Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fulguleti de Ianuarie 2015 cap 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 388
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fiimea isi suge pumnul indiferent daca ii e foame sau doar ce a mancat, si are si suzi......si uneori cand o ridicam sa dea aerul afara ne linge pe gat....

noi azi am fost la medic sa vedem daca a luat in greutate cu completre si am reusit sa atingem si noi 4 kg la 6 saptamani...putin zic eu desi ea mananca cam 350 ml lp in 24 ore.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanduta, tu parca ii dadeai lapte praf, nu? Cati ml ii dai la o masa?

Pai eu ii dau Milumil si la 8 saptamani ar trebui sa bea la o masa 180 ml si sa aiba 5 mese. Noi nu suntem inca acolo, avem 6 mese a 130ml. Eu ma mulg si ii dau si laptele meu. Acum am circa 80 ml pe zi. 

 

E ok el a crescut 1 kg pe luna lucru care e super bine cu lapte praf, de obicei ei iau in greutate mult mai mult cu lapte praf decat cu lapte matern. De aici si controlul meselor la lapte praf, pentru ca nu e bine sa-l lasi sa manance cat vrea el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da si Remus isi suge pumnul :))) e un dragut :)) nu o face cu un scop anume, adica ca ii e foamne, o face mai tot timpul.

 

Hai sa va spun ce am patit eu in maternitate. La noi in Targu Mures, s-a renovat maternitatea si acum se redeschide, eu cand am nascut era intr-o etapa de tranzitie si am nimerit super bine, adica intr-o aripa refacuta cu multa atentie ca statea pe aripa cu neonatologie. Aveam vizite foarte dese de la doctorii neonatologi, adica de circa 3 ori pe zi. In prima zi ne-a gasit, pe mine si pe colega, cu bebelusi cu manusi. Ne-a explicat ca toti bebelusi trebuie sa aiba mainile libere pentru ca cu ele descopera, pt ca nu vad foarte bine. Atingerile pentru ei sunt cele mai importante. EI cu mana ne descopera dupa care ne vad. Deci fara manusi au spus toti neonatologii. 

Apoi a fost discutia cu mainile reci, si au spus asa. Toti copiii au mainile reci si prin maini se vor acomoda cu viata, prin maini isi regleaza temperatura corpului si nu e nici o problema daca bebelusul are mainile reci. Nu trebuie sa-l imbracam mai gros.

 

Alta poveste este cu caciula in cap. Nu trebuie purtata decat dupa baie, daca il spalam pe cap, 2 sau 3 ore. Capul este la fel un mediu prin care el isi regleaza temperatura. Afara trebuie caciula bineinteles dar in camera in care el doarme si sta, nu.

 

Dupa 7 ani, de la baiatul meu ce mare, acum am invatat mult mai multe lucruri noi. 

 

 

Remus gangureste :))) vorbeste atat de frumos cu noi, cand ii povestim ceva el parca raspunde :)). Imi venea azi sa-l strang in brate de numa :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...