Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

neata, pana acum am numai mama, tata si matusa:)))) Matusa pleaca maine, si azi vine sora cu familia.

Cinstit nu prea am apucat sa fac planuri de bucatarit. Am tot plimbat musafirii peste tot, de nici nu am avut timp de gandit ce gatesc. Nici cumparaturi nu am facut.... Apoi, deja m-am cam ciondanit cu mama la cum gatim si am cam suparat-o, si am mari mustrari de constiinta, asa ca m-am hotarat sa o las sa faca ce vrea.... Maine nici nu m-am hotarat daca lucrez de acasa ca sa merg la cumparaturi sau o trimit pe mama cu cumnatul la cumparaturi..

 

Si ca sa ma descarc, am fost cam uricioasa cu mama! Am rugat-o sa nu imi aduca din Ro cate in luna si stele ca nu imi trebuie... Dar mama, este sefa in toate, ea face numai ce crede....Nu iti spun cate mi-a adus...A platit si un bagaj in plus la aeroport...A venit pana si cu patrunjel uscat si oua de gasca, desi noi nici nu mancam din alea si nici la cozonac nu sunt bune ca nu stiu exact cantitatea.

Apoi, desi ma pregatisem si eu, ca tot omul, cu mancare pt musafiri, mama a decretat ca matusii nu ii place ce am gatit eu si s-a apucat ea sa ii gateasca ce credea ea de cuviinta... ca una, ca alta, in sfarsit... M-a iritat... Nu ne-am certat, dar  eram ca un arici si ii raspundeam in 2 peri..

Sunt sigura ca a simtit... si eu nu m-am putut controla, iar acum imi pare tare rau... asa ca acum incerc sa o impac...asa ca o las sa faca ce vrea de acum incolo :))))))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 224
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ah ma recunosc perfect in ce povestești de relația cu mama :). Ea in schimb nu ne aduce decat dulciuri ca ii e frica sa vina cu alte cele ca i le confisca. 

Dar cu mâncarea, cu treburile prin casa, ma simt musafir in casa mea cat e la noi...nu mai fac nimic ca face ea tot. Pe de o parte imi place, dar pe de alta ma irita, ma port urat si apoi imi pare rau. 

N-a mai fost la noi de doi ani, a fost la sora mea anul trecut, la ea sta 6 luni, ne-am vazut in Thailanda anul trecut. Ea si-a rupt piciorul in Martie, era la sora mea, exact cu o saptamana inainte de sotul meu. A ajuns acasă la ea in mai si a facut fizioterapie vreo 2-3 luni. Am chemat-o la noi de Sarbatori dar asta însemna sa rămână singura la noi cat suntem plecați si probabil n-a vrut. N-a zis direct, decat ca vine in primavara, ca vrea sa stea si acasă la ea. 

Mie mi-ar fi fost usor, rămânea cu W acasă, cu motanul...dar n-am insistat. ;)

 

Cunparaturi nici eu n-am facut...azi vreau. Mai trebuie sa duc si motanul la vaccinat. Si sa fac bagajul :). 

 

Silvia e la călărit si la cai in fiecare zi, măcar ma ajuta si iese cu W afara. Mai am si curățenie de facut..,

 

spor! ;)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Dragele mele, va doresc un 2016 minunat sa aveti numai impliniri!

Ca de obicei, subiectul nostru este la naftalina, insa poate va faceti timp sa raspundeti!

De Miha, mai stiu cate ceva pt ca mai citesc la pinguini, si vad pozele minunate din vacanta.

Ana, tu cum mai esti? Ce iti fac fetele? Cum ati petrecut!

La noi zi a nins ingrozitor. Noi ne-am trezit de dim ca de obicei si nu ne-am dat seama cat de rau e drumul pe autostrada. Am lasat copiii la scoala, si ne-am vazut de drum. Mai sa ramanem blocati in troiene:))) Eu ii ziceam sotului sa iasa de pe autostrada si sa ne intoarcem acasa, si sa lucram acasa, el, nu si nu, ca are treaba la serv pe care nu o poate face de acasa. Si nici nu a vrut sa mai faca ocol sa ma lase acasa pe mine. Cinstit, m-a cam enervat:))))

Inca ninge navalnic si stau cu frica in san ca poate nu ajungem la timp sa luam copiii de la scoala.

 

Eu inca ii mai am pe ai mei la mine, mama ma ajuta cu multa treaba.....insa ca de obicei vrea sa faca prea multe.  Tocmai ce am sunat-o si mi-a povestit ca s-a dus sa caute lopata de zapada sa curete zapada si a alunecat si a cazut... Bine ca nu a patit nimic. Asa ii place sa e agite!!!!!!!!! Si sotului nici macar nu ii place sa se bage in garajul lui si sa ii faca treburile lui.... Chiar il enerveaza ca mama se agita sa faca lucruri care nu sunt necesare..Luni ne-am trezit ca a taiat bradul de Craciun (care astepat sa fie dus la gunoi) in bucati mici ca sa il faca lemne de foc... I-am spus ca nu se aprinde focul, ca lemnul nu e uscat... Dar cu cine te intelegi... Nu ii zic nimic, ma fac ca nu vad si ii tai orice comentariu sotului, care evident e nemultumit, si sunt intre ciocan si nicovala:))))))))))

 

Va astept cu povesti,

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

An nou fericit si din partea mea!  [flo2]

 

Deci multe nu am de povesti aici  [:)] , o sa scriu pe blog si o sa pun poze acolo, sper in we sa apuc. 

 

Anja e iarna adevarata si in sud vad. La noi a nins mulg cat am fost plecați si de cand am venit e frig, -5/-8 grade. Trebuie sa ies in fiecare zi cu Winston la plimbare si asta ma scoate din amorțeala :). 

 

Mama s-a hotărât pana la urma si in loc sa vina la noi in primavara cum a zis, s-a dus la sora mea. Chiar acum e pe drum.

 

Mai vin daca am cu cine povesti :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Buna,

 

Cum adica "Daca am cu cine povesti" ?!  Bine inteles ca ai cu cine povesti. eu abia astept sa aflu noutati despre voi.

Despre sistemele de notare din diverse tari pot spune ca mi se par cel putin bizare. Am discutat cu francezi , cu nemti si va citesc si pe voi si cred ca oamenii mari nu-si dau seama ca notele sint pentur oamenii mici. Daca va zgindar cu subiectul, poate voi detalia.

 

See you!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da da, detaliaza te rog!

 

Noutati? zi de zi e cate ceva :). Silvia trebuie sa aleaga scoala noua din anul viitor si e in plin proces. Are teste nationale la suedeza saptamana viitoare-marti si joi. Apoi urmeaza altele...

 

La voi cum e Anja? Cum e cu cl.7-a? Aveti si voi teste nationale acum? 

 

Ana Maria, ce mai faceti?

 

Hai mai scrieti! :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Nici nu am vazut ca s-a mai scris la subiect:))) Despre Miha, tot mai aflu din cand in cand cand spionez pe la pinguini...

De la noi din sud:)))))))) nu sunt prea multe de povestit. De cateva zile este un vant ingrozitor. Marti nopate am crezut ca ne ia barca din curte. M-am tot trezit din ora in ora sa vad cum mai este pe afara. Si se pare ca furtuna nu trece, sapt viitoare se anunta 21m/s ceea ce e cam mult. De obicei se inchide podul spre Danemarca la vanturile astea.

Miha, imi pare rau ca nu-ti vine mama in vizita, mai ales ca aveati planuri asa de frumoase, si te inteleg. Insa nu ai ce sa faci!

Scoala copiilor este pana in clasa a 9a, deci nu avem probleme cu alesul scolii. Despre testele nationale, tb sa inceapa si la noi. Eu citisem acum cateva sapt in ziar ca tb sa se voteze daca vor continua cu testele nationale in clasa a 6a, ca se pare ca sunt ineficiente si disruptive. Insa nu stiu ce s-a decis pana la urma. Despre note, ce sa mai detaliez, am vorbit mult cu Mihaela despre asta.  Au si partea buna dar si multa zapaceala. In sistemul romanesc este mult mai usor sa ai 10 pe linie decat in sistemul suedez sa ai A pe linie. Insa si volumul de munca in RO este mult mai mare decat in SE. Deci, nu ramane decat sa ne acomodam!

 

In rest planific vacantele, de Paste plecam in Italia la ski, iar acum caut un hotel pe coasta Amalfi. Am gasit ceva, insa tb fac rezervarea dupa ce mai ne uitam inca o data pe toate ofertele.

 

Sa aveti o zi frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ahh, sa va distrez un pic:)))

Am o mare problema la serviciu!!!!:))))))))))))

Asistenta departamentului nostru, care sta cu biroul chiar langa al meu, are un comportament grobian. Pe langa faptul ca vorbeste atat de tare la telefoane, scoate sunete ciudate cand lucreaza la calculator, cel mai nasol este ca ragaie si trage vanturi. Si unul, sau doua asa discret... ci pur si simplu fara sa ii pese ca se aud. Cum stau langa ea, va dati seama:))) Mi-e frica sa nu zica colegii ca eu sunt aia vinovata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit! Aici tot pustiu :)

 

Mama vine in 19 mai pana la urma. Am insistat, am spus de cateva ori ca ii iau eu bilete NY-St-Visby, ca vreau sa o duc la concert...degeaba. Pana la urma i-am zis ca ii accept decizia dar ca sunt tare suparata, ca o vreme nu voi mai putea vb cu ea...si peste 5 minute si-a dat seama ca e tare grav, ca ea nu s-a gandit ca imi doream atat de mult concertul acela cu ea...in fine. Ei ii era totuna cand, la ce concert...mie nu. Asa ca vine ca sa imi faca pe plac. Desi ea zice ca nu, ca o face pt noi, pt relatia noastra...dar eu sunt dezamagita. Si nu pot sa ii ascund :(

 

Azi la noi au fost 10 grade, soare, ca in aprilie...am fost la prima noastra plimbare cu W, Silvia a fost la calarie. 

 

Cam atat de pe insula. Astept vesti si povesti de pe continent! 

 

Saptamana frumoasa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...