Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (208)..STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Dea, prezent... [flo2]

 

Despre mine va scriu asa: de 5 zile tin o dieta cu nutritionist, ma rog e un fost coleg de scoala, ne-am regasit pe faceb si scriindu-i despre problemele mele cu greutatea, "si-a asumat" "salvarea mea" [il] . Asa deci, m-a preluat si eu trebuie doar sa cred ca va fi bine si va fi bine!

Nu e Monti sau partial e... daca nu va deranjeaza o sa scriu cam cum functioneaza (nu as vrea sa deschid un alt subiect ca pe aici am pierdut ultimii ani si oricum dupa ce termin si ajung unde vreau voi adopta tot stilul Monti).

 

Regulile sunt cam asa:

 

MD: 3 variante

Pranz 1 fix: o ciorbita/supa din orice legume/carne/peste (fara cartof, paste, orez)

Pranz 2: 3 variante

Cina: 3 variante

 

Pe langa astea se adauga oricand multa verdeata in cantitate nelimitata.

Meniurile au fost personalizate dupa preferintele pe care le am eu...

 

Ex: azi: sa va faceti o idee:

 

MD: 2 felii subtiri de paine neagra cu pate (as fi putut alege dintre zacusca/icre/vinete/gem/nutella) si salata de legume; 1 fresh sau un pahar de suc

P1: ciorba de perisoare (gatita Monti), 1 felie subtire de paine, 30 gr ciocolata

P2: 200 gr inghetata

C: pastrav mic la gratar (200 gr), o salata mare de legume/usturoi; 2 bomboane Rafaello

 

Obligatoriu 2 litri de apa pe zi si eventual mers pe jos 30 minute!

In fiecare duminica am liber la orice, mananc si beau tot ce doresc; 

Asa se slabeste incet si sigur, fara frustrare si chin; pare foarte permisiva dieta, insa desi permite multe, cantitativ este restrictiva, de aici si lejeritatea alimentelor.

 

Vom vedea ce zice cantarul sambata dimineata - dupa 8 zile de dieta! [biz]

 

SZ, sa treaca ziua repede si duminica sa papam bunatati! [fri]

 

Cristina, dulciuri Monti, ufff sunt o gramada; eu preferam si faceam des papanashii cu smantana si gem fara zahar, "coliva" (tarate de ovaz umflate in apa clocotita, nuca, arome, stevia/eritritol) un deliciu, briosele cu faina de migdale/nuci/tarate/faina soia cu cacao, savarinele Monti din briose inmuiate in sirop (din apa si sirop de agave, rom) cu frisca si gem, tort cu crema de mascarpone si gem....ufff, ce imi faci tu mie acum... [fri]

O zi frumoasa,

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 958
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

n-am vazut praful de copt. cum sa creasca de la xilitol...???

    xilitolul e un sirop,nu?!

    Eu am uitat o data la negresa sa pun bicarbonatul,dar aveam zahar si gem/sirop de fructe in ea si a crescut bine.Nu sunt chimist,dar probabil siropul ala a pufosito...pt ca restul ingredientelor le-am mai folosit la alte dulciuri si nu a iesit ceva pufos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in discutie; e vorba de fursecuri Monti? daca da, se pot face si cu ou si fara, se poate pune ulei, unt sau smantana grasa, si eu in loc de faina as opta pentru migdale/nuci rasnite, esente, bucatele de cioco neagra! [:)]

Secretul unui fursec sta in grasime...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in discutie; e vorba de fursecuri Monti? daca da, se pot face si cu ou si fara, se poate pune ulei, unt sau smantana grasa, si eu in loc de faina as opta pentru migdale/nuci rasnite, esente, bucatele de cioco neagra! [:)]

Secretul unui fursec sta in grasime...

 

 

exact asa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

meniul pe azi:

 

MD: omleta 1 ou fara ulei cu ciuperci si marar, 1 rosie, 1 felie paine neagra

P1: ciorba perisoare monti

P2: mancare de stevie cu pui

C: orez basmati cu lapte 0,1%, scortisoara

 

Azi fara cioco si inghetata, voi pune putina stevie la orezul cu lapte!

Voi sunteti ok? [flo2]

O zi frumoasa,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...