Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Neatza. Vremea e superba la noi, 8-13 grade noapte-zi, e soare si frumos. Dar eu sunt la job in perioada asta si nu apuc sa vad soarele...

 

Da, oribil cu atacul, dar cica era de asteptat. Toata Europa e in "flăcări", inca in Suedia era liniste. 

 

Sper sa Rezolvați cu alocațiile Anamaria! 

 

Altfel noi suntem in parametri. 

 

Numai bine, fug la munca, a fost pauza de fika. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 224
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata!

Ingrozitor ce s-a intamplat la scoala! Chiar acum citesc pe Hotnews de un alt atac la o Univ din US, 3 morti......

Offf, sunt  asa evenimente atat de imprevizibile si atat de dureroase....

Eu am inceput sa am emotii sa mai merg cu trenul intre Lund si Cph.  Cum trenurile sunt pline de refugiati, nu se stie niciodata cand unui nebun i se nazare sa puna o bomba, sau cine stie ce....

In rest, toamna lunga,frumoasa! Ieri in drum spre casa, stand la stop, m-am trezit absolut uimita de frumusetea unui bulevard din centru, pe langa cimitir:))). Batea usor vantul si spulbera frunze galbene uscate, iar in jur totul era auriu, copaci, tufisuri, strada. Parca lumina urca din pamant spre varfurile copacilor. Mi-a parut rau ca eram in masina si nu m-am putut opri sa fac o poza....

Ori poate nu era asa chiar  de frumos, dar m-a lovit pe mine melancolia de toamna.....

 

Succes Anamaria cu alocatiile, Miha, spor la treaba, sa aveti weekend insorit!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Da, si eu cand ies cu fetele de la scoala si gradinita avem de coborat un deal, Copou ii zice, si tot asa, e cu case vechi si cu copaci aramii. Ieri chiar am strans cu fetele frunze, am zis ca le pictam si le facem formele pe o foaie, sa le vedem mai bine. E foarte frumoasa toamna, mai ales cand e soare. Si ma mir uneori cum le arde oamenilor de asa niste lucruri urate si nu se opresc sa vada cat de frumoase sunt frunzele si cat de frumos lucesc castanele.

 

  Si eu va pup si va doresc un week-end de poveste. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, abia acum am citit la pinguini de amenintarile din Visby! Off...nici nu vreau sa ma gandesc prin ce ai trecut. Ingrozitor, nici macar nu poti sti daca sa o iei ca pe o gluma proasta sau daca un nebun chiar pune in aplicare amenintarea..... Cumplit!

Si la noi in Lund s-a inchis univ exact pe baza aceluiasi tip mesaje....

Uffffffff!

Sper sa se linisteasca nebunii astia.... !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, fetele:)

 

Va pup si va trimit numai ganduri bune. Va fi bine. [flo2]

Si la noi intra fetele in vacanta saptamana viitoare si planuim sa le ducem la bunici,la casa. Va fi o vacanta pentru toata lumea, ca vom fi mai relaxati, chiar daca tot mergem la munca, macar nu mai trebuie sa trezim fetele in fiecare dimineata.

[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Buna seara  [flo2] 
 

 

Stie careva un medic roman bun in Stockholm? 
Ma chinui de o lunga perioada de timp cu o problema, si pana acum am schimbat 3 medici. Unul grec si doi suedezi.
Din pacate nepasarea este mare.Medicii nu se implica.
Daca as gasi un medic roman poate ar fi diferit.
Multumesc si o noapte lina  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Dragele mele "suedeze",

S-a asezat mult praf pe subiect, asa ca incerc sa il mai dezmortesc:)))

 

Ana, ce mai faci? Cum sunt fetele? Ati pregatit bradul si cadourile?

Miha, am citit la Pinguini ca plecati de Craciun! Sa aveti drum bun!

 

Am citit de notele Silviei...si ca sa fac o comparatie, eu sunt absolut bulversata de sistemul astora.

 

La copiii mei profesorii au inceput cu teoria ca in clasa a 6 nimeni nu poate luat mai mult de C, iar ca C-ul este nota exceptionala....

De ex, la mate, profesorul le-a spus ca da nota C numai la cei exceptionali. Apoi, baietilor mei le da sa faca exercitii din cartea de mate de clasa a 9a, ai mei le rezolva, apoi ii spune unuia ca pana la urma ii da  A iar celaluilatt C pentru ca la un test din cele 10 a gresit o problema, iar la 2 teme de acasa, nu a scris cuvantul "svar".

 

Asa e si la toate celalate materii, cica in clasa a 6a sunt numai teste de E, iar la nationela prov poti sa iei doar maxim C. Pana si la romana le-a zis la fel... Pai daca nici la romana nu iau A cred ca ii scot...

 

Insa,inca nu stim exact  toate notele, asteptam vineri..

 

Am vorbit cu multi parinti, tot sunt bulversati. Cum adica in sunt teste doar de E, si cum sa nu ai cum sa iei A in clasa a 6a... Daca copilul meu care a gresit o sg problema in 10 teste si face probleme de clasa a 9a ia C, atunci cei care au rezolvat corect doar jumatate de teste ce nota iau?  

Recunosc ca sunt cam enervata....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja ce bine ca ai șters praful!  [:)]

 

Pai cred ca sunt interpretări diferite ale sistemului de notare...Silvia a luat A la romana, a progresat si muncit mult, au o programa tare interesantă, din cate tin minte, băieții tai fac romana in sistemul romanesc. Silvia nu face așa. 

 

Cat despre calificative, așa stiu si eu din perioada Dianei, ca nu se da A direct, ci elevul trebuie sa evolueze in timp ca sa primească A. Dar depinde de criteriile pe care le întrunește elevul. De ex Silvia e la criterii de A la suedeza si engleza din a 3-a. De asta se asteapta sa ia A la astea. Noua așa ne-a explicat profa la utvecklingsamtal, ca eu am intrebat pt ca nu pricepeam criteriile. Totusi nu ma astept sa aibă D sau E pentru ca la toate materiile e peste aceste calificative dupa criteriile de anul trecut. Dar vedem :). Chiar sunt curioasa. 

 

Sa scrii cand au primit băieții calificativele. 

 

Oricum, astea nu contează la nimic, nu se iau in considerare calificativele decat din a 9-a pt intrare la liceu. Deci astea si in următorii ani sunt orientative, sa aibă elevii pt ca sa "kämpa på" :). 

 

Mersi, dupa Craciun plecam, in 26 de acasă dar in 27 la ora 15 din Suedia. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...