spun asta ma refer exact la intelesul una dupa alta. Eram disperata, ne-a spus ca e posibil sa aiba astm si cate si mai multe, sa renunt la perne, la covoare, sa nu aiba jucarii de plus ca aduna praf etc. Am renuntat doar la flori pentru ca am gasit un medic, o dr care acum e la pensie, fusese medic la un centru de minoro si se axase f mult sa studieze tot ceea ce tinea de astm, viroze etc. In fine, 6 luni am fost la ea lunar, de fiecare data o lua pe Daria la consult din cap pana in picioare, tot tot, mi a spus sa nu cresc copilul in glob de sticla (fara mocheta, jucarii etc)!pentru ca va creste si va intra in colectivitate si nu va avea nimeni grija "sensibiltatilor ei". Am urmat schema ei de tratament (nu imi amintesc acum exact) si nici nu m am gandit ca Daria va rezista la gradi mai mult de o sapt fara febra, respiratie suieratoare si pneumonii, dar a fost neasteptat de bine. M am lungit cu povestile, eu nu cred ca ferirea de comunitate ii protejeaza. Dar repet, e o parere personala. Nu sunt adepta neglijentei ci mai degraba a adaptarii la mediul in care traim, atat cat se poate. 

Paul inca se foieste langa mine . Isi cauta masinutele prin pat. Am amortit scriind in pozitia asta. 

Somn usor. Mai scriu dimineata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma, aici ii invata sa stranute/ tuseasca in clinul cotului. Indoaie mana, apropii cotul de gura si tusesti. Asa si mana ramane curata.

Stef imediat dupa ce-a inceput gradi a inceput sa faca asa; ma gdeam acum, scriind, ca nu l-am educat eu inainte, dar imi dau seama ca inainte de daycare niciodata n-a tusit, iar de stranutat- f f rar. Pe mine ma deranjeaza sa vad adulti si copii care tusesc/ stranuta pe unde apuca, deskis. Nu vb de bebelushi, ci de copii de-o seama si mai ales mai mari decat ai nostri. Daca parintele arata interes sa-l invete cum e correct, sunt multumita.

 

Norma, de fapt vroiam sa-ti sugerezi sa intrebi direct care e politica gradinitei in privinta bolilor; cand e ok sa-l duci, cand nu e ok. Trebuie sa aiba guidelines. Eu nu vreau sa am dreptate, ar fi frumos sa aiba mai multa grija.

 

Carmen, si Stef adoarme cu mine in pat… adoarme ori tinandu-ma de mana, ori manaindu-ma pe gat, in fata. Am un loc unde-I place sa ma atinga, habar n-am ce-o simti el acolo! Dar- asa se linisteste, e ok.

 Somn usor!

 

p.s. un medic de aici de la Urgente la Spitalul de Copii- cel mai mare din BC, mi-a spus ca cel mai bine e sa-l las fara antitermice, chiar si la peste 40. Ca nu are ce sa pateasca, s-a dovedit ca e safe si isi fortifica imunitatea. Asta daca pot, bieninteles. Mi-a zis asta cd a facut S roseola infantum si facea 40.2, scadea cu paracetamol la un 38.7- 39 si in maxim 2 ore era iar la 40+.

L-am crezut, dar eu nu am avut taria sa-l las asa, ca ardea pur si simplu. Nici taica-su nu a putut, el se panicheaza si mai repede decat mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, am întrebat la gradi cum procedează cu copiii bolnavi. Au zis ca au o doctorita permanent care face triaj. Pe la ea trec copiii înainte de a intra la grupa. Vom.vedea daca e chiar asa. Am o prietena care începe de saptamana viitoare sa il duca pe baietel la gradinita asta si voi cere amănunte.

Am citit si eu ca e safe sa stranuti in cot. De ceva vreme asa fac si eu daca nu am un servetel la insemana. Nu stiu de ce îl invat pe Andrei sa strănute cu mana la gura când as putea sa il invat cu cotul. Am sa încerc. Eu încă nu am dormit nici o secunda pt ca nu vrea decât in brate si nu îl pot pune jos. Cu scancete mă duc la baie.maine la servici voi fi zombie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, pe fetele mele le-a invatat o prietena americanca sa stranute asa cum spune Gabi, erau mici atunci, recunosc ca mi s-a parut foarte ok, cu mana ajungi si pe clanta si pe papuci si  apoi la gura, nu e safe.  La randul lor l- au invatat pe Paul la fel . 

Gabi, doar il adorm pe Paul si el pe mine ☺, ca de altfel doarme in camera lui. Nu vrea in pat cu noi, vreain "patu mei", are simtul,proprietatii nu gluma. 

O zi frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi mi-am amintit ca mi-ai raspuns legat de David, problema noastra e scoala de fapt si faptul ca nu are tragere la teme, trebuie sa trag de el, nu-i place deloc. Vrea doar afara, e neatent la teme si mai greseste aiurea, iar in ultimul timp nu este zi sa nu ne certam pe tema asta... imi dau seama ca nu e ok asa s-o tin intr-o cearta cu el dar ma supar tare cand vad cum este. Uita sa transmita de la scoala una alta, trebuia sa lase o carte la scoala si 3 zile a uitat la rand... am senzatia ca scoala e pe locul 2-3 in viata lui si-i tot explic ca astea sunt responsabilitatile lui, vorbesc zilnic cu el si parca degeaba... si e doar in clasa a II a. Notele sunt bune, are doar de FB, uneori mai ia cate un B, mediile sunt doar de FB, nu sunt absurda, nu-l cert pentru note insa se vede ca-si pierde interesul fata de scoala.... nici scoala nu-i atrage prea mult, am mai intrebat si mamici de fete de varsta lui si tot asa spun ca urasc temele si scoala, foarte greu trag de ele cand vine vorba de scoala... de petrecut timp doar cu el nu am cum prea mult, doar seara la culcare avem timpul nostru cand adoarme Calin si mai vorbim, de iesit doar toti, nu avem cand separat, programul de teme/antrenament e f strans... bunicile stau doar cand suntem noi plecati la serviciu, dupa aia vreau ca noi sa stam cu ei. In fine, sper sa gasesc o solutie, desi vad in jur ca nu e doar la noi problema asta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi fiecare face cum crede insa la 40 febra copilul poate face convulsii si eu nu ma risc... am o vecina careia i-a facut baietelul si face tratament de cativa ani cu fenobarbital, parca spunea ca pana la 7 ani, nu mai stiu exact. 

 

Asta cu copiii bolnavi la gradinita n-o sa se schimbe niciodata, si la stat (unde a fost David) si la privat aud tot felul de cazuri, le fac chiar educatoarele tratamentele la copii, dar sa nu-i primeasca...  m-am certat la gradinitele la care a fost David si tot degeaba, sa nu-i primeasca pe cei bolnavi, eu il tineam acasa, il duceam sanatos si cand vedeam cu ce muci galbeni erau copiii si tuseau continuu... cel mai mult rezista o saptamana fara boala... sper ca Mister sa fie mai rezistent ca nu stiu ce o sa fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...