Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Ana e in Suedia, am vazut poze pe FB :).

 

Azi e cea mai calda zi la noi, n-a urcat mai sus de 26 de grade la umbra, dar e cumplit de cald. E umiditate mare si se simte ca si 32-34. Noi am stat la plaja putin numai, dupamasa, ca norocul am fost libera de vineri. Merg imediat iar cu Silvia, sotul nu vrea si Diana merge la prietenul ei. 

 

Anja spor la mutat! Ce repede a trecut, deja saptamana viitoare dormiti in casa noua! Sa fie intr-un ceas bun. 

 

Eu am adresa de email a lui Chris, o sa ii scriu zilele astea sa o intreb ce face. E bine, am vazut-o cu sotul si cu cea mica in parcare la IKEA in Jönköping, noi eram in masina si cautam parcare, ei veneau din fata, pe jos. Am recunoscut-o tarziu, dupa ce au trecut, i-am recunoscut parul negru ci cret :). Pana am parcat ei au disparut. 

 

Cam atat de la noi. Duminica frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 224
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata, fetele !

 

Am inceput munca de azi. Am ajuns sambata dupa-amiaza acasa, ieri am fost la o petrecere, asa ca e jale cum arata casa acum. :D

 

A fost foarte frumos, am prins o vreme superba, ne-am bronzat de ni se jupeste pielea si mie, si sotului. Am stat 2 zile fara crema, ca am zis ca nu ne prinde soarele, dar a inceput sa ne usture pielea si am luat masuri. 

 

Anja, daca stiam ca esti acasa... Noi am stat la niste prieteni langa Lund, poate ne vedeam. 

 

Trebuie sa recunosc ca mi-a placut mult mai mult decat in iarna in Suedia, totul era verde, curat, frumos. Plaja a fost superba, alba, fina, curata, fara muzica, fara mizerie, fara vanzatori ambulanti, superb!

 

Si ce case am vazut... casa mea de vis era acolo, intr-o padure. :)

 

Va pup si va doresc multa sanatate, astept si eu vesti despre Cris.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! 

 

Anamaria ma bucur ca v-a plăcut, ca ati prins vreme frumoasa. Ah ce as fi vrut si eu vreme buna in saptamana cat am fost pe coasta de vest, dar n-a fost sa fie. Am prins cateva zile frumoase aici pe urma, am avut noroc ca am fost libera, am fost la plaja si baie, iar de atunci chiar daca s-a mai stricat vremea, am mai avut zile cu soare si e superb. Ieri am fost iar la baie, ne-am plimbat si ce am descoperit anul asta pe insula, plaje frumoase si restaurante care sunt deschise numai vara si au mancare excelenta. Deci un concediu continuu :). 

 

Sotul azi s-a întors la munca dupa 3 luni jumate. Merge acum șchiopătând, dar de doua saptamâni fara cârje, face de toate deja acasă si e super ok ca am scăpat de multe. Va lucra numai jumate de norma cateva luni, dar va face gărzi la tf in mod normal. 

 

Fetele sunt ok, totul e bine la noi.

 

anja, cum e in noua casa?

 

inca nu am apucat sa ii scriu lui Cris, tot sper ca apare aici...

 

o saptamana frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,

Sunt acum la job, si profit de ocazie sa ma mai odihnesc caci sun rupta de oboseala :))))))))

Da, luni ne-am mutat in casa noua, iar azi am terminat cu casa veche.

Insa in ultimele 10 zile am muncit pana la epuizare....

Casa noua este ff frumoasa, insa avem multe de aranjat, iar pe afara gradina si pavajul si gardul si, si,....

Noroc ca sapt asta am trimis copiii in cantonament de tenis ca asa nu am ami avut si grija lor.

Ana, pe la ce plaje ati fost? Intr-adevar vremea a fost absolut superba. Eu am venit din RO pe 1 Iulie, imi pare rau ca nu ne-am intalnit...

Mihaela, ma bucur ca ti-e sotul mai bine. Poate acum vine si vremea frumoasa la voi si va puteti bucucra de ea.

Va mai scriu cum apuc ceva timp liber.

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Va citesc de aproximativ o luna si va multumesc pentru informatiile utile pe care le oferiti. Urmeaza sa ma mut in Suedia in aproximativ 3 luni. Sotul meu este de o luna acolo, are contract de munca pe perioada nedeterminata. Noi avem o fetita de 5 ani si 6 luni care in toamna ar trebui sa inceapa clasa 0, aici in Romania, in Bucuresti. Am inscris-o la scoala in primavara cand inca nu stiam ca o sa plecam in Suedia. Intrebarea mea este daca ar incepe scoala aici in Romania as putea sa o transfer in Suedia la scoala, chiar daca acolo anul scolar incepe mai devreme?

 

Multumiri anticipate! [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emma bine ai venit! Te asteptam cu povesti si întrebări :). 

 

Din ce stiu eu, nu e nicio problema cand te muți cu fetița, doar sa ceara sotul numere personale si pt voi si sa o inscrie la școala, spunând ca vine in cursul anului școlar. Nu prea stiu cum se face înscrierea la școala, cred ca trebuie sa se adreseze la kommun. 

Apoi cand ajungeti, sa știți la ce școala a primit loc. De obicei se face la școala cea mai aproape. La 6 ani aici copiii incep clasa pregătitoare, care e la școala. Care e mai mult joaca, învățare prin joaca si învățare sa stea atenți cate putin. 

 

In ce zona e sotul tau?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc mult pentru raspuns, Mihaela! Sotul meu se afla in apropiere de Helsingborg. Cunoasteti cumva procedura prin care pot sa-mi echivalez diploma de licenta? Eu am terminat Relatii Internationale la Universitatea din Bucuresti, dar lucrez in domeniul pensiilor private. Nu stiu ce sanse as avea sa lucrez in acest domeniu in Suedia, insa cand voi ajunge acolo intentionez sa parcurg cursurile de limba suedeza pentru imigarnti.

 

O dupa amiaza placuta! [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emma, pentru recunoașterea diplomei de facultate, citeste aici: http://www.uhr.se/sv/Information-in-English/

 

S-au schimbat cred regulile de 7 ani de cand am aplicat eu, dar in principiu trebuie sa traduci diploma in Ro, la notar autorizat, poate trebuie si apostila, apoi sa ceri de la facultate foaia matricolă care si ea trebuie tradusă. Le traduci in engleza. Si mai sunt tot felul de hârtii ce ai nevoie, le găsești pe site. Multă bafta! Ca economist aici e relativ usor de gasit job, dar limba e absolut necesară. Sper că in Helsinborg sa găsești cursuri de limba intensiv, altfel dureaza tare mult timp.

 

Anja, Anamaria, ce mai faceti?

 

ii scriu azi lui Cris, ca vad ca aici nu mai intra...

 

weekend frumos!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...