Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgi de nea, decembrie 2014 - cap. 4


Recommended Posts

halloooo, am recuperat si eu forumul. am scris pe facebook, ca-i mai usor de pe telefon, cu fiica-mea lipita non-stop. asaaa, sa va povestesc acum mai pe larg: despre spital, stiti: am scapat, maine ne ducem doar la control.Beleaua e ca a ramas cu supt rar, cu nazuri, cu urlete. pe partea dreapta o pun pe la spate, altfel, nici nu se uita la sanul drept. pe al stang il suge mai cu spor. dar, in total, a scazut aproape 300 grame. le-a recuperat, dar a inceput sa arunce jeturi. si uite-asa, dam din lac in put. azi am inceput sa-i dau motilium, ca mai aveam o sticluta de la baiat, ce expira in 2016. Si acum ma uit la ea cum, dupa 2 mese mai consistente si o zi plina de zambete, doarme de aproape 3 ore. trebuie s-o trezesc, caci la 22 are tratamentul si vreau s-o si spal pana atunci.

....ei, cam asa stau lucrurile la noi, in momentul asta.

 

aaa, si sper sa-mi spuna maine ca nu mai e contagioasa sau ca nu mai dureaza mult, ca pentru a sta langa baiat, am un intreg ritual: fac dus, schimb hainele, imi dezinfectez bratele, imi pun masca, imi acopar parul. Fata e in alta camera si iar nu stiu cand o sa-i pun unul langa celalalt...

 

pupici, mamici si bebici [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 617
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata mamici! Si la multe luni inainte (cu intarziere), Geuta! Sa creasca mare si sanatoasa si sa iti aduca numai bucurii!

Am reusit si noi intr-un final sa adormim...era treaza de la 8:30 si s-a chinuit o ora sa adoarma singurica pana a inceput sa urle si am pus-o la san, unde a adormit bustean. Nu stiu ce sa ma mai fac cu lupta asta pe care o duce ea cu somnul...e trist sa o vad cum se chinuie mititica :(

Parca, parca se vede putin soare si azi :) ieri mi s-a parut superb afara!

Zi frumoasa si linistita, mamici! :*

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!

Aristica,bafta la doctor!Sa te intorci cu vesti bune!

M-as fi bucurat si eu daca as fi putut alapta in continuare,astfel poate reuseam si eu sa-l adorm la piept.Asa trebuie doar pe picioare sa-l legan sa adiarma.In brate mi-e mai dificil pt ca s-a ingreunat si ma dor bratele.Dar si genunchii mei saracii sunt varza,imi tremura cand ma aplec.Sper cu timpul sa se dezvete de leganat si sa adoarma si singur.(inca mai visez)

Noi avem in plan sa iesim dupa amiaza cu caruciorul,e soare dar si putin nori.Stau la et 4 si e pt prima data cand o sa-l scot singura in carucior.Sper sa ma descurc.Pupici si o zi frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonika cand citeam postul tau credeam ca l-am scris eu :)). Vladut tot asa adoarme pe picioare, am si eu probleme cu spatele si greu fiind ma lasa si pe mine genunchii cateodata, are o personalitate de ma omoara si nu se culca singur nici daca l-am lasat 30 min sa maraie in patut. Si eu visez ca va fi bine in viitor...nu stiu cum, dar cand a venit soacra mea numai in patut il culca...cei drept nu dormea mai mult de 50 min, dar era in patut, pe picioare doarme si 1,5 -2 ore.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici dragi, am nevoie de un sfat de la voi. Dorim ca in 2 saptamani sa plecam cu bebe la un drum de 3-4ore. Atunci Vladut o sa aiba 3 luni, detin o scoica si un scaun de masina, scoica imi pare mai comoda, scaunul mi se pare cam rigid si ca il cam tine in fundulet. Credeti ca o sa ii afecteze coloana daca il tin in scoica atata timp? Ce ma sfatuiti, sa ii cumpar altceva?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ralbog, scoica e perfecta pentru el, nu scaunul,caci ii poti tasa coloana. scaunul pe la 6 luni (unii parinti il folosesc de la 5). Vezi sa pozitionezi scoica corect, cu fata spre luneta si cu spatele spre parbriz (a. i. bebe sa se uite la tine, tu fiind pe bancheta din spate). Poti fractiona drumul pentru a-i verifica pampersul, pentru a-l hrani si atunci il poti lua in brate sa-l plimbi putin pe langa masina. Sa ai o carpa la indemana, sa acoperi zonele pe unde o sa-i bata soarele-n ochi, servetele si dezinfectant pentru mainile tale.

Sigur o sa fiti bine toti 3! (vezi ca acum tre' sa-ti pui si tu centura in pate)

 

Geuta, fata a avut virusul sincitial respirator si un adenovirus.

Nu mai este contagioasa, respira bine, a mai pierdut 50 grame, dar, per total, are un plus de 300 grame in ultimile 3 saptamani, ceea ce e fantastic, la cat de bolnava a fost. Mananca, are scaune normale pentru bebe alaptat, uda pampersii, e vioaie si s-a lungit foarte mult, ajungand la 59 cm.

 

simonik, o sa vina si perioada cand va dormi singur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata mamici!

Haideti la o portie de soare  [:)] E asa de frumos la noi ca si astazi o sa ne plimbam mai mult.

Oau Ari ma bucur ca sunteti bine, eu n-am auzit niciodata de boala asta. Multa sanatate in continuare [flo2]

Fetelor care n-ati mai scris de mult, ce mai faceti? Mai dati un semn [biz]

Ar fi pacat sa ramanem doar cateva, la cat  de active am fost la odisee.

Va pup si o zi frumoasa [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...