Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 5


Recommended Posts

Apropo de schi, parintii mei au încercat mult sa mă duca la schi si nu au reusit. Vesnic mă.plângeam ca îmi e frig ca e greu echipamentul ....asa ca au renuntat. Pe sotul meu nu l-a dus nimeni. Ne-am hotărât brusc in 2005. Si am luat-o usor. Pe pârtii f usoare, niste ore dar putine si din 2007 in fiecare an am fost in Austria cate o saptamana (mai Putin anul trecut). Am fost si când eram însărcinată doar ca eu făceam plimbari si le făceam clătite pe când veneau. Si uite asa am ajuns sa schiem . Sa stii ca si eu mai mult savurez partia. Nu merg cu viteza si nu ma.aventurez pe.partii negre. Am fost o data sa vad cum e si nu mai vreau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello. Stai linistita Norma, nu-i pb cu botezatul  [:)]

am niste ameteli de cateva zile de simt ca nici nu mai pot sta in picioare. Nu stiu ce naiba am ca parca la M nu am patit asa...

 

bravo Andrei! Stiam eu ca e un baiat curajos! Noi nu schiem nici unul. O singura data am incercat in luna noastra de miere la Busteni acum 1000 de ani :))) Nici nu ne plac concediile la zapada, asa ca Maya nu ca invata prea curand sa schieze.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello.

Am bifat si noi saptamana de stat acasa pe.motiv de muci si tușit. S-a trezit luni cu muci si nu l)am.dus la gradi apoi am aflat ca lipsesc 4 din 11 tot din acelasi motiv. Starea lui f buna s-a jucat a mâncat a dormit bine deci nimic alarmant dar nu l)am dus la gradi sa se agraveze.

Sa va zic de noua achizitie. Nu stiu daca e voie pe site sa spun nume ca nu vreau sa fac reclama. Am cumpărat un blender pt smoothie, supe creme cremoase. Ieri am facut primul smoothie din banane afine iaurt lapte si fulgi de ovaz si Andrei a zis mami e atat de bun ca îmi vine sa cad pe spate. Ne-am distrat. Eu mai făceam si cu blenderul.meu dar la 600 w nu face cremos smoothie -ul. Azi am facut lapte de migdale si nutela de casa din alune de pădure, miere, ulie, apa, baton de vanilie. A iesit fix ca nutela de cumpărat (înainte cu blenderul.meu nu a iesit cremos). Azi vreau sa încerc si un smootie cu frunze de spanac si ceva fructe sa ii ascund gustul.

Va las ca Andrei e la bunici si mai dau cu aspiratorul, întind haine, mai pun o mâncare la.foc pana vine acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao, Norma, ce ai luat, Vitamix? Ce putere are?

Eu fac apa/ lapte migdale,spanac, banana. F bun, si Stef bea. Eu fac cu stick blender, 700 W. E ok.

 

Noi bine, D cam agitat, ma tot ?, burta, dintii? Azi face 4 luni, wow, cum trece timpul!

 

S turuie si cam tipa la noi si face mad face ( maraie ca un catel :) ) cd nu facem cum vrea el. Sigur de la gradi stie... Dupa ce l-a ignorat cateva sapt., de 2 zile i-a revenit iubirea pt Lego, ieri toata ziua asta a fc.

 

Ce le mai dati mancare la pranz? In Ro da gradi masa, sau voi? Aici noi dam bocceluta cu mancare, unele dau snacks- 2 pe zi.

 

Bye

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din păcate nu am luat Vitamix ca in RO e 1000 euro si mi s-a părut scump. Am.luat Oster Versa 1400 w si 28.000 rotații. Laptele de migdale mi-a iesit mult mai bun la gust cu asta. Era mai apatos cu cel vechi al.meu ca rămâneau bucatele neblenduite. Aici a iesit o crema fina după ce am strecurat. Maine bag si eu spanac un smoothie. Pana acum am.facut cu fructe.

La gradi le da mâncare. Si.mic dejun si prânz si gustare. Dar prefer la.micul dejun sa ii pun eu pt ca îl duc mancat de acasa asa ca ii mai pun fructe, si o cutiuta cu alune.,caju, migdale, curmale....alteori un croissant si iaurt. Prânzul e de la catering dar nu sunt prăjeli si prostii. E afisat pe toată saptamana . Ciorbe, supe de pui sau curcan, de legume, paste, spanac cu ou, si la gustare gris, sau banane, citrice etc.

 

La.prânz acasa eu ii dau ciorba de perișoare, suoa de pui, de cartofi, supe creme de legume, ciorba de varza, de fasole verde, felul doi doua zile peste ( somon, salau, păstrăv) cu piure, orez integral, broccoli. O zi pe saptamana ficat cu piure sau orez, tocănită de pui, paste bologneze sau carbonara, spanac, tocanita de ciuperci.

Mai.da -ne si tu idei. Si de papa si se smoothie. Merci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat, la smoothie de spanac pun si o lgtza de peanut butter. Ieri am adaugat si niste felii de capsuni congelate, yummy!

Imi plac mult ideile tipei asteia http://ohsheglows.com/categories/recipes-2/beverages/smoothies-beverages/

Am mai facut si anti-flu smoothie, tot al ei, cu 2 portocale, o bucatica radacina ghimbir,apa, 2 lg lamaie si un praf de cayenne pepper. yummmm! Asta insa nu i-a placut lui Stef, a zis ca e iute (desi al lui nu avea ardei iute). si iese gros de la pulpa portocalei.

 

Stef nu mananca supe crema. nici piure nu ii place, cred ca nu e obisnuit cu consistenta asta. lui nu i-am dat niciodata piureuri ma intreb daca de asta. Pe el l-am diversificat dandu-i bucati de alimente, nu piureuri.Ciorbe mananca, dar nu creme.

Lui ii plac pastele. Ii fac paste la greu- pt gradi des ii fierb pastele dimineata, scurg apa si adaug bucatele de cascaval, invart sa se topeasca si gata, in termos! are ce are cu branza de luni bune, nu vrea sa manance, asa ca pun f putina, sa nu o vada bine. :))

fac des- cam saptamanal un sos de carne de vita, cu legume- de obicei ceapa, morcov, bete telina, zucchini, rosii, fierb pastele si amestec, dau la cuptor. e f f bun, de fapt asa faceam lasagna, dar obisnuiam sa fac eu foile in casa. nu mai am timp, asa ca am ales varianta asta f rapida. daca ma grabesc, tai legumele mari, si cd e gata sosul bag blender stick si le fac crema, apoi amestec cu pastele. pun si niste cascaval printre ele, ca deasupra nu-l mananca. his loss, my gain :))))

 

ciorba iar fac aproape saptamanal- faceam saptamanal inainte, dar in ultimul an cam se skimba, uneori mananca f bine, alteori deloc, alteori abia, asa ca... ba de perisoare de curcan/ vita, ba de pui, ba de vita cu sfecla rosie - yummy, vai ce pofta mi-e, ia sa mai fac!

 

observ ca se schimba, de ex. acum nu mai vrea sa manance broccoli, unde inainte manca f bine. eu ii dau in continuare, dar abia gusta, cel mult. zice no broccoli! ma ? daca n-o fi auzit copiii la daycare.

 

lapte iar nu mai vroia sa bea intr-o vreme, si ma chinuiam sa i-l dau; faceam ba lapte cu fidea si gris- imi place sa nu curga, face mizerie (desi acum mananca destul de curatel), ba cu orez, ba cu ovaz. acum vad ca de o vreme tot cere lapte, uneori cere mai mult de-un pahar, dar nu ii dau ca vad ca nu prea mai mananca mancare gatita.

 

cam atat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu mai insist cu laptele. Ii dau o data de doua ori dimineata cu fulgi. Dar seara la culcare nu prea mai vrea sa bea. Ala de migdale parca îl bea mai bine. Din păcate la.gradi invata si lucruri mai Putin bune. Unii copii vin de acasa cu ciocolata, cu biscuiti cu ciocolata. UNII COLEGI ii zic lui Andrei ca morcovii din supa nu sunt buni, ca nu sunt bune curmalele. Ca pastele se mananca goale nu cu sos . Dar asta e eu tot încerc sa ii explic ca eu ca mama ii doresc sa fie sănătos, e printre putinii care nu prea lipsește, e la fel de mare ca si cei cu un an mai mare si titbii spun ca din cauza ca a mâncat sănătos. Si daca alege sa aibă încredere in mine si de fapt lui ii place ce mananca sa isi sustina punctul de vedere in fata copiilor. Ii pun biscuiți facuti de mine cu faina integrala si acasa zice ca sunt cei mai buni si de la gradi vine cu ei in punga ca nu ii mananca . Aici trebuie sa mai lucrez cu el sa aibă mai multă încredere in el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragutelor, La Multi Ani pt 2016!!

 

Gabi, Oli, cum sunteti burticute dragute?

 

Norma, ce mai face Andrei? 

 

Nu am mai intrat din f multe considerente, dar cum viata merge inainte, mi-am luat inima in dinti si am intrat iarasi, macar cat sa va salut.

 

Despre noi, cum ne stiti, bulversati. Inca fara job, somaj mai e pana in martie si tot asa. 

Maine primesc pt Luca primul diagnostic in legatura cu autismul. Emotii? Da si nu. In martie mergem la un alt centru care se va ocupa de cauzele interne (de ce nu doarme, poate are alergii si din cauza asta nu mananca, etc)

 

Luca este mare, creste cu aer cred, ca la ce mananca... Adica nu prea :)) Are 20kg si aproape 116cm. A inceput sa se dezghete un pic, se dezbraca singur de tot, chiar si maieu, se imbraca, isi inchide copcile la pantaloni, stie sa inchida si sa deschida orice chestie din casa - de la pasta de dinti la capacul de la cutie cu lapte - are o memorie incredibila, recunoaste un loc imediat desi l-a vazut cu luni inainte o singura data. 

De vorbit, inca ne chinuim, desi memoreaza mult, nu comunica, un dialog este imposibil. A inceput sa taie cu foarfeca, arata interes catre scris dar nu stie sa faca un cerc, de fapt, nu coloreaza si nici nu stie sa deseze altceva decat cercuri sau dungi la infinit, neaparat cu rosu. E dureros sa il vezi evaluat dar stiu ca este pt binele tuturor. 

 

Efrem este un dulce, extraordinar de precoce, face lucruri pe care Luca incepea sa le faca la 2 ani: bate din palme, face cu mana, pune cuburi in cutie, imi intinde mancare sau imi da sa mananc, imi arunca mingea inapoi cand i-o dau sa ne jucam, etc. Cu somnul nu e nici el prieten, ca si Luca, dar asta e. 

 

post-118600-0-47597200-1454417977_thumb.jpg

 

 

Va pup si sper sa intru mai des!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce fruuuuuumoooooosi copii ai Kytana.

Bine ai revenit printre noi. Mă.bucur mult sa citesc despre voi. Ce mare e Luca - oauuuu. Andrei are un metru si se învârte in jurul lui 15,kg.

Succes maine la rezultat. Orice diagnostic ar fi cu multa iubire, daruire sunt convinsa ca il.veti învinge. Succes sitului tau sa isi găsească job cat mai repede.

Te asteptam.maine cu vesti. Sper sa.intri mai des pe forum ca eu cred ca iti face bine si tie . Eu încă nu am.adormit ca stau lângă Andrei-,muci garla si tuse. Febra nu.

La.gradinita pe rând sunt bolnavi, tușesc pe.voci....offffff.

Noapte buna. Sper sa.reusesc sa dorm.macqr patru ore.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...