Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Seara romaneasca


Recommended Posts

Hmmm - suna interesanta varianta cu peste la cuptor- dar stiti ceva foarte usturoiat?

 

Ce sugestii ai?

 

eu pregatesc o chestie care nu stiu daca are un nume (cica s-ar numi plachie, nu stiu daca asa e, n-am cautat reteta) :

folosesc un peste cu carne dulce - crap (pescuit, nu crescut in ferme piscicole)

il dau cu putin ulei si il condimentez cu sare, piper, rozmarin (sau condimente la plic, pentru peste)

il bag la cuptor, pus pe felii (rondele) de lamaie sau betisoare de frigarui, sa nu i se lipeasca pielea de tava. mai pun putin ulei peste peste si in tava, sa nu se usuce excesiv. uneori, daca am la indemana, pun si o jumatate de pahar de vin alb dulce.

separat, calesc ceapa si usturoi, ardei gras taiat bucati potrivite, apoi adaug rosii cubulete, piper, sare, cimbru, ardei iute taiat rondele. las sa dea intr-un clocot, adaug verdeata tocata marunt (patrunjel), apoi torn amestecul in tava cu pestele care intre timp e aproape facut. mai las la cuptor aprox 10 minute, e delicios de savurat alaturi de o mamaliguta fierbinte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Orice peste daca depaseste 350 gr/buc si are carnea frumoasa se preteaza si la cuptor. Acuma iar nu stiu ce fel de pesti sunt pe acolo (ca si carne) si ce marime dac se preteaza sa fie filetati sau nu (in general eu prefer sa fie filetabili ca sa nu am surprize neplacute cu oasele) plus este mai comod de consumat.

Daca au carnea seaca ar fi bine sa fie marinati inainte cateva ore bune. Daca au carnea normala sau mai grasa merge direct. Daca sunt din a doua categorie ar merge perfect pe gratar (mult ma bine decat la cuptor) deci.... depinde de carnea pestelui.

 

PS

 

Vezi ca toti pestii sunt de oriunde numai din Romania nu (s-a umflat orezul pe aici  [:-)))])....

 

Eu de exemplu sunt interesat sa manac ceva bun si nu sunt atent daca este de la mama Rusia sau din Panama. Apreciez in primul rand calitatea. Daca vad ca se mananca cu pofta si in ochii lor se vede satisfactia pentru ceea ce consuma mi-e indeajuns, asta este scopul. Parerea mea de roman din Romania! Parol! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nuu, nu am recomandat asta, intrebarea era daca e vreo mancare romaneasca sadea.

 

Nu as servi nici eu nimicu cu maruntaie de animale, creier, burta sau alte minuni din astea. Ca sa nu mai spun ca la vederea unui borcan de zacusca, unui austriac i s-a intors stomacul pe dos, nu va spun ce impresii a avut si cu ce se aseamana...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta e cel mai mare rateu pentru o masa...daca mai dai si detalii ce e in farfurie...ti se ridica musafirii de la masa! [:D]

 

La fel evita tochitura,rasolul,usturoiul...ma rog nici mamaliguta nu e pe plaucl tuturor,mai ales in forma care o facem noi,raciturile...

 

eu nici n-am gustat vreodata din ciorba de burta...si in general nu mananc chestii facute din matze, organe interne...stiu, multi pitici pe creier :-)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...