Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

iod pt cancer de piele si pt restul bicarbonat


dulcetica

Recommended Posts

Mie mi e teama sa ma tratez asa aiurea, sincer.

Ca daca e de rau, ajungi la medic si iti mai si spune ca esti nebun [:-)))]

 

 

Uite de aia-I plin pe la UPU ,ca se taie pe la degete si n-au picatura de iod in casa.

Sincer ,daca aveam iod eu testam azi,dar mi-e lene sa cobor. Incerc cu puterea gindului. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Prostia asta cu bicarbonatul pe post de panaceu imi aduce aminte de Emma si de lupta Aidei ... va amintiti ca in final ajunsese sa ii curete ranile cu bicarbonat? A facut-o la indicatia doctorului si incercand totul, dar totul pentru puiul ei. 

Din pacate, bicarbonatul nu e panaceul, doar curata nu si vindeca, si Emma e dragoste.

Da, ca bicarbonatul mai alcalinizeaza si ca e util in bucatarie e una, dar pe post de medicamentul universal e alta.

Dulcetica, pot sa-ti spun ca testele facute de una singura, fara supravegherea sau indrumarea unui medic, uneori pot face mai mult rau decat bine. Oricand ai chef de teste pe tine ... mai bine te consulti cu un om care are asta ca meserie: vindecatul oamenilor.

E datoria noastra sa avem grija de noi, ce mancam, sa facem miscare, sa ne odihnim, sa fim echilibrati sa studiem pentru a avea o viata mai sanatoasa, dar asta nu inseamna ca ne putem erija in medici, putem fi aliatul lor in lupta pentru propria sanatate, dar nu cred ca-i putem inlocui.

Si aici cred ca a sarit doamna aceea cu mamaliga pe apendic calul rau de tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost anul trecut,cind mi-a dat o crema ,care n-a avut nici  un efect .Mi-a spus sa schimb detergentul de vase/rufe si sa vad la ce-as putea fi alergica din mincare.

 Imi apare ,apoi trece de la sine o perioada ,ma mai maninca si pleoapa stinga . In general ma termina mincarimea noaptea. Degetele sint putin umflate ,cu aspect scorojit,si niste bubite nici proieminente;

 Iodul oricum e dezinfectant ,deci nu cred ca ar putea stricA.

 De bicarbonate am maoi citit si din alte surse.

Dind o cautare pe net dupa dr asta ,vad ca are licenta ridicata. Macar nu mai umblu inutil cu mina maro....

 

Am avut si eu asa ceva, si copii mei. Se numeste dermatita atopica, pe noi ne-au tratat cu furoat de mometazona (se da pe baza de reteta) si crema speciala pentru afectiunile declasate de alergeni (Lipikar, Mustella). Nu trece repede, trebuie sa ai grija sa te ti la distanta de produse cosmetice care au parfum sau iti pot declansa alergia. Trebuie sa ai grija sa ai pielea foarte bine hidratata (asa dispare si senzatia aia de mancarime).

 

Ca o paranteza bicarbonatul poate avea efect impotriva infectiilor fungale dar daca nu e de origine fungala nu vei scapa de problema.

Mergi la dermatolog neaparat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

dulcetica, cand ai fost la dr.ce diagnostic ti-a dat?!

 

daca e vorba de dermatita atopica de care amintea cineva mai sus,e destul de greu de vindecat - sotul meu sufera de 3-4 ani si nu poate scapa de ea desi a consultat multi doctori - se schimba numai numele cremei.

 

Doctorii i-au gasit si cauza - e alergic la solutia de dezifenctie din spital - fiind chirurg nu are cum sa nu o foloseasca deci o sa isi revina eventual la pensie.

 

Eu am incercat sa-l tratez  [biz] babeste si a trebuit sa recunoasca ca spalaturile cu ceai de pelin si crema pe baza de galbenele i-au redus mancarimea - 

 

Mi s-a mai sugerat si unt de cocos .

 

Eu cred ca tratamentele naturiste functioneaza daca ai rabdare si perseverenta sa le aplici zilnic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...