Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La cat timp dupa pierdere de sarcina si chiuretaj apare ciclul menstrual?


Recommended Posts

Da, chiar vroiam sa va intreb daca nu cumva voi ati ales calea avortului medicamentos.

 

Asa era sa facem si noi la a doua sarcina pierduta. Dar doctorita noastra a insistat si mi-a explicat ca riscurile minichiuretajului sunt parfum in comparatie cu calea aleasa de voi.

 

La avortul medicamentos exista in continuare riscul aparitiei sinechiei, la care se adauga riscurile eliminarii incomplete care duce la un chiuretaj si mai dur, endometrioze, infectii si chiar deces.

 

Cand am insistat sa incercam eliminarea naturala, mi-a spus ca o face doar daca semnam pe proprie raspundere si recunoastem ca am fost avertizati.

 

Asa mi-am dat seama ca nu e de gluma.

 

Din pacate intalnesc destule persoane pe forum care fac aceeasi greseala. Chiar zilele astea e o fata care a ales fix aceeasi cale si sincer ma tem pentru ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, chiar vroiam sa va intreb daca nu cumva voi ati ales calea avortului medicamentos.

 

Asa era sa facem si noi la a doua sarcina pierduta. Dar doctorita noastra a insistat si mi-a explicat ca riscurile minichiuretajului sunt parfum in comparatie cu calea aleasa de voi.

 

La avortul medicamentos exista in continuare riscul aparitiei sinechiei, la care se adauga riscurile eliminarii incomplete care duce la un chiuretaj si mai dur, endometrioze, infectii si chiar deces.

 

Cand am insistat sa incercam eliminarea naturala, mi-a spus ca o face doar daca semnam pe proprie raspundere si recunoastem ca am fost avertizati.

 

Asa mi-am dat seama ca nu e de gluma.

 

Din pacate intalnesc destule persoane pe forum care fac aceeasi greseala. Chiar zilele astea e o fata care a ales fix aceeasi cale si sincer ma tem pentru ea.

 

 

Nu trebuie sa exageram. Avortul medicamentos merge f bine pt sarcinile f mici pana in 6 saptamani.

Eliminarea naturala nu este o optiune din pacate, in Romania. Bine inteles ca nu trebuie insistat aiurea, dar cand ai deja sangerari, si o sarcina oprita din evolutie, e ok sa astepti cateva zile.

Am pierdut o sarcina in Romania, si da, am asteptat sa se elimine natural (am primit ceva medicamente, nu mai stiu ce, dar nu citotecul). Am putut face asta, deoarece o am pe vara-mea ginecoloaga ....

Totul a fost ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am pierdut 5 sarcini in  perioada 6-8 sapt. toate s-au eliminat natural fara probleme...in schimb la una oprita in evolutie la 11-12 sapt, am facut chiuretaj...a fost incomplet, deci a urmat chiuretaj nr 2 si apoi o sinechie de toata frumusetea pe care am rezolvat-o dupa 2 histeroscopii si cativa ani de tratamente hormonale pt refacerea endometrului...deci uite ca eu sunt pro eliminare naturala la sarcini mici...si mi se pare foarte exagerata sustinerea ca : " aparitiei sinechiei, la care se adauga riscurile eliminarii incomplete care duce la un chiuretaj si mai dur, endometrioze, infectii si chiar deces."...pe mine una decesul ma pandea dupa efectuarea chiuretajului.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...

De la 5-6 saptamani in sus nu se mai folosesc pastile, ci se face minichiuretaj cat mai repede.

...

 

Eu zic ca n-am exagerat. Am specificat ca e vorba de sarcini mai mari de 5-6 saptamani, doar ca n-am repetat ideea chiar in fiecare post al meu.

 

irbo, mcoca: Cititi toate mesajele mele din acest topic, o sa vedeti ca avem aceeasi parere... nu stiu de unde ati scos-o ca as fi sustinut chiuretaj la sarcini de 5-6 saptamani... ori ati citit superficial mesajele mele ori aveti chef de contre... eu n-am.

 

irbo: Pai ai fost in risc de moarte tocmai pentru ca era sarcina mare si chiuretajul a fost facut aiurea.

Si eu daca intru cu bormasina sa scot resturi dintre dinti, as fi in pericol de moarte. D'asta se folosesc scobitori.

 

Multa sanatate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa exageram. Avortul medicamentos merge f bine pt sarcinile f mici pana in 6 saptamani.

Eliminarea naturala nu este o optiune din pacate, in Romania. Bine inteles ca nu trebuie insistat aiurea, dar cand ai deja sangerari, si o sarcina oprita din evolutie, e ok sa astepti cateva zile.

Am pierdut o sarcina in Romania, si da, am asteptat sa se elimine natural (am primit ceva medicamente, nu mai stiu ce, dar nu citotecul). Am putut face asta, deoarece o am pe vara-mea ginecoloaga ....

Totul a fost ok.

La noi a fost vorba de o sarcină oprită în evoluţie la 8 săptămâni.

Doctorul nostru ne pusese pe masă opţiunile de eliminare.

Nu a funcţionat. Ironia sortii face ca din cauza documentării pe Internet despre sinechii

să nu alegem prima dată varianta chiretajului..

Chinul incercării de eliminare prin avort medicamentos nu se poate descrie în cuvinte. Ar fi fost o şansă să se elimine aşa altfel doctorul nu ne-ar fi prezentat varianta aceasta. Doctorul respectiv are competenţe pe fertilizare şi ţin să cred că are cazuistică destulă.

Am primit de la spital un CD cu histeroscopia(nu am avut încă puterea să îl urmăresc) dar vom face o copie şi vom încerca şi o a doua opinie.

Încă o dată mulţumim celor ce citesc forumul!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Încă un lucru îngrijorător ar fi faptul că soţia nu a avut menstruatie până acum de la chiuretaj şi nu ştim cât ar putea dura până vine..dacă vine... Înainte de histeroscopie a avut de două ori la interval de câteva săptămâni dureri menstruale(fără scurgeri de sânge).

Alte simptome..bufeuri de căldură şi dureri de cap..bănuim că tot din cauza sinechiilor.

Din experienţele voastre cănd a re-apărut menstruaţia? Sau nu s-a pus problema?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problemele astea apar cand pacientii presupun ca documentarea lor de pe internet e superioara competentei medicului care are 6 ani de facultate + 5 de rezidentiat + n de experienta.

 

Greseala medicului a fost ca a ascultat "sfatul pacientului" in loc sa fie invers.

 

Sanatate si succes, nu mai fiti asa deprimati, luati-le pe rand si rezolvati-le!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrew nu am chef de contre. eu am spus care a fost experienta mea. si raman in continuare la parerea ca se poate elimina medicamentos o sarcina mai mare de 5 sapt. si chiar nu cred ca un chiuretaj este asa o chestie lipsita de pericole.

in ceea ce ma priveste insa, nu incerc sa conving de nimic pe nimeni. eu sunt multumita ca am reusit sa am un copil si cu ajutorul lui Dzeu in august va avea si un fratior/surioara...

dar asta in mod cert se poate doar atata timp cat ai un medic bun cu care poti colabora si nu urmand sfaturi generale de pe net.

personal, decizia as lua-o impreuna cu medicul meu si nu doar pentru ca insisti tu-atotstiutor sau altcineva, ca un chiuretaj este mai putin periculos decat o incercare de eliminare pe cale naturala a unei sarcini. (si mentionez ca fac referire la sarcini de pana in 8 sapt...)

mie un medic mi se pare mult mai in masura sa imi faca o recomandare, decat tu, care o faci fara sa ai la baza nicio pregatire in acest sens.

ce nu inteleg este cum de poti tu incerca sa schimbi opinia cuiva, care s-a consultat cu medicul...doar pentru ca asta a fost experienta ta...

experienta mea a fost alta, eu pot spune ca EU AS FACE ASA...dar de aici pana a milita la a face chiuretaj oricui indiferent de situatie, ca e mai bun...sa fim seriosi...

(asa cum spuneam, eu nu am facut sinechii, nu m-am dat cu capul de pereti de durere si nici nu am murit deoarce am mai asteptat o perioada pentru ca sarcinile sa se elimine in mod natural)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problemele astea apar cand pacientii presupun ca documentarea lor de pe internet e superioara competentei medicului care are 6 ani de facultate + 5 de rezidentiat + n de experienta.

 

Greseala medicului a fost ca a ascultat "sfatul pacientului" in loc sa fie invers.

 

Sanatate si succes, nu mai fiti asa deprimati, luati-le pe rand si rezolvati-le!

Revin cu o corectare..cred ca din postari s-au creeat confuzii.

 

Nu suntem medici si nu ne punem singuri diagnostice.

Lucrurile s-au intamplat astfel:sarcina oprita din evolutie confirmata la ecograf 8s, exact in aceeasi seara medicul a indicat avortul medicamentos(cu TOPOGYNE), medicament administrat tot in seara respectiva. Actiunea "medicamentului" trebuia sa fie asa cum indica prospectul in primele 4 ore(60% din cazuri) sau intre 24-72 ore(40% cazuri). Au fost sangerari minore. Dupa care programare din nou la eco. Placenta tot acolo. A urmat o alta inceracare fara rezultate in cele 72 ore dupa care a urmat progamarea pentru chiuretaj.

Am respectat intocmai ceea ce a indicat doctorul..stiu ca am afirmat altfel intr-o postare anterioara dar nu a fost asa..am fost destul de bulversati zilele astea incat am afirmat eronat.

 

Acum despre chiuretaj si sinechie..

 

Nu stim cum s-a facut, prin ce procedura(raclaj,aspiratie etc.) cert este ca la histero s-a gasit sinechie(destul de dificila) care a trebuit operata, despartita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

circleofmiracles...daca nu esti pe aceeasi lungime de unda cu medicul atunci schimba-l...schimba 1, 2-5 medici pana gasesti unul cu care consideri ca poti colabora si ai incredere.

asa cum spuneam la mine parcursul a fost urmatorul:

histeroscopie 1 desfacut partial sinechie, urmat tratament hormonal vreo 2 luni.

histeroscopie 2 desfacut din sinechie cat s-a mai putut si iar tratament hormonal.

la 2 luni dupa ultima histeroscopie am ramas insarcinata. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...