Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 5


Recommended Posts

Gabi, multumesc de incurajari. Pana nu avem ceva negru pe alb nu putem aplica la alte gradinite. PLus ca aici odata pusa stampila, nu mai ai loc la o scoala buna. 

Tot incerc sa vorbesc eu pt el, sa ii explic, dar pur si simplu nu ma "aude". Am fost deja la 2 teste la ORL, are auzul perfect, deci alege sa nu auda sau nu intelege ce spun eu. Germana intelege si vorbeste mai bine ca mine (vorba vine). A prins repede de la gradinita, de asta sunt trista ca i-au taiat programul. 

Stii cum vezi un copil rasfatat? Ca se tavaleste pe jos si tipa si zbiara ca vrea ceva? El asa face dintr-o data, fara sa ceara ceva anume. Oricum noi niciodata nu am cedat sa ii luam ceva daca ar fi facut asa. Azi dimineata vorbeam cu el sa il imbrac si el se uita in gol, scosese limba de un cot si ingana ceva in sinea lui, fara sens. E ca si cum refuza sa coopereze. Iar de vorbit, cum sa iti explic... ca ma doare sufletul sa spun asta, insa el nu rationeaza, spune raspunsurile memorate. 

Cum a fost azi la gradi?

Jucat frumos. Luca cuminte.

Cu cine te-ai jucat?

....

Cu ce te-ai jucat?

...

Ti-a placut?

Da.

 

La orice intrebare adresata nu stie sa raspunda decat mecanic, ce a mai auzit de la noi. 

Dimineata:

Cum ai dormit Luca?

Cu buni.

Dar ai dormit bine?

Cu buni.

 

A memorat toate desenele cu Thomas, atat pe cele in romana cat si pe cele in engleza. Cand ii pun un episod (de obicei in weekend ii pun 2-3 episoare, in restul saptamanii rar daca se uita la ceva) le repeta mot-a-mot. Sau povestile pe care i le citesc (Farmyard Tales de la Usborne) Cand vorbeste singur, repeta povestile auzite. Doar ca nu se exprima, nu e original in nimic ce spune. Ia lucrurile ad-literam. Am incercat sa ma joc cu el "got your nose" si s-a speriat cand am glumit ca nu i-l dau inapoi. La fel cu intrebarile

Mami, spune-mi de ce .... El raspunde cu "de ce" pt ca intrebarea era cu "spune de ce", ca atunci cand ii inveti sa spuna "multumesc"

 

Ma credeti ca am innebunit intrebandu-ma daca am gresit ca l-am vaccinat sau ce oi fi mancat sau facut prin sarcina. 

Cat despre dl Pinguin, este aerian, trist si posomorat. De cateva zile parca si-a mai revenit. Am facut o investitie de am luat un blender si ii dau sa bea si a mai renuntat la Cola. De la 4 litri a ajuns la 1 litru. Nu prea se joaca cu copilasii pt ca nu stie cum, se plictiseste, nu are rabdare. La fiecare lucru pe care Luca refuza sa il faca (si sunt o groaza) el il ameninta cu bataia - desi nu l-a batut niciodata, cred ca i-a dat vreo 2-3 palme la fund in trecut, atat. 

 

Isi cauta de munca, dar din cauza anxietatii ii este teama sa aplice, sa nu fie refuzat. E o lupta continua pt amandoi. Germania nu e tara ideala unde sa suferi de anxietate. Aici sunt toti crescuti cu tupeu si obraz gros, fiecare pt el. Dar 'om ajunge si noi acolo. 

 

Norma, va creste si Andreiutu, sunt sigura! Si eu am 155cm dar sotul, fratele lui si tatal au toti peste 185cm, deci clar ii seamana. Lui Luca i se dau 5 ani si il dezavantajeaza pt ca oamenii ne spun ca este needucat si alte cele. O tipa in biserica ne-a zis ca ne cheama ea un taxi sa il ducem acasa daca nu inceteaza sa mai planga. Na... ce sa mai zici?

 

Asteptam cu interes sa ajungem la terapie (mai mult ca la diagnostic) sa invatam cum sa ii captam atentia si sa ii largim "attention span" 

 

Gabi, ce face burtica? Nu am citit din urma, stii ce vei avea? Ma bucur enorm ca ti-ai implinit visul! In zilele bune, ma trezesc visand si eu la inca un bebe, tare mi-as dori si o fetita mititica. <3 

 

Mai revin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Kytanutz draga, ma bucur  ca ai scris. Imi pare tare rau de toate problemele pe care le-ati avut, dar fii optimista, ca se rezolva toate pana la urma. Incearca sa nu mai fii si tu asa stresata si sa nu mai iei totul ad literam. Si Dani se joaca cu Maya si ii spune ca ii ia nasul si bleaga plangea in disperare pana i-am explicat noi da nu are cum sa i-l ia cineva asa.

 

eu cand o intreb ce a mancat la gadi imi spune zilnic: painica. Educatoarea imi zice ca a mancat de toate, dar ea numai painica imi zice. Trebuie sa o intreb eu: ai macat ciorbica? daaa. Ai mancat x? Daaa... Etc. Ea singura nu mi le zice. 

Daca o inteeb ce a facut la gradi zice: nu vreau sa spun! Si nu ne spune nimic. De la educatoare aflu ca stie cantece/poezii noi, dar noua nu ne zice nimic. E tare incapatanata, dar nu ma stresez cu asta. Stiu ca e copilul ok, noi o incurajam sa ne spuna, dar daca nu vrea, nu vreau nici eu sa o oblig. La un moment dat va fi pregatita. E ca si cu olita. La 3 ani a renuntat la pampers, dar nu m-am stresat ca altii ca are 2 ani si ea nu face la olita. Am stiut ca o va face cand ca fi pregatita.

 

incearca sa il duci pe Luca la un ctrl de specialitate. Sincer si la noi stiu o mamica ce si-a dus copilul la gradi si dupa prima zi i-au zis ca nu se adapteaza, sa nu-l mai aduca. Dupa alte catevs zile i-au zis ca are autism si nu l-au mai primit nici la program scurt. Copilul la fel, nu vorbea. Si e cu 3 luni mai mare decat Luca. Chiar ieri imi spunea mamica de faptul ca cel mic a inceput sa vorbeasca si isi da drumul.

eu as merge la cineva de specialitate, plus un logoped, poate si o consiliere pt voi ca familie... mie mi se pare ca e foarte mult stres pe capul tau si tu saraca le porti pe toate in spate: si mama ta, si 2 copii si un sot deprimat si cam absent in cresterea copiilor.... Sincer, nu stiu cat mai poti duce si tu si pana la urma o sa izbucnesti. Si noi am avut perioade mai naspa cu banii, sotul dupa ce a lucrat 10 ani intr-un loc si-a schimbat apoi de 2 ori serviciul in jumatate de an...dar indiferent de problemele noastre ca adulti, trebuie sa avem grija cum ne comportam in fata copiilor. Stiu ca sotul tau e tanar, de-abia a terminat facultatea, tu te-ai descurcat singura toata sarcina si in primele luni (cele mai grele) cu Luca, dar in puii mei, ar trebui sa pui piciorul in prag si sa il zgaltai putin. Ca doar e tatal a 2 copii si a fi tata nu inseamna doar sa contribui la actul facerii. Nu stie cum sa se joace cu el? Pai e copil! Nu ai nevoie de studii sa te joci cu un copil. Poate ca micutii preiau si ei din stresul si incarcatura negativa din casa. Poate asta e felul lui Luca de a se descarca si de a-si manifesta frustrarile. Si Maya da in noi de cand a inceput gradi, dar ea o percepe ca pe o joaca, iar noi ii spunem foarte serios ca noi nu dam unul in altul, ca ne doare cand ne loveste si vrem sa nu mai faca asa ceva...Sunt chestii normale. S-o vezi cand are nervi ce bate din picior si urla ca disperata, sau daca incerc sa o imbrac, cum da din picioare si ne loveste. E normal la o adica, este om, are emotii si si le manifesta in felul ei. Dar pana la urma trece momentul, nu ramanem ancorati in el....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea Oli, multumesc de sfaturi si incurajari. La terapie si diagnostic va trece prin toate mainile, implicit un psiholog, logoped, va face ergoterapie si toate cele. Dar dureaza ca si timp. Din pacate stam la coada. 

Luca daca e sa dea, da cu ura, musca pana iti da sangele si daca plangi se uita la tine si rade in hohote...

 

Maya e o scumpa si e bine sa fie asa mai cu mot. Cine stie cand oi ajunge din nou in Bucuresti dar tare mi-ar placea sa ne intalnim.

 

Iar dl Pinguin... cand e depresie stiti si voi ca zgaltanatul nu merge, eu cel putin o stiu de la mine. Daca nu vine din interior, nu se rezolva nimic. 

 

Cum merge cu burtica? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kytana, cand sunteti programati cu Luca? 

Sotul nu poate merge la ceva consiliere?

 

bubulina mea e bine. Duminica am fost la dr. Inca e cu o saptamana mai mare, isi pastreaza avansul. De-abia pe 10.12 mai merg, la morfo de semestrul 2. De-abia astept sa o simt.

voi la cat ati simtit pe bb 2?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci, Gabitza!

 

si eu am avut niste senzatii vagi, dar nu prea puteam sa imi dau seama daca e bb sau gaze :))

astazi in schimb, de vreo 7-8 ori tot simt ca niste contractari de muschi in dreapta sub coaste.  [artif]  [artif]  [artif]

De fiecare data cand ma ridic de pe scaun o simt. Nu mai pot de drag!

 

Mi s-a luat de raceala asta nenorocita! Saptamana asta fac 2 luni! Aseara nu am putut sa dorm pt ca nu puteam sa respir. De 2 ori mi-am pus Vibrocil, la 22 si 4, dar avea efect doar 2 ore, asa ca am dormit de n-am mai putut!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello.

Of Oli imi pare rau ca esti atât de demult răcită. Noi, multumim lui Dumnezeu, suntem f bine. Chiar seara au avut copiii activitate cu gradinita in parc cu niste felinare confecționate de ei si îmi zicea educatoarea ca sunt f multi copii bolnavi care nu vin la gradi.

Eu sunt in plina febra de cumpărături pt sărbătorile cate vin sf Andrei, mos Nicolae si mos crăciun. Am multi fini si anul asta am luat carti de la editura cartea copiilor si ceva jucărioare. Urmează si o grămadă de zile de nastere si astept Black friday . La servici super busy iar acasa încerc pe cat posibil sa nu fac nimic gospodăresc de la 17 la 20 ci sa stau cu Andrei la joacă. Intre 20.30 si 21 adoarme si apoi am timp de gospodăreli. Fetelor cu doi sau mai multi copii va admir sincer si va doresc multa putere si spor.

Va las ca fug la.job.

Aaaaa Andrei va fi om de zăpadă la gradi deci am de căutat costum

...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

vaaai, ce liniste e aici! Sper ca sunteti bine.

 

Norma & Olivette, va rog sa nu va suparati pe mine, dar v-am nominalizat sa donati si voi la Craciunul Alb pe DC, se aduna bani pt copii din familii sarace pt a le face o bucurie de Craciun. Unii copii nici nu au parinti.

puteti citi detalii la subiect, http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/153261-craciunul-alb-dc-2015-avem-conturile/

 

Ce trebuie sa faceti:

- nominalizati 3 persoane

- puneti o poza cu ceva alb, si daca sunteti prima persoana din ziua aceea, puteti pune si-un colind. sau puteti pune si daca nu sunteti prima, dar asa doriti.

- Si sa donati ceva in conturile alea.

Daca nu vreti sa participati, nu-i bai, dar poate anuntati. Sarut mana!

 

p.s. am ales sa scriu aici si nu in mesaj privat, ca poate din fetele care citesc incognito se mai gaseste cineva care sa vrea sa ajute. Danke!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi am fost bolnavi, eu inca mai tusesc nasol. din pacate parca Dragos tuseste uneori, ca infundat era de ceva timp. Are grija Stefan de noi :) si ne aduce "cadouri" virale de la gradi. Unde apropo ii este foarte bine, cd merg sa-l iau acasa, dupa 8 ore jumate de stat acolo, se roaga de mine sa mai stam, ca vrea sa se mai joace. "five more minutes, mami, ok? we can play together!"

si uite asa in fiecare zi tb sa am un as in maneca sa il fac sa vina cu mine acasa. unde ocupatia principala e lego. are o creativitate fantastica, ma bucur, ca eu nu-s creativa (mai) deloc!

 

asa... Norma, cum mai sunteti? sa stii ca ma gd des la tine lately, imi amintesc cum povesteai ca doarme Andrei pe tine, si-l lasai, ca sa doarma mai mult, ca si-asa timpul trece si nu dureaza mult perioada asta. Iti mai amintesti? uite ca a trecut! ma uit la Stef, ce skimbat este, si ma uit la mogaldeata asta mica ce doarme cand pe mine cand pe taica-su- mai mult pe el, recunosc. Offf, ce trece timpul!

La gradi cum e?

 

Oli, tu cum te mai simti?

Maya cum mai e la gradi, va mai pacaleste s-o lasati acasa? :)

 

mai plecati pe undeva luna asta, fetelor? eu nu.

 

Oare Stela si Matei ce-or mai face?

 

si celelalte fete, poate intra sa mai dea vesti despre bobocei.

 

va pup! sanatate multa ca rau e sa fii bolnav!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...