Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 5


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello dragelor,

 

noi suntem ok. Dani a intrat la liceu. Maya e cu muci de 2 zile, dar doar atat! Chiar ma miram cat de sanatoasa a fost anul asta comparativ cu anul trecut.

in concediu voiam in sept, dar am o conferinta la inceputul lunii care m-a dat peste cap. Asa ca vom merge in a doua jumatate a lui august. Am zis ca nu ma tin nervii de mers cu masina si am prins si o oferta buna, asa ca mergem in Creta o saptamana, cu avionul. Am mai fost in Creta si mi se pare f putin 1 sapt, dar asta e, ne adaptam bugetului redus si zicem merci ca mergem undeva

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello.

Ce faceti voi?

Noi suntem bine toti, stăm afara zilnic pana pe la 21.30. Mergem toti trei cu bicicletele, stăm in hamac prin parc, pe la hinta si tobogane.. ...cam asta e rutina zilnica. In weekend iesim din oras cat putem prin padure, la diverse cascade .....Voi?

 

Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ciao ciao,

S a fost foarte bolnav sapt. trecuta, a avut infectie virala. asa ceva n-am vazut nici auzit niciodata, 5 zile de febra 39.5-41 grade C, a 6a zi abia a urcat pana la 38.7 si-a coborat sg, fara medicamente. Noaptea se oprea din respirat, ca era f congestionat, si in noptile cu febra mare se trezea f f des delirand probabil, tipa, spunea cuvinte ciudate (degete, degete!, se dadea jos din pat plangand etc), f urat a fost.

De duminica e tot mai bine, aseara a fost prima noapte cd a respirat mai normal. Tot ce-am folosit a fost spray nasal cu apa salina, si ibuprofen sau acetaminofen pt durere/ febra (ii dadeam cd urca peste 38.7).

Noroc ca ieri a fost zi libera aici si mi-am mai revenit si eu putin.

De azi la servici, Doamne ce bine e sa ai copil sanatos si sa fii printre adulti! Nici nu mai stiam ce zi e, asa de obosita eram!

 

in rest- nimic nou. Abia astept sa vina fratiorul acasa, sper sa fie S sanatos ca sa fim toti bine, nu vreau sa ma gd la cum e sa ai nou-nascut si toddler, amandoi bolnavi. brrr!

 

va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi cred ca a fost groaznic sa il vezi pe S asa. Bine ca sunteti ok. Cand vine frățiorul acasa? Tu cum te dinti?

Eu am fost la un curs de imunizare a copiilor înainte de intrarea in comunitate si am.inceput o schema cu bronho vaxom si alvityl defenses. Sunt curioasa daca va da rezultate. Durează schema asta mult ( 3 luni tratament 3 luni pauza trei luni tratament). Ia si sotul meu aceeasi schema pt ca s-a îmbolnăvit de fiecare data cand s-a îmbolnăvit Andrei. In rest ok, încercam weekendurile cat posibil sa ieșim din oras sa stăm in aer curat. Sănătate tuturor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai, Gabi, horror ce povestesti. Ma bucur ca e mai bine S acum.

tu cand trebuie sa nasti?

 

si M a avut o raceala normala, in sfarsit, fara complicatiile ei, pe care am tratat-o cu homeopate.

 

norma, eu tot ce ii mai dau Mayei este uleiul de peste zilnic. Atat. Nu prea mai am incredere in solutii pt cresterea imunitatii.

http://m.adevarul.ro/sanatate/medicina/dr-alexis-virgil-cochino-a-umbla-imunitate-e-incerca-reglezi-centrala-cernavoda-1_5479fef4a0eb96501e33cb9b/index.html

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Oli părerile sunt f împărțite in privinta inunitatii. Am citit si eu multe articole legate de asta si nu am facut nimic înainte de a merge la cresa unde a fost groaznic. Asa ca am mers la acest curs ținut de o pediatra care doar anul asta a fost la 5 congrese mondiale, are doi copii si e f preocupata. A prescris exact aceleasi tratament pe care l-a mai prescris o pediatra înainte de a merge Andrei la cresa dar nu l-@m dat si stiu ca dupa mai multe episoade de otita e singurul tratament pe care îl prescrie un doctor din Cluj orelist. Pediatra ne-a prezentat la fiecare ce studii s-au facut si pe cati copii. Sa ne intelegem, nu tin o pledoarie pro imunizare....dar prefer sa încerc decât sa il indop cu antibiotice dupa începerea grădiniței. Am mai citit pe net, am analizat cu sotul meu avantaje si dezavantaje si am decis sa încercăm.

VOM.VEDEA daca am ales bine. Am citit articolul recomandat de tine de mult si l-am si listat părinților mei care îmi spuneau ca doar eu nu imunizez copilul. Mi s-a părut cursul asta bine si documentat si sper ca am.ales bine.

Ne-a prezentat un studiu, am sa încerc sa il caut facut recent pe f multi copii si au demonstrat ca uleiul de peste nu are nici un efect. Stiu ca in f multe tari nordice se foloseste si eu am.tot întrebat mai multi medici si toti mi-au zis acelasi lucru. E apa de ploaie. Asta ca vezi cat de împărțite sunt părerile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ciao dragelor, e 4 am, m-a trezit Stef ca vrea lapte  [batcap]   [:)] - nu i-am dat, of course- si mi-a fugit somnul.

reincep sa scriu, ca aseara la sfarsitul mesajului mi-a murit bateria la telefon si-am pierdut tot.

 

deci... spuneam ca eu nu-i dau nimic. Singura metoda de crestere a imunitatii e intrarea in colectiv, imbolnavirea repetata si asa se invata corpul sa lupte si sa treaca tot mai usor peste boli. Plus o alimentatie variata si corecta, fara carente de nutrienti elementari.

Vorbesc de copii normal sanatosi, nu de copii cu probleme de sanatate in general.

 

De asta imi place aici ca se incurajeaza sa se lase corpul sa lupte singur, sa nu fie ajutat cu medicamente, aerosoli etc. Cu cat il "ajuti" mai mult, cu atat corpul isi pierde abilitatea de a lupta singur cu boala si mereu va fi nevoie sa fie ajutat; azi mai putin, maine mai mult si tot asa. 

 

Oli, ma bucur ca ati avut o forma usoara de raceala!

Ce mai stii de Oana, ce mai face Sophia?

 

Norma, bafta sa fie bine in noua aventura la gradi! Deci acum sta acasa Andrei?

 

De Stela mai stiti ceva? Dar de Kytana?

 

Mirabela, s-a reglat Calin cu scaunul?

 

nu prea mai am baterie la laptop, mai bine trimit. S-aveti o zi faina!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am uitat!

azi am 31 saptamani, due date e 8 octombrie. Sunt curioasa daca se va naste pe 1, ca Stef  [:-)))] (el a avut due date 5 oct.)

 

ma simt bine, mai am 6 sapt. de munca, abia astept sa stau acasa si sa mai aranjez pe aici, ca n-am avut vacanta anul asta si nu am facut decat strictul necesar.

 

Din sept. il mut pe S la un daycare mai bun si mai aproape de casa, deci vor fi multe schimbari in perioada ce urmeaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...