Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Unde merg la mare cu copil de 5 ani?


Recommended Posts

Bugetul meu de concediu este de 800 euro (strict ambitie personala), barbatul stie de cel putin 1500 euro. Insa jur ca nu stiu pe ce-as putea cheltui atata banet. Nu vreau sa ma imbrac/incalt din Grecia, poate o croaziera cu cei mici. Si mancarea sta super in masina pt 14 ore de condus in lazi frigorifice, a rezistat cca 30 de ore pana in Austria, cum sa nu reziste pana in Grecia??

 

Iar daca vreau super concediu ma pot gandi si la Japonia/Tailanda/India/tarile nordice (ca nu sunt ieftine deloc :)))), insa asta presupune sa strang un an intreg pt concediu si inca nu sunt dispusa la asa ceva. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Black, te poti incadra in 800 de euro, noi am fost anul trecut si am cheltuit pana intr-o mie, din bugetul stabilit pt. concediu am mai stat la noi la mare inca 3 nopti, la intoarcere, care nu erau prevazute initial. Am stat 8 nopti la o vila pe malul marii si nu am mancat la vila, gatit de noi, decat de 2 ori, in rest la restaurante. Si nici nu am facut economie, cum ar putea crede unii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otiliav, hihi, fetele noastre sunt intercalate, ale mele sunt aproape 3 -> aproape 13.

 

Noi in ultimii ani (din 2008 incoace) mergem la mare in Grecia sau Croatia. Ne luam apartament. Micul dejun il luam la apartament (alegem special sa aiba masa cu scaune pe terasa, e o mare placere tihnita pentru noi, care acasa stam la bloc, sa luam m.d.-ul in aer liber, pe terasa apt, in pijamale :) ), iar pranzul si cina la taverne/terase. Mergem cu masina si la fata locului vizitam mai multe plaje, orasele din jur si alte puncte de interes.

 

La vara mergem in Croatia, din 20 iunie, cum termina fetele scoala am si zbughit-o. Mergem a treia oara la aceeasi vila (am mai fost in 2009 si in 2011), avem un pat dublu, unul simplu si o canapea extensibila, terasa cu masa, scaune si vedere la mare, curatenie in fiecare zi si costa 75 euro pe noapte (in iunie). Tot atat am platit si anul trecut in Grecia, insula Skopelos, conditii similare, tot sfarsit de iunie.

 

Ne-am oprit la astea 2 tari, Croatia si Grecia pentru ca in ambele putem ajunge cu masina, ne plac peisajele, mancarea :), plajele, apa marii, oamenii, tot.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otiliav, hihi, fetele noastre sunt intercalate, ale mele sunt aproape 3 -> aproape 13.

 

Noi in ultimii ani (din 2008 incoace) mergem la mare in Grecia sau Croatia. Ne luam apartament. Micul dejun il luam la apartament (alegem special sa aiba masa cu scaune pe terasa, e o mare placere tihnita pentru noi, care acasa stam la bloc, sa luam m.d.-ul in aer liber, pe terasa apt, in pijamale :) ), iar pranzul si cina la taverne/terase. Mergem cu masina si la fata locului vizitam mai multe plaje, orasele din jur si alte puncte de interes.

 

La vara mergem in Croatia, din 20 iunie, cum termina fetele scoala am si zbughit-o. Mergem a treia oara la aceeasi vila (am mai fost in 2009 si in 2011), avem un pat dublu, unul simplu si o canapea extensibila, terasa cu masa, scaune si vedere la mare, curatenie in fiecare zi si costa 75 euro pe noapte (in iunie). Tot atat am platit si anul trecut in Grecia, insula Skopelos, conditii similare, tot sfarsit de iunie.

 

Ne-am oprit la astea 2 tari, Croatia si Grecia pentru ca in ambele putem ajunge cu masina, ne plac peisajele, mancarea :), plajele, apa marii, oamenii, tot.

 

Mersi Lavi! Poti sa-mi trimiti te rog pe PM locatia? La apartament de gandisem si noi dar totusi am prefera sa fie masa inclusa sau macar mic dejunul. Avem aici vecinii din Croatia, poate ma sfatuiesc si cu ei.

Noi nu putem anul acesta decat fix in perioada de varf. Fetele mele de 10 si 6 ani incep scoala pe 17 august si nu as vrea sa cerem permisie pentru vacanta, iar cea mica are aniversare pe 14 august si atunci as prefera sa nu fim in vacanta. Am tot discutat in familie sa mergem in Danemarca, sa inchiriem o casa dar sunt cateva aspecte care ne dau bataie de cap iar pretul e mare clar. Daca nu gasim ceva rezonabil ca pret mai bine o las balta. Mergem aici la mare, de rugam sa fie soare ca anul trecut si facem o economie consistenta. Si poate anul viitor va fi mai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iahim, exista medicamente pentru rau de masina, am atat eu cat si copilul problema asta. Pentru cei mici, sub forma de sirop, pentru cei mai maricei, pastile.

Super eficiente, efect garantat [:)] . Eu le procuram din Germania. Vomex se numeste medicamentul.

Nu incerca cu naturiste, homeopate etc, efectul este zero (vorbeste experienta de peste 40 de ani din mine [batcap] )

 

Ingrid si Cristi 11 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, cu mesele incluse - noi in general le evitam, daca este mic dejunul bine, daca nu nu. La celelalte mese preferam sa mancam pe unde suntem si unde si ce avem chef. Cu mic dejunul la mare ne descurcam foarte bine: unul din noi iese dupa paine proaspata in timp ce celalalt pune masa. In Croatia unde mergem a treia oara :D, de exemplu, este un magazin cateva case mai incolo care deschide f de dimineata si ne luam paine proaspata (au ciabatta si mai multe alte feluri), prosciutto de-al lor (ii spune prsut), branzeturi tari de-ale lor bune-bune, unt, crema de branza, gem de smochine de-al lor, rosii, fructe.... iaurt, suc si lapte pt copii si cam asta mancam dimineata. Mie imi place sa ies dimineata in mirosul ala de pini mediteraneeni care se simte mai puternic decat peste zi cand e mai cald si sa ma plimb pe straduta, printre vilisoare, pe langa leandri si buganvillea si pini... Gata. Mi s-a facut dor. Mai e mult pana la vara? [:p]

 

In Grecia n-au asa mezeluri si branzeturi bune prin magazine (cu exceptia feta) dar in schimb au iaurtul ala grecesc... un deliciu. Fiecare tara cu specificul ei (si culinar).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi si mie numele vilei, sau un site ceva, de-al lor. Sa ma documentez, sa vad despre ce este vorba. N-am fost niciodata in Croatia la mare, am fost doar la Zagreb, intr-o oarna, cateva zile, de revelion.

Ai nevoie de pasaport ca sa mergi acolo? Pt adulti vorbesc.... Acum sunt tara UE, dar treci prin Serbia care nu e... Deci cred ca trebuie, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai nevoie de pasaport nici prin Serbia, exista un acord cu Romania. Ca sa ajungi din Bucuresti in Croatia cu masina sunt 2 variante: Bucuresti - Drobeta Turnu Severin - pod Portile de Fier - Belgrad - autostrada, sau Bucuresti - Arad - Budapesta - Zagreb -> unde vrei sa mergi. Noi o preferam pe prima, ca e mai scurta, a doua e mai lunga cu vreo 150 km dar incepe de aiba mai multa autostrada prin Romania.

 

Iti trimit vila pe PM.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...