Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Seara romaneasca


Recommended Posts

  • Administrators

dragilor,

 

Sambata am prieteni la masa. Americani, Belgieni si Englezi.

 

Si le-am promis ca facem iar o seara de mancare romaneasca.

Am mai facut asta anul trecut si le-am dat o tura de mancare traditionala (sarmalute, pui cu smantana, vinete, oua umplute, mamaliguta si branza)

 

Dar anul asta ... ce la mai dau? Am nevoie de sfaturi. Va rog.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Iahnie de fasole cu ciolan afumat si varza murata

Ardei umpluti

Peste prajit in faina de malai cu garnitura de cartofi taranesti / copti

Ciulama de ciuperci cu mamaliga (chiar daca au mai mancat, bucatarie romaneasca fara un pic de mamaliga... )

Chiftelute cu sos de rosii 

Friptura de porc la cuptor cu garnitura de ce vrei tu si salata de ardei copti

Salata de boeuf

Desert: papanasi, langosi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

varza acra calita, fasole batuta cu cirnaciori deasupra, mititei, chiftelute rotunde...

 

eu am success intotdeauna indifferent de nationalitate, cu brinza, diferite feluri dde brinza puse pe platouri separate si cu biscuiti, differite fel de masline, salamuri ...

 

mai fac salate mici: tapenada de masline, icre...

 

shrimp cocktail cu cocktail sauce, sau/si hrean

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in plus fata de ce s-a scris deja si ca sa ramin pe varianta cu retete/ meniu cit de cit traditional romanesc

 

 

supa cu galuste ( mai multe galuste si mai putina zeama )

 

sau ciorba radauteana (cu pui adica -  asta ca sa nu faci ciorba de burta ca poate burta nu e pe placul tuturor) -

 

drob ( daca poate nu iubesc ficatul merge sa amesteci putin ficat de pui cu mai mult piept de pui sau alta carne tocata de exemplu de curcan)

 

 

varza a la Cluj ( varza acra sau daca nu chiar si dulce in straturi cu carne tocata , orez si smintina, sigur gasesti ingredientele )

 

 

mincare de praz cu masline

 

 

 o tochitura cu mamaliga ( aici jonglezi cu ingredientele pe care le gasesti , adica mai mult carne si cirnati decit organe ca poate nu-s obisnuiti cu ele )

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai fac salate mici: tapenada de masline, icre...

 

shrimp cocktail cu cocktail sauce, sau/si hrean

michelle,astea suna tare olteneste!!!! [:-)))] [:-)))]

 

Mirela,dar daca repeti meniul-adica sarmale,faci si o salata de boef,ouale umplute le decorezi altfel,iar vinetele le faci cu maionea(cu sau fara usturoi)?Daca anul trecut ai avut ingrediente pentru astea...sigur le ai si anul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mirela, o masa traditionala incepe cu aperitive : sunca, branza, ceapa, masline, sorici, toba, leber, salata boeuf, salata vinete, salata pui cu ciuperci si maioneza (cu sau fara usturoi), icre, zacusca, piftie - ma rog, nu toate gramada, alegi si tu ce poti face :-)

sarmale zici ca le-ai mai dat, incearca varza calita cu afumatura (ciolan) sau fasole cu ciolan afumat.

ardei umpluti ?

tochitura iar suna bine si apetisant. pui cu mujdei si mamaliguta.

mici, daca ai de unde sa faci rost de carne si condimente.

fiind seara, nu stiu cati dintre musafirii tai sunt obisnuiti sa manance supa/ciorba la cina.

la desert ar merge o placinta cu branza dulce si stafide, sau placinta cu mere/cu dovleac, prajitura cu visine. poate si un compot de fructe ?

acum depinde si in ce zona a tarii ai crescut, cu ce mancaruri traditionale esti obisnuita si ce stii sa prepari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 La cina neaparat trebuie sa ai macar trei feluri , antreu rece sau cald , supa , fel principal si desert.

Eu as face un muschi chateaubriand cu sos si garnitura,ca fel principal , salata boeuf  ( am vazut la Laura Adamache pe blog o idee super de salata cu baza de grisine si unt ) , sau piftie .

Desert , tort amandina , cremsnit sau ceva cu branza.Sau savarina .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...