Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna dimineta si bine v-am regasit!

 

Nici nu-mi vine a crede ca acum o saptamana eram in aceeasi tara cu voi.  [:)]

 

Da, am ajuns in Iasi, cu ceva peripetii, ca a avut intaziere avionul o ora si am pierdut autobuzul din Bucuresti spre Iasi si a trebuit sa mai asteptam vreo 6 ore. Dar, in final, am ajuns. Nu la 8, ci la 15. Dar suntem bine, slava Domnnului!

 

Acum imi tot adun impresiile si fac comparatii, asa de amuzament, pentru ca altfel nu exista comparatie. Bine ca nu m-am dus vara, ca apoi poate nu as fi avut decat impresii placute. Asa, mi-a mai suflat un pic vantul prin oase, am mai tanjit un pic dupa soare, dar in general m-am simtit foarte bine. Vom mai vizita Suedia si in vacante, asa ne-am propus. 

 

Va pup si ma duc la munca,  am ceva de recuperat... Sa aveti o zi minunata!

 

Edit: Mihaela, ai niste fete minunate! Sa te bucuri de ele si sa fiti sanatosi. 

Anja, se vede ca iti petreci mult timp prin sedinte, esti foarte priceputa in arta conversatiei. Te pup si mi-a facut placere sa te intalnesc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 224
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata si La multi ani! pentru 8 Martie. Dar ce s-a intamplat, chiar ingropam de tot subiectul? 

 

Cum e vremea? La noi e primavara in timpul zilei, dar dimineata gasesc mereu geamurile de la masina inghetate. Au inceput sa inmugureasca copacii, iarba inverzeste si ea si soarele se trezeste tot mai dimineata. Cica au aparut si urzicile, si spanacul, dar eu n-am apucat sa ma duc in piata sa ma aprovizionez. 

 

Va pup si va doresc o primavara minunata si o viata ca o primavara. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! Nici nu stiu cum sa încep postarea asta...azi stau acasă. M-am trezit de vreo doua ori azi noapte cu o stare putin paranoica, aveam impresia ca ceva se întâmpla, sinteam ceva supraomenesc ca e in camera. Dimineata cand m-am dat jos din pat, pluteam...si imi venea sa vomit. Si m-am prins ce e. Aseară inainte de culcare, era târziu defapt, 12 noaptea, am căutat ceva pastile de tuse, ca nu mai imi trece de cand am fost cu gripa din Ianuarie. E o tuse uscata si ma trezesc noaptea tușind. Si am dat peste cele din America, daca va amintiți am fost racita acolo si am tușit, pastilele m-au scăpat rapid atunci. Am luat una aseară. Si de la ele eram așa...au o substanța care e ca drogul. In America n-am avut nimic. Dar a luat Diana cand era răcita si mi-a zis ca a fost ca drogata. A căutat pe net si a ajuns la un forum unde discutau drogații cate tablete pot lua sa nu moara dar sa aibă efect! In Suedia nu se vând așa ceva...

 

Altfel a foarte frumoasa vremea, Anamaria, ieri a fost record de temperatura, 15,8 grade C in Bromma. La noi a oscilat intre 9-12 dar oricum cred ca tot record e. M-am uitat la poze din Martie 2013, in 22 martie era zăpada si inca ningea, puternic. Era înghețat totul, acoperit de zăpada.

Așa primăvara timpurie nu a fost, de cand sunt eu aici. Ne bucurăm! Am văzut vineri primul pom înflorit, in curtea spitalului, e plin de ghiocei, branduse, încep anemonele, e galben pe alocuri de flori galbene, e cam cu o luna, o luna jumate mai devreme. Superb, ce mai! Si se pare ca va tine, cel putin 10 zile de acum încolo.

 

O zi frumoasa va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vine, vine, primavara! De fapt...a venit, ca mai avem putin si ne mutam cu totul in padurea verde, sa ne bucuram de lumina zilei la 6 dimineata, sa auzim pasarelele iar soarele pranzului sa ne incalzeasca asa cum o face de zile bune! 

 

Fetelor,de cand cu aniversarea mea aducatoare de primavara cum imi place mie sa spun, o tinem numai in petreceri si aranjamente pt aniversarile ce urmeaza,suntem trei in perioada asta nascuti si in plus prietenul nostru roman, apoi a fost 8 martie....s-a desfundat teava in toate directiile,ce mai  [:D]

 

Ma simt mai bine cu moralul dupa primirea banilor pe doua luni odata, mi-am simtit cumva eforturile rasplatite si asta-mi da o stare mai buna acolo sus la capusor, puteti si voi remarca citindu-ma [:-)))] . Iar daca vin si alocatiile gramada, arborez steagul Suediei in balcon  [pk]

 

In rest, banalitati...trecuram sanatosi si iarna, chiar vreau sa cred ca s-a dus desi Mihaela scrie ceva descurajant mai sus, dar sa zicem ca a fost o intamplare...acum e 2015 si primavara s-a instalat! [flo2]

 

Mihaela, dar ce substanta activa are pastila aia? Chiar m-ai pus pe ganduri..sa stim sa ne ferim

 

Inca nu ne-am hotarat cand si cum plecam in RO, dar trebuie sa ne hotaram ca timpul trece si pretul creste

 

Anamaria, deci tot mai cald in Suedia [:)] , am uitat de geamurile inghetate,ce bine. dar sa vedem cat dureaza vremea asta,imi inchipui ca mai vin si zile reci,asa a fost si anul trecut, in perioada asta am ajuns si la fel a fost,insa complet fara zapada si gheata, doar asa mai rece. 

Ana mea e incantata ca odata cu soarele si caldurica stau la gradi mai mult afara, iese din nou si prin poienitele din jur, imi amintesc de primele noastre zile aici si

 fac comparatie privind pozele si ma uluieste cat de mult a crescut in anul asta, cat s-a schimbat, cat de altfel e totul, si pare a fi un altfel ...mai bun. Iar de aproape, chiar este  [:)]

 

Un lucru insa ma ingrijoreaza in ciuda eforturilor mele zilnice, pierde teren limba materna de la zi la zi, nu pot sa cred ca sta secunde sa-si aminteasca echivalentul in romana al anumitor cuvinte in suedeza, off. Am carti si lucrez cu ea cat pot dar se pare ca nu pot tine pasul, e un proces normal si probabil ca va fi un fel de.. baiatul prietenilor romani venit aici cam la aceeasi varsta cu Ana si care vorbeste si romana azi la 30 de ani dar are un vocabular limitat totusi.

Poate daca la Eksjo va avea prof de romana va fi altfel, eu acasa se pare ca nu reusesc asa cum mi-am propus

Dar e si aici o parte buna, caci aflu de la ea cuvinte noi si ma invata cum se pronunta corect alea pe care le stiam deja  [batcap]  [:)]

 

Cu baiatul n-am nici o grija, el e fifty fifty deocamdata  [:-)))]

 

 

Mai e un pic si vine si Pastele...ce mai trece timpul!!

 

 

La multi ani, primavara in aer si lin suflete!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa cris, La multi ani!!!! Uitasem complet, imi cer mii de scuze. Si La multi ani si fetei tale, sper ca nu gresesc!  [deziuata]

 

Da, eu m-am imbatat cu apa rece, a se citi primavara devreme :)) cativa ani, chiar la inceput, si pana in mai a toooooot venit primavara! Asa ca acum mai bine nu mai sper :). Dar e placut afara, e placut tare. 

 

Cris, nu se vand in Suedia medicamentele alea, eu le luasem din SUA. Contin 1200 mg guaifenesin (asta e cica cea cu pricina) si 60 mg dextrometorphan. E concentratie mult prea mare, trebuia sa iau mai mica. Uite asta: http://www.amazon.com/Mucinex-Maximum-Strength-Expectorant-Supressant/dp/B0057UUHGU

Mi-am revenit pe la pranz, dupa 12 ore...dar ce nasol a fost. Am stat acasa o zi numai pentru asta...si pierd banii, ca prima zi socotita ca medical, e karensdag si nu se plateste...deci pierd la salar. Asta e...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela,  [flo2] n-ai pt ce sa te scuzi, urarile sunt binevenite oricand, le primesc cu mare drag! Ziua fetei e abia pe 1 aprilie,de-aia planificam....Multumesc, multumesc,multumesc!  [pup]

 

Inteleg ca pastila aia nu se vinde aici,dar ce e curios e ca aceasi pastila sau pastile in America nu ti-au produs ceva asemanator...am gasit ca aceasta substanta eficienta cica in tuse, da in cazuri RARE exact simptomele descrise de tine...deci, esti UNICA...cel putin aici in Suedia!!! [pk] Iar fata, precum mama [flo2]

 

Pacat de ziua de azi, dar bine ca ti-ai revenit ca sa poti lucra in celelalte !  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai Cris ca te apropii incet de tinta!  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  Bravo, ma bucur tare, tare mult! 

 

Acum stii ce urmeaza, da?  [pk]

 

anja, ce mai faceti? Am auzit azi la tv ca Ericsson isi retrage firma din Katrineholm, sper ca nu va afecteaza si pe voi...

 

Anamaria voi? cum mai sunt fetele?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragele mele.

La noi vestile proaste vin una dupa alta. Intai, la noi, au anuntat luni ca vor fi concediati 1000 de oameni din 2200 apoi Ericssonul ca inca 2200 oameni pleaca. Toti sunt ff tristi si ingrijorati.....

Nu stiu ce va fi.... de aia nici nu prea imi arde de scris.

Si ca sa mai schimb registrul, Cris ma bucur tare mult ca merg lucrurile asa de bine.Stiu ca esti o luptatoare, asa ca vei reusi.

 

Despre primavara, la noi este destul de cald, 11 grade si soare de o sapt incoace. Macar de atata sa ma bucur :(((((((((

Ana, tu cum mai esti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja,noi iti tinem pumnii sa depasiti cu bine si tu si sotul acest moment nefast, imi imaginez ce atmosfera este printre angajati...din pacate nu stiu cate locuri de munca sunt complet sigure pe lumea asta! 

 

Si sotul meu are o problema care depinde insa doar de el , aia pe care am prevazut-o de la inceput si acum e disperat si vrea sa fuga decat sa se conformeze...i-a stabilit sefu termen dec 2015 pt terminarea procesului de invatare a limbii suedeze, in situatia in care el nici nu s-a apucat macar  [bang]

 

In perioada asta au loc evaluarile angajatilor din firma pt activitatea desfasurata anul trecut in scopul majorarii sau nu a salariului...an de an le trimite HR-ul din UK niste formulare de te ia cu dureri de cap,pagini intregi..te evaluezi singur intai, apoi urmeaza comentariile sefului la fiecare categorie completata,apoi se retransmit in Uk..ei bine, in prima faza cred ca au scris toti niste balarii si lucruri mai mult generale ca le-a trimis tipa inapoi pt recompletare. Al meu sot care uraste limba de lemn si chestiunile legate de resurse umane avandu-ma pe mine de specialitate mi-a dat sarcina sa completez eu toate casutele, in engleza erau evident. Am muncit cateva ore bune si cu ajutorul lui pe chestiunile strict profesionale, am reusit. Dimineata mi-a trimis feedbackul sefului si era ok la toate capitolele, l-a apreciat numai de bine, dar...pe 31 dec trebuie sa termine suedeza, iaca belea! 

Stit voi care a fost mesajul lui in secunda doi? 

Cauta´-mi job in alta parte  [batcap]  [:D] 

 

Cred ca n-ati mai vazut asa ceva,dar asta e situatia! N-avem decat sa tabaram pe el si eu si copiii si sa-l invatam limba...sau sa se inscrie la distanta la eksjovux ca sa aiba si dovada oficiala ca studiaza, sa vedem, e lucru naibii cu berbecu meu capos.

 

Va las acum cu ganduri de bine ca altfel nu pot, plecam afara la soare ca e bestial! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...