Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

MONTIGNAC (208)..STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

    Neatza buna!

    Ieri:

7   cafea

9   paine+gem piersici

15 linte scazuta+ceapa verde

20 ciorba legume,salata de macris

    intre mese am avut ceai de fructe neindulcit si inka cu lapte de ovaz.

    Azi am in meniu sanwich si deseara ciorba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 958
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună ziua, doamnelor!

 

Cum intenționez să mă alătur vouă după Paște, am zis să mă prezint puțin pe aici, că așa e frumos.

 

Monti n-am ținut până acum, doar low-carb pentru că mi-a fost mai ușor cu regulile. (De exemplu nu țin minte de ce ficățeii sunt considerați glucido-lipidici, de ex. Sau nu sunt și țin minte eu greșit? În fine.)

 

Azi am gătit 99% Monti:

- fasole verde fiartă cu puțin ulei și usturoi

- tot fasole verde dar cu sos de roșii, ceapă și usturoi (evident)

- broccoli la cuptor cu ou și ceva brânză tare gen Tilsit. Aici am greșit puțin că am pus și două gâlgâituri de lapte, trebuia să pun iaurt / smântână, nu?

 

Aștept săptămâna viitoare să mă acomodez puțin cu noua dietă. Provocarea cea mai mare o să fie deplasările. Chiar, ce mâncați când sunteți pe drum mai multe ore?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, bine ai sosit [flo]

Eu la drum imi puneam in caserola snitele, cascaval, verdeata  [:D]  sa nu cumva sa mor de foame pe undeva. De rontait aveam covrigeii conformi marca Solaris parca, cioco neagra, alune ... de`astea ce tin de foame pana ajungi undeva unde este o carne la gratar, o megasalata, un ciolan cu fasole  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sziv, mulțumesc pentru primire  [flo2] !

 

Șnițelele cum le faci? Sunt permise cu ou și făină? Sau le faci la cuptor (am auzit variante, n-am testat nici una)? Eu din păcate nu prăjesc șnițele, mi se face rău de la mirosul de prăjeală (nu prăjesc nimic în baie de ulei). Spun ”din păcate” pentru că dacă mi le pune cineva pe masă, le mănânc, nu am probleme :D.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua si de la mine , bat si eu la usa pana nu imi dispare curajul.

 

Eu v-am urmarit din umbra de ceva ani si inspirandu-ma de la voi [flor]  am reusit sa scap de kg acumulate in ultima sarcina si sa tin sub control poftele.

 

Am lasat garda jos la un moment dat iar acum trebuie sa o iau de la capat. Si mi-a disparut ambitia. Asa ca va rog sa ma primiti si pe mine si sa ma luati la rost daca scap unde nu trebuie.

 

Bineintels ca voi incepe dupa Pasti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ficatul e considerat glucido-lipidic, tii bine minte. 

 

Da, știam eu că nu înțeleg ceva :). Am verificat acum și văd că 100 g ficat de pui are 1.11 g de carbohidrați. De ce sunt considerați și glucidici? Lipidici înțeleg. Înțeleg și protidici. Dar glucidici?

 

(Mă rog, nu știu de ce întreb, că nu mai mănânc ficăței :D. Am abuzat de ei când eram anemică rău în urma unui tratament medicamentos și trebuia să recuperez hemoglobina. De atunci nu prea îi mai pot vedea :D. Dar am totuși curiozități :D).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...