Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 5


Recommended Posts

Voi le mai dati Vit D3? Cat? Ar trebui sa ma duc si eu cu el la medic, nu am fost de la vaccinul de 1 an, nu a fost nevoie, a fost sanatos. Nu stiu ce o sa ma astepte la camin . 

Oli, tu mai folosesti carrierul? Eu l-am folosit asta vara cand mai mergem prin week end pe undeva si imi prinde tare bine acum, pe aici pe unde locuiesc eu glod (noroi) de te ungi pana la genunchi. Eu imi iau ciobote si pe paul in spate si ne plimbam. Din pacate doar in week end, in timpul saptamanii cand ajung acasa e deja intuneric. 

Iarna asta numai iarna nu e. Nu sunt eu mare fan iarna dar nici asa nu imi place, mai mult noroi si ploaie am avut anul asta.  

 

Sa avem o noapte linistita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello.

Eu am fost in ianuarie la control. Mi-a zis ca trebuie sa ii dau doua picături zilnic pana in aprilie iar din mai pana in august pauza si apoi din octombrie pana in aprilie din nou cate doua picături. Nu am întrebat până la ce vârstă dar cred ca încă multi ani ae aplica regula ca in lunile cu care au r in denumire se dau doua picături si in rest nimic.

Din păcate nici noi dupa servici nu prea stăm afara datorită vremii. Daca ar fi zapada am putea aa mai stăm dar e si întuneric si murdar afara. In weekend mai mergem dimineata la patinoar pt ca tare ii place. As vrea sa mai ninga sa mai iesim la sanius, sa facem om de zăpadă.....

Sa aveti o săptămână usoara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu recunosc ca nu i-am mai dat de ceva timp. Nu vrea nici cum sa iA. Neaparat am sa macduc cu el la anize ca mi se pare cosul,pieptului putin iesit in afara. 

Voi pe unde mergeti in concediu la vara. Am vrea, sper sa si putem sa mergem la Bibione. Sper sa nu ramanem doar cu vrutul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luca nu a luat niciodata vitamina D... In Anglia nu se da si nici aici ... Bine nemtii vara sunt toti calare pe Spania. 

 

Sunt f suparata pe vecini, au inceput sa ne bata in pereti si cand plange Luca. Deja suntem la limita rabdarii si nu mai stim cu cine sa vorbim sau cum sa ii facem sa inteleaga. Cred ca intr-o zi efectiv o sa ii zic lui Luca sa alerge cat il tin picioarele prin casa... Nu se mai poate, ce vor face cand vin cu bebe? Doar nu voi trai in frica de ei. Toate persoanele pe care le cunosc imi spun ca nemtii prefera animalele copiilor  [alcool]

Ca sa nu mai zic ca imi inchid usa de la intrare in fata cand ma vad sau intorc capul cand urc pe scari ca sa nu ma/ne salute. 

 

Anyhow, sa avem o saptamana fara evenimente majore :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Carmen, noi nu mai avem scutec deloc, ziua de vreo 4-5 luni si noaptea de 2 luni. Rar face noaptea, se trezeste singur, in rest doar dimineata. Nu am facut eu nimic, el singur a vrut asa. Nu-i nici o graba si nu e bine sa-i stresam.

Vit d3 nu i-am dat mai deloc pt ca noi de la 3 luni facem D injectabil, asa nu e nevoie nici de calciu nici de vit D. Acum 2 sapt i-am facut ultima injectie (ca am mai avut din Italia) si nu o sa mai facem anul asta. Am preferat asa, daca tot o aveam, pe guritza sigur nu reuseam sa-i dau si nici nu a asimilat cat i-am dat.

 

Kytana dar nu poti vorbi cu administratorul sa le mai atraga atentia ca totusi nu e normal sa faca asa, ce fac ceilalti oameni cu copii mici in astfel de situatii? Copiii sunt copii si n-ai ce sa le faci. Nastere usoara si sanatate in caz ca nu mai intru.

 

In rest suntem bine, Calin evolueaza cu vorbitul, cate putin dar e bun si asa. Eu nu-s in toanele mele bune, am niste probleme in familie si sper sa trec peste asta cat de repede. Tin sa va spun sa puneti copiii in scaunul auto si in centuri, nu e de joaca, eu nu prea tineam cont tot timpul si-l mai luam in brate cand plangea dar nu-l mai iau fie ce o fi... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirabela, sper sa treci repede peste orice s-a intamplat! Aici iei ditamai amenda daca copilul nu este in scoica/booster/scaun si evident cu centura. 

Aici nu este administrator ca la noi, asta e buba. Proprietarii nici nu ne-au dat mana libera sa vorbim noi; de exemplu de 2 saptamani nu merge liftul (asta ca sa va ganditi ca noi am cautat cladire cu lift - foarte rare aici de altfel ca atunci cand o fi sa am ditamai burtica sa nu urc pe scari) si ii doare in cot; exista o companie care se ocupa de cladire, cred ca cu ei am putea discuta - suntem 8 apt in toata cladirea, noi suntem singurii cu copii. Pe cine am intrebat, nu au probleme cu vecinii, cel putin cand am fost la o fata cu 2 baieti am ramas socata cat alearga ieri si se trantesc si topaie si sar prin casa si de jos nici "psss". Cei care au avut probleme s-au dus si s-au luat de ei, stiind germana; noi am fost cu frumosul si am vorbit (a adus Andrei un coleg de la munca sa ne ajute ca zic ca nu inteleg germana), i-am adus si pe proprietari si nimic, tot asa fac: 

ca ei au venit aici (adica s-au mutat aici) sa se odihneasca si ca ii stresam ca stau in frica  [alcool]  Ca ei vor sa doarma pana tarziu si iarasi nu pot din cauza noastra (avioanele care fac zgomot (e aeroportul aproape) si depozitul care se deschide la 7 si face o harmalaie cumplita de la descarcat si masina de tocat cartoane - nu ii deranjeaza) Luca sarmanul in total nu cred ca alearga din bucatarie in sufragerie de 10x pe zi... ar fi mult. In rest are pasii apasati si atat. Iar ei la primul pas bat in pereti - a se intelege ca de la 7 seara la 7-8 dimineata de la noi nici musca nu se aude. 

 

Astia-s oamenii. Ieri vorbeam cu o tipa originara din Kazakhstan dar care s-a nascut aici si ne-a spus din noua ca nemtii prefera animalele in locul copiilor, lucru pe care eu nu il inteleg. Gata, destula negativitate. Eu astept sa vina bebe, daca si atunci fac urat chiar ca nu ma mai feresc de nimic si eu voi fi cea care il va incuraja pe Luca sa alerge cat il tin picioarele. 

 

Fetelor, la voi cum s-au simtit contractiile? Ca eu la Luca nici BH-uri nu prea am avut.  [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen eu la vara vrea sa merg la noi la mare, caut acum un hotel sa-mi fac rezervare din timp.

 

Kytana la mine contractiile erau dureroase, cu dureri de spate si burta ca la cm. Am mai avut si nedureroase, se intarea burta f tare si lua forma lui bebe, apoi isi revenea. Tu de care ai acum?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Iar am de recuperat.

 

Carmen, Maya nu a facut niciodata la olita si urla cand pomenesc de ea, asa ca tot cu scutec suntem si noi.

Eu citesc acum pe Kindle "Eat, pray, love".

Lui Dani i-am luat de pe elefant.ro colectia Percy Jackson si olimpienii + inca o carte de acelasi autor, nu mai stiu cum ii zice, ceva cu Piramida Rosie, pe care a citit-o deja jumate in 2 zile, ii place.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai scriu printre picaturi.

Carmen, folosim

Carrierul in vacante. E imprumutat nasilor, dar il cerem cand avem nevoie. In toamna in Grecia eram terminati fara el. Numai in el a stat si dormea de 2 ori pe zi in el. Ca mi-a rupt spatele si ma transpira fleasca e partea a doua. Dar oricum, mult mai bine decat in brate.

Eu ii dau zilnic vit D 2 picaturi.

De concediu ma bate un gand de Lefkada. Am vazut niste peisaje ca in Caraibe de mi-au ramas intiparite. Am dubii legate de mersul cu masina pana acolo. E si mult (1000 km, dar cica cum iesi din tara ai numai autostrada), si nici nu-mi place de fel cu masina. Plus ca nu vreau singuri, mai ales cu masina, as vrea sa mai fie macar o masina cu noi (ce zici, Norma :D), plus ca sotul nu vrea sa mai auda de Dani si am asa o strangere de inima sa-l las acasa. Tot ii zic sa vb de concediu, ce facem, cum, unde si imi zice: daca vrei cu Dani, subiectul e inchis. Daca e fara el, atunci vorbim. E greu... :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...