Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgi de nea, decembrie 2014 - cap. 4


Recommended Posts

Eu optez pt 2 ani pt ca imi convine mai mult financiar.Dupa sper sa poata iesi mama la pensie sa il las cu ea.N-as vrea sa-l dau la cresa de la 2 ani.

Dar este vreuna dintre voi careia i-a venit alocatia deja?Eu am pus dosarul la inceputul lui decembrie.Din auzite cica indemnizatia ar veni la 3 luni dupa ce bagi dosarul si alocatia dupa inca o luna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 617
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Simonika, cred ca depinde mult de judet/sector etc.

 

Eu am depus dosarul pentru alocatie la inceputul lui ianuarie si mi s-a spus de la biroul unde am fost ca va intra in martie pentru lunile ianuarie si februarie. Indemnizatia mi s-a spus ca intra intre 14-20 aprilie pentru februarie (6 zile din februarie ca in rest am avut concediu postnatal) si pentru martie.

 

Normal ar fi fost sa iti intre luna asta, dar poate ca e diferit in orasul tau. Nu ai un nr de dosar ca sa poti suna si sa te lamuresti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici active, nu gluma :D

eu am depus in decembrie pentru alocatie si mi s-a spus ca voi primi in martie pentru ianuarie si februarie...

pentru indemnizatie merg luna viitoare si sper sa primesc in mai (am auzit cazuri care nici dupa 5-6 luni nu o primisera si imi este groaza de situatia asta).

 

De gatit...cred ca am mancat in ultima perioada piept de pui pe gratar si orez cu legume cat n-am mancat toata viata. Ah si paine cu unt si cu sare :)) Altfel, mai fac o mazare, o ciulama, o tocanita, ciuperci cu usturoi...ce merge mai repede. Acum imi este pofta de clatite...dar am zis ca tin un fel de regim, deci ma abtin :)

 

Am uitat sa va spun, pediatra ne-a zis sa nu o lasam pe pitica sa stea in liniste, sa ii punem muzica cand nu putem sta de vorba cu ea...voi cum faceti? puneti o muzica anume? ma gandeam la muzica clasica de pe youtube pt bebei care cica le stimuleaza gandirea...

 

Pupici si la mamici si la pitici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babymelon,nu am nici un nr sa pot suna.Eu sunt din Neamt.Poate ca aici la noi la "Moldova" ajung banii mai greu. :)) Oricum mi-am facut card si o sa incerc intr-una din zile sa il verific,poate am vreo surpriza.

Pt indemnizatie am pus dosarul la inceputul lui februarie ca tot asa, am avut postnatal.

Sora mea a nascut anul trecut in martie si asa i-au venit banii,dupa vreo 3 luni.De asta nu am nici eu mari asteptari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off..nu stiu ce sa zic atunci, Simonika. Eu am primit numarul dosarului si mi s-a spus ca pot suna oricand daca exista probleme sau vreau sa aflu ceva legat de indemnizatie. Poate chiar o sa ai o surpriza cand vei verifica cardul.

 

Kudjia, la ce sector ai auzit de o intarziere asa de mare? Eu pana acum am auzit de un termen de maxim 3 luni. Oricum ar fi, sper sa nu fie cazul...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si de la noi!

Din pacate si noi alegem varianta tot cu 1 an de stat acasa pt ca asa este mai convenabil financiar..insa tare mult as fi vrut sa stau 2 ani acasa cu bebe :)

Noi dosarul de alocatie l-am depus in ianuarie si au spus ca dureaza 3 luni...

dosarul de indemnizatie acum urmeaza sa il depun..

apropo, voi ati luat toate cele 126 de zile? (Pt ca eu asa as vrea si nu stiu daca nu este prea la limita...)

Kudjia, tot pui si orez cu legume am si eu in meniu de nici nu mai pot sa le vad :)..iar referitor la paine cu unt eu o mai imbunatatesc cu gem ...cred ca nu am mancat asa mult gem nici in ultimi 5 ani cat am mancat in astea 2 luni :)

eu muzica ii pun tot timpul la bebe ; avem cateva melodii pe care i le pun cand il adorm..il pun la el in patut si ii dau drumul la muzica si il las sa adoarma singur (este pe youtube mozart for babies...); iar cand se plictiseste de carusel si de alte jucarii, ascultam si cantam tot de pe youtube "ratustele mele", "podul de piatra" ...si alte melodii..

tot incerc sa il invat sa imi cante de 8 martie "de ziua ta mamico" dar in afara de un concert de sunete chiuite nu ne iasa mai nimic..dar oricum..sunt cele mai frumoase sunete pe care le-am auzit in viata mea, mai ales ca sunt insotite de un zambet foarte larg :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu am reusit sa fac o baie prelungita, asta pentru ca l-am luat pe eric in baie cu mine, ca altfel ii dadeam pe repede inainte de frica sa nu se trezeasca. A stat cumintel, a chiuit când ma vedea ca ma misc p-acolo si auzea apa, per total a fost bine. Acum i-am dat ssa pape si trebuie sa facem nani cat mai face mami alte treburi de femei.

Cu muzica, in afara de alea de la carusel si muzica pe care o ascult eu pentru mine, nu i-am pus ceva deosebit. Dar o sa incerc si eu Mozart for babies, suna asa classy, spre deosebine de radio zu al meu. [acor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele care vor sa duca bebeii la cresa la un an...stiti vre una ca sa o recomandati, noi stam in sectorul 5, buletinul il avem in 3 ( ne-am luat apartament de 3 ani dar nu m-am dus sa schimb actele din lipsa de timp, e prea mult de alergat). Sau daca puteti si stiti recomandati dadace, eu am vb cu o vecina pe care o cunosc foarte bine si a spus ca o sa vb cu alte prietene din zona poate ne ajuta sa gasim pe cineva. Nici la noi nu se poate cu bunicii, soacrasta in Brasov si mai are 5 ani pana la pensie, mama sta in Calarasi, e pensionara dar are alte obligatii acolo.

Noi am depus dosarul de alocatie la o saptamana dupa ce s-a nascut bebe si tot in martie a spus ca o primim, dupa data de 20, iar dosarul de indemnizatie am fost ieri la sector 3, l-am depus si a spus ca o sa primim banii in aprilie sau mai sigur mai. Sotul a fost dragut si a intrebat-o pe doamna ce sa ii facem pana atunci copilului, sa il trecem pe rezerva ca a luat mai mult in greutate decat era limita normala? S-a uitat doamna cam chioras dar a spus ca ea doar primeste actele si altii sunt cei care le prelucreaza...ca de asa e la noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...