Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 5


Recommended Posts

Aici la gradinita unde vom merge au zis din start ca nu administrează medicamente decât la cei dependenți si cu avizul medicului. Am văzut când am fost ca era o fetită cu diabet. Ne-au spus din start sa stim ca nu ducem copilul bolnav si le lăsăm medicamente dar de la zis la făcut e cale lunga. Vim vedea. Nici noi nu rezistam mai mult de 5 zile consecutiv fără boala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Norma, mi se pare cam tras de par sa aiba medic in gradinita non stop. Cati copii au de isi permit s-o angajeze permanent? Si in scoli sunt doar asistente, nu medici. Pt mine asta e un red flag.

Poate au un medic ce evalueaza copiii cd incep, nu zilnic. sau poate vine zilnic o ora, mai stii? desi mi se pare ciudat sa-i ia pe fiecare la pipait.

 

aici la toate gradi stiu ca administreaza tratamentul prescris de medic- adica antibiotic, etc, cu reteta, nu paracetamol- dar il dai direct lor si probabil sunt anumite conditii.

 

Mirabela, inteleg- tb sa fie greu cu invatatul. Mie mi se pare exagerat de mult la scoala in Ro, parca prea se trage de ei. Nu stiu, incearca un program, sa si invete, sa aiba tp si de joaca. Te descurci tu, f frumos l-ai crescut pana acum. Mai e afectuos? Mai scoate perle?

despre mucii galbeni- repet: din ce am obs la Stef si apoi mi-a spus si-un medic, si am citit si pe net, cand sunt aposi boala e la inceput. Cand se ingroasa si-s galbeni deja boala e pe trecute. Galben/ verde si gros e de bine :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

120 de copii au. E f mare gradinita. In grupa sunt doar 14 dar sunt multe grupe. O sa mai întreb faza cu non stop dar sigur sigur e medic nu asistenta si cel Putin intrarea in grupa nu se face fara sa trecem in fiecare dimineata pe la ea. Asa ne-a zis. Când am fost noi sa il înscriem tocmai făcuseră exudat faringian la toti copiii. Au zis ca fac des asta ca sa elimine streptococii. Am sa intreb cat sta doctorita acolo. Eu asa am retinut ca e mereu acolo. Au si logoped si psiholog care ne vor informa des despre evolutia copilului, bănuiesc ca peste tot e la fel si la stat si la privat.

Am fost la urgenta si Andrei are o usoara forma de pneumonie si am trecut pe antibiotic. Acum doarme la el in părut si eu mă tot duc sa vad daca mai face febra. Peste doua ore trebuie sa ii dau probioticul.

 

Noapte buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

 

La gradi de stat unde a fost David statea asistenta (care lucra in doua ture dupa programul gradinitei - doctor nu era sau cel putin eu nu am vazut/auzit niciodata in 4 ani). Dimineata era tot timpul intre copii si-i urmarea, se uita la ei dar nu-i consulta decat pe cei care aveau semne de vreo boala tuseau / muci, etc.

 

Gabi da, cam asta zic si eu ca scoala e grea si nu ii atrage cu nimic din pacate, desi el are o doamna buna. Program are, are timp si de joaca, de sport, de teme. Probabil ar trebui s-o las si eu mai moale sa nu ma mai enervez ca asa nu merge, mai mai linistesc la gandul ca majoritatea parintilor au aceleasi probleme si incerc sa caut solutii. Eu nu-s adepta pedepselor, mi se pare ca frustreaza copilul aiurea insa cand l-am pedepsit parca s-a mai domolit... da, este foarte afectuos, il iubeste pe Calin mult si mor de dragul lor, chiar aseara stateam toti trei in pat sa-i adorm si Calin, cand sa inchida ochii de somn, s-a intors la David si s-a cuibarit la pieptul lui iar David imediat a inceput sa-i faca masaj la frunte sa adoarma mai repede (stie ca-i place), in 2 min a adormit piticu', mi s-a parut asa frumos din partea lui! Face des chestii din astea, il mai readoarme dimineata dupa ce bea laptele, si Calin e topit dupa el, ar suporta orice de la David numai sa stea impreuna sa se joace, uneori il gaseam pe Calin rosu in obraji sau ciufulit (probabil il mai chinuia David dar nu intentionat) si nu spunea nimic, statea si suporta asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma imi pare rau ca a facut pneumonie, of mititelul de el. Acuma sa-i mearga bine tratamentul si sa-i treaca repede.

 

Eu stiu ca mucii galbeni/verzi pot sa fie o infectie dar nu e neaparat, poate si sa nu fie, insa medicul tine cont si de simptome si da sau nu antibiotic. Ai mei au avut muci galbeni fara sa fie infectie dar si alte ori cand au avut infectie, practic daca sunt transparenti sigur e doar viral, sper ca m-am facut inteleasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce draguuuuti sunt copilasii drăgălășii. Noi suntem mai bine in sensul ca nu mai face febra dar are muci garla si tuseste pana a vomat. Dar a vomat mucii ce ii înghite ca nu vrea/stie sa ii scuipe. Stie sa scuipe dar doar saliva nu si sputa pe care o tuseste. A păpat Putin azi dar cred ca e normal. Sper sa poata dormi la prânz mai bine. Mucii nu au nici o culoare. In schimb pipi mi s-a părut cam portocaliu. Sper ca din cauza medicamentelor. Va tin la curent. Sănătate tuturor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E aiurea cu secretiile astea, de obicei stomacul nu le poate digera si de asta le vomita. Sau se ineaca ca-s prea multe. Important e sa le elimine cumva si sa nu-ti vomite antibioticul macar. Pipi colorat se poate de la antibiotic, mai si miroase ciudat de la el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca mucii galbeni/verzi pot sa fie o infectie dar nu e neaparat, poate si sa nu fie, insa medicul tine cont si de simptome si da sau nu antibiotic. Ai mei au avut muci galbeni fara sa fie infectie dar si alte ori cand au avut infectie, practic daca sunt transparenti sigur e doar viral, sper ca m-am facut inteleasa.

 

Eu intai am observat singura pe copil: mucii aposi au devenit galbeni & grosi si rari, si apoi gata. asta de 2x.

apoi am citit pe net ca asa se intampla. apoi cand l-am dus la medic dr. a confirmat.

o fi si cum spui tu, eu vb din experienta mai ales. Cum am ma spus,depinde si de starea generala a copilului.

 

:) ce discutii avem si noi, lol...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumosi sunt Calin si David . Sa va fie sanatosi! 

Norma , sper sa isi revina repede Andrei, sa nu mai faca febra si sa va puteti odihni. 

Astazi Paul a intrat in casa cand s-a intunecat. Sotul meu a avut treaba prin curte si a stat cu el. Ce scandal face cand il bagam in casa, mamaaaa. 

In seara asta nu a vrut sa raca pipi inainte de somn. S a suparat ca l am bagat in casa si i s a rupt filmul. Acum inca se foieste, nu e adormit. 

Gabi, ma bucur asa tare pentru tine . 

Somn usor,!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...