Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fulguleti de Ianuarie 2015 cap 2


Recommended Posts

Sincer nu stiu daca am crescut lactatia. La mine problema era ca fetita nu crestea...de-aia suplimentam. Dar acum dr zice ca e ok si nu mai trebuie supliment...nu stiu ce s-a intamplat, pt ca toti ziceau ca eu am lapte. E drept ca eu am tot incercat sa ma feresc de lapte praf si ma mulgeam...mai ales noaptea cand fetita manca mai putin si scoteam la pompa 40ml. Si am avut o perioada cand ii dadeam san la fiecare ora. Dar acum la 2 luni are program, mananca la min 3 ore si doar san. Eu zic sa insisti ca poate se va satura cu laptic de la tine. Dar daca nu, nu dispera...sunt atatia care cresc si cu lp...mai ales ca dai si san cat e posibil, ca sa ia anticorpi.

Tot ce am facut eu, a fost sa beau ceai de chimen si anason. Sincer nu prea stiu gustul apei de cand am nascut....beau doar ceai..cam 2l/ zi, sau cat imi trebuie de sete.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 388
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Felicitari ca sunteti exclusiv pe lapticul matern! :) cum ai reusit sa cresti lactatia? Noi inca avem 2 mese d lp pt ca sunt mese cand lapticul meu nu-i ajunge... Asa tare ma dor sanii si cand ma.gandesc ca de aproape 2 luni am facut aproape tot ce e posibil sa alaptez exclusiv si inca nu am reusit ma doare tare sufletul :( mai ales cand o vad pe ea plangand ca nu se satura

Oana_2015, dar e foarte bine si asa, relaxeaza-te si ai sa vezi ca intr-un final veti ajunge exclusiv pe lm, daca asta iti doresti. 2 mese de lp nu sunt un dezastru, nu ii fac nimic rau copilului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut 2 zile intense cu bebelinul meu, ieri si alaltaieri de ziua mea..a plans cam mereu, nu a dormit, nu vroia nici la san, era agitat in oric3 pozitie il puneam, ieri a fost si mai rau, imi venea sa sun sotul sa vina acasa de la munca, simteam ca nu mai pot, am plans si eu, cred ca bebe era asa si din cauza colicilor si pt ca nu a dormit bine ziua, pt ca si cat am iesit cu el afara 2 ore, de cel putin 5 ori l-am tot ridicat din carucior ca plangea.....

Vineri spre sambata a dormit insa 6 ore legat, apoi inca 4 ore jumate...nu credeti ca am dormit si eu atat, ma tot trezeam sa il verific..azi-noapte a dormit iar de la 9 la 3, apoi 3-6 si de la 6 s-a mai foit, acum doarme iar. Prefer insa sa se trezeasca noaptea..chiar si din ora in ora decat sa planga..au fost zilele cele mai grele, nici cand am venit acasa de la spital nu a plans asa, in primele zile de acomodare, ma simt total neputincioasa cand vad ca orice ii fac el tot plange...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ema tu cum dai granulele de chamoilla sau cum se numesc granulele aleea pt colici lui bebe , si de cate ori pe zi ?... Am cumpărat si eu pt bebe poate ne intelegem cu ele ca sunt mai sănătoase

Sunt de la Boiron, aceeasi care fac stodal si Osciloccocinum. I le dadeam cu lingurita, dizolvate cu lapte, dar in ultimele zile ii dau direct in gurita, inclinat pe o parte, asa nu le inghite direct, cate 3 granule, dimineata si seara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci 3 granule eu i am dat 2 aseară dar m am chinuit sa le dizolv in lapte .. Am sa încerc sa i le dau si eu tot asa in gurita ... Tot de la Boiron am luat si eu

Cred ca o sa stau in pritvor pana la urma ... Cel puțin asa mi-a zis dascalul nu am apucat sa vorbesc cu preotul , asta e, am noroc ca se vede bine in toată biserica de acolo ... Mie ca plânge la îmbrăcat si sunt cam singura care poate sa il calmeze... Fiindcă e si ziua femeii am cumpărat pt fiecare doamna/ domnisoara cate un buchetel de flori

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, mamici de bebelusi!

 

In primul rand, La Multi Ani, sa fiti sanatoase si iubite si sa aveti putere sa va cresteti minunile asa cum trebuie!

 

Noi suntem bine, vineri am implinit 6 saptamani si aveam o greutate de 4,900 kg, nascut cu 3,050 kg... a luat cam mult, dar ii dau cat are nevoie... nu pot doar san, nu ii ajunge, efectiv plange si nu il pot controla, si se calmeaza doar daca ii dau si lp... asta se intampla aproape la fiecare masa... n-am ce sa fac, nu pot tine copilul flamand...

 

In alta ordine de idei, de doua zile si-a mai reglat programul de somn / trezire, in sensul ca noaptea adoarme pe la 22, se trezeste la 02:30, papa si plange pana pe la 03:30-04:00 si apoi adoarme la loc pana pe la 08:00. Asta s-a intamplat doua nopti, abia astept sa vad daca se repeta, ca tare bine am dormit si noi, cate 4 ore legate...

 

Ziua la fel... doarme mai bine... cate doua-trei ore... si treaz sta cam doua. Deci ar fi bine sa o tinem tot asa.

 

Va pup, va doresc sa aveti o zi minunata, Cosmina - felicitari pentru botez, sa aveti parte de petrecere frumoasa dupa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...