Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 5


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pai a zis ca e solutie salina si ajuta la.eliminarea secretiilor din bronhii. Problema e ca nu pot sa ii fac aerosoli cu soluția asta pt ca tuseste îngrozitor in timp ce ii fac. Maine o sun sa ii spun . Azi am sunat toata ziua si nu a raspuns. Mai stiu multe mămici care fac la raceli aerosoli cu bicarbonat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata!

 

eu sunt in medical cu david acasa...am fost si in spital la perfuzii pentru ca nu manca nimic...am repetat analizele si au scazut putin transaminazele...am facut si eco abdominal si avea ficatul la limita superioara...dr banuia mononucleoza care insa a iesit neg...asa ca sunt in ceata, nush de unde afectarea hepatica si febra...urmeaza sa ma duc dupa concediu si sa vb..

am avut branula si cateva zile ne-am dus la inj la spital dimineata si seara...ne-a recomandat sa nu stam in spital ca era plin de rotavirus...am facut si aerosoli cu ventolin (bronhodilatator) si pufuri de flixotide (antiinflamator) pentru ca tot avea muci si tusea mult...apoi cu ACC si in fine a spart tusea...acum ii dau grintuss, iar seara ketof, antialergic de generatie mai veche care opreste mucii si calmeaza tusea peste noapte...in astfel de cazuri (tuse nocturna si muci) e mai ok decat aerius...

la cluj se recomanda des aerosolii cu bicarbonat, am facut si noi mai demult...fluidifica secretiile, dar nu mi se pare extraordinar..

l-am inscris pe david la gradi...distribuirea locurilor se face electronic, conteaza mult varsta copiilor la 1 septembrie si daca are frati/surori..rezultatele se afiseaza pe 8 iunie...e ca la cresa, putine locuri si multi doritori care nu stau in cartier..

saptamana trecuta m-am simtit de tot rahatul...il vedeam pe david bolnav, nu manca, imi venea sa-mi dau demisia si sa plec cu el undeva la munte, vreo 3 luni,sa-l pun pe picioare..a slabit tare, am fost ieri in parc si ne-am intalnit cu un baietel mai mic ca david cu o luna, insa dublu fizic, pusca de sanatate...nu merge la cresa, sta acasa cu maica-sa...david mi se parea un pisoi temator pe langa ditamai buldogul..

 

v-am pupat! sanatate!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma sunt unele solutii de aerosoli care efectiv irita si te fac sa tusesti, in situatia cand sunt secretii care trebuie eliminate, tusea ajuta sa le dea afara. Daca tusea e plina e ok sa tuseasca, daca e seaca si iritativa, inseamna ca nu mai are. Am sa incerc si eu cu bicarbonat, eu il folosesc la gargara in combinatie cu sare si merge bine. 

 

Corina of doamne, il vad pe David al meu la gradinita, am trecut si eu prin toate ce spui tu, din cauza medicamentelor creste si ficatul,  trebuie urmarit cand e sanatos sa mai faceti o evaluare ca va trece. Mononucleoza a facut si David, dar o forma obisnuita usoara, e mai nasol cand e afectata spina/ficatul, in rest e ca o viroza. Ketof da somnolenta si unele stari de ameteala si eu nu prea il prefer, aerius nu da. Uneori ne dadea si noua sa-i dam neaparat din asta dar la ai mei nu le-a mers ca le dadea stari din astea. Am auzit ca mai sunt mamici care dau la copiii mai agitati noaptea ca se odihnesc mai bine, ma refer aici tot la raceli, nu sa dai aiurea sa doarma... te inteleg perfect ca te doare sufletul cand il vezi asa pentru ca al meu tot stilul pana a fost tot timpul, traieste cu aer, asa e si acum la 9 ani, slab si nu mananca asa ca nu-ti fa si mai rau, fiecare copil are felul lui, nici copil gras nu-mi doresc... e nasol cu bolile ca-i scad imunitatea dar nu ai ce sa faci, uite vine caldura si nu o sa se mai imbolnaveasca, o sa-si mai revina, poate o sa-i dai ceva de imunitatea din plante de ex. sau homeopat si din toamna sa aiba imunitatea mai buna.

 

Apropo de asta, cine merge pe principiu sa dea ceva de imunitate pentru gradi, e bine sa incepeti de prin august ca in septembrie sa aiba deja imunitatea facuta cand incep virozele. Eu as merge la un homeopat dar ma mai gandesc pt ca Calin a fost ok anul asta si nu i-as baga ceva inutil in el, insa daca ar face asa ca David al tau, i-as da ceva sa-l intareasca. Ma refer la ceva din plante dar sunt si medicamente, vezi ce zice si dr tau. La noi a mers Septilin si Baraka, astea sunt naturale. Medicamentele distrug flora si ai putea sa-i faci o cura cu probiotice de ex, in intestin sta tot sistemul imunitar, dar si asta  trebuie discutat cu medicul, eu iti dau idei ca sa-l intrebi si sa luati o decizie impreuna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oau Corina draga prin ce treci. Îmi pare tare rau. Sper sa gasesti repede cauza si Sa isi revina David cat mai repede. Nu stiu daca te ajuta la ceva dar eu am fost un copil problema cu mancatul. Pana am terminat facultatea am trăit cu aer. Ai mei erau disperati când eram.mica. M-au înfundat cu vitamine dar nu mancam mai nimic. Acum are Andrei un prieten care nu prea mananca. A zis pediatra lui ca asta e. Dar stii ca pt parinti e f greu de acceptat. Va doresc sănătate. Eu sunt putin suparata pt ca Andrei a împins pe prietenul lui de pe topogan si s-a rostogolit pe scări si a cazut. Nu s-a întâmplat nimic grav dar putea fi grav si nu stiu cum sa il fac sa inteleaga cat de grav e ce a facut. A fost pedepsit, i-am explicat ce urat e. L-am întrebat daca lui i-ar fi placut. Plânge si spune ca nu mai face dar.....ma.gandesc ca se pot întâmpla atatea nenorociri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma sunt unii copii care mai fac asa insa e o perioada, conteaza cum reactionezi tu ca parinte, ii atragi atentia, ii explici, pedepsesti daca e mai grav, etc. Eu m-am enervam cel mai tare cand era David mic, il tot impingea o fetita pe topogan (o data a fost rau tare, tot asa pe scari a cazut si s-a umflat tot la fata) iar tatal ei ii spunea doar atat "vai, ce ai facut?", eu muream de nervi cand il vedeam, plus ca n-am fost niciodata de acord sa ma cert cu parintii prin parc de la copii... dar macar sa-si ceara scuze sau sa-i spuna copilului ca e ceva grav ce face... ideea e ca cu timpul, daca le spunem, ei mai cresc si vor intelege.  Eu zic sa nu o iei asa de rau, o sa fie cazuri cand si ai nostri o vor lua de la altii... eventual stai si tu mai aproape de el sa eviti pana va intelege el mai bine. Probabil nu constientizeaza inca ce si cum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar stau lângă el. Sunt printre putinele mămici din parc care nu stau pe banca. Eu sunt doar lângă el. Si atunci eram langa el si eu si mămică copilului împins. A fost o fracțiune de secundă in care nu aveam ce face. Ca norocul ca era pe topoganul mic si nu era f înalt. Sunt curioasa ce va fi in continuare ca tot repeta ca nu va mai împinge.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao dragelor,

Corina draga, ma sperii cu ce tratament are David! Tot ce pot spune e ca-I doresc sa se faca bine de tot cat mai repede, iar tie iti doresc multa putere! Sincer, nu imi pot inkipui ce simti si cum iti este. Zilele astea m-am tot gd la tine, ma intrebam cum mai esti cu picioarele, daca te-ai hotarat la o data pt operatie.

Cum mai merge afacerea sotului? Cumparase anul trecut ceva utilaj greu, poate ii va merge lui bine si vei putea sta tu acasa cu David. La munte ai avea la cine sa mergi? Ca la hotel/ pensiune e scump pe termen lung.

Poate sa mergeti la ai tai la tara, acolo nu e aer curat? Mancare poate mai proaspata, mai naturala. Sa se joace mult in aer liber.

 

Mirabela, cand aud ca si David al tau a fost cam la fel… sa inteleg ca se amelioreaza cu varsta. Doamne ajuta!

mi-e mila de saracul bobocel, parca-l vad asa slab ca un matz…

 

Stef e bine, nici slab nici gras. Nu mai face burta seara, de obisei la baie o avea umflata, dar in ultimele sapt. e cam plat.

De bine ce l-am laudat, duminica a inceput sa fie ragusit, ieri l-am luat de la gradi cu nasul robinet, stranuta si azi noapte a tusit de cateva ori. A dormit mai bine ca alaltaseara, totusi. Sa vad, i-am dat aseara suc cu kale si sfecla si eternal portocala si mar, avea un gust pronuntat de kale dar l-a baut. Sper ca vitamina C sa fi ajutat si sa ii treaca repede. Aseara n-a baut decat cana aia de suc, n-a vrut mancare, nici lapte.

 

Am uitat ce-am citit dimineata… dar va doresc tuturor sanatate si putere!

 

p.s. ati tot spus pe aici, e adevarat ca vara nu se imbolnavesc la gradi? Ca sincer, in ultimii ani daca am fost racita, vara am fost. Si tin minte anul trecut sigur, in vara am avut multi colegi raciti nasol de tot.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara. Corina cu ficat marit mult a fost si Matei in noiembrie a fost parvoviroza (boala obrajilor palmuiti) numai ca au trecut vreo 8-9 zile de cand s-a declansat ca o viroza si pana s-a umplut de bube si am stiut ce are. liv52 i-a scazut repejor transaminazele altfel ar fi durat f mult din ce ne-a spus doctorita. Se ia foarte usor... si in magazin ( spre deoSebire de mono care e mult mai rea ca boala dar se si ia mult mai greu). Sanatate multa!

PS noi suntem in extrema fericita Matei mananca super si are aproape 18 kg si la orice boala ne stresam ceva mai putin ca are "resurse" si daca nu prea mananca cateva zile nu e nici o drama. Face in continuare inot si multa miscare de tot felul si nu e gras dar e solid ca un tanculet :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...