Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulguleti de Ianuarie 2015 cap 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 388
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ce scris am tras:)) se vede ca scriu cu bebe in brate

Molifta de 40 de zile...aia de 8 zile...a trecut (nu am facut-o). Pt asta a cautat soacra-mea pe net nr de tel al preotului si ne-a programat :)))

Pai nici noi nu avem ikea aproape de casa, mai rarut mergem, asa ca am luat deja cam tot ce trebuie pt diversificare, azi am gasit set cu canita cu cioc verde si farfurie si din aia de pus la gat, am mai luat un set de prosopele de care zici tu, albe, de 10 bucati, sunt practice si acum cand mai da bebe laptic afara dar si dupa o sa le folosim la diversificare. Nu prea m-am delectat sa caut mai multe ca era bebelinul cam nervos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața, mămici vesele:)

Cosmina, de ce nu vb cu părintele să îți citească înainte de slujba botezului molifta de 40 zile? Cel mai bine îl întrebi pe el daca poți intra în biserică fără molifta, diferă interpretarea canoanelor de la o biserică la alta. De exemplu unde mergem noi la biserică doar să mă împărtășesc nu pot în rest pot să intru în biserică și sa mă închin. La fel și la menstruație.

Ema, am folosit Dalin:(Azi trebuie să îi fac uleiul de măsline cu vit.A,însă câteva zile nu îl mai dau. .. Ce plimbareti ați fost, bravo Antonio că ai stat cuminte! Ce simpatici nepoțeii:) Îți dai seama ca la noi în permanență se întâmplă așa:))) Ce fain trebuie să fie la cumnata cu 3 băieți de vârste așa de apropiate:) Cum s' a descurcat să îi crească?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am facut moliftele de 8 si 40 zile. Cosmina, e o rugaciune pe care o poate citi inainte de botez ca apoi sa poti sta la botez. Nu cred ca e vreo problema. Intelege oricine ca vrei sa fi alaturi de puiul tau la crestinarea lui.Abia astept si eu botezul...sa o pot duce duminica la Biserica sa o impartasesc. Unde merg eu preotul impartaseste separat copiii la o anumita ora pe care o stiu toti si sunt f multe mamici/tatici care vin cu puiutzii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața, mămici vesele:)

Cosmina, de ce nu vb cu părintele să îți citească înainte de slujba botezului molifta de 40 zile? Cel mai bine îl întrebi pe el daca poți intra în biserică fără molifta, diferă interpretarea canoanelor de la o biserică la alta. De exemplu unde mergem noi la biserică doar să mă împărtășesc nu pot în rest pot să intru în biserică și sa mă închin. La fel și la menstruație.

Ema, am folosit Dalin:(Azi trebuie să îi fac uleiul de măsline cu vit.A,însă câteva zile nu îl mai dau. .. Ce plimbareti ați fost, bravo Antonio că ai stat cuminte! Ce simpatici nepoțeii:) Îți dai seama ca la noi în permanență se întâmplă așa:))) Ce fain trebuie să fie la cumnata cu 3 băieți de vârste așa de apropiate:) Cum s' a descurcat să îi crească?

S-a descurcat...ce sa faca...ea a mai stat si prin Ro, cu soacra nebuna :)) a fost un pic mai dificil, dar sunt mari si frumosi si educati, cel mic e in schimb mult prea alintat, mie personal nu imi place treaba asta, ceilalti 2 mai mari stiu ca alauia mic i se cuvine totul si ei trebuie sa renunte..in fine...si soacra-mea il are ca preferat pe cel mic si cand le face cadouri lui ii ia ceva in plus. Eu nu fac niciodata diferente, le iau la fel tuturor.

Te-am mai intrebat, dar poate nu ai vazut, ai tai ce zic de bebe? Cel mare te ajuta, printesica cum s3 comporta cu bebe?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata tuturor,

 

Eu maine fac 40 zile de la nastere, si am de gand sa merg la biserica. Intrebarea este: nu trebuie sa duc nimic special, merg sa-mi citeasca, nu?

Neata!

Noi doar am intrat in biserica, eu l-am tinut pe bebe in brate si sotul a tinut o lumanare, preotul a citit, apoi l-a inchinat pe bebe la icoane si pt ca nu e inca botezat nu l-a bagat in altar. Atat....nu a durat 10 minute toata operatiunea.

Noi cand am ajuns la biserica, pe la 18, preotul tocmai termina cu nistw copilasi de 6-7 ani pregatirea pt prima impartasanie, erau si altii mai marisori care studiau rugaciuni, mi se pare frumos tare. Duminica e plin de copii de toate varstele la biserica, unii vin imbracati in costum popular, sunt tare dragalasi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...