Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgi de nea, decembrie 2014 - cap. 4


Recommended Posts

  • Răspunsuri 617
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata mamici! Vreau sa ma plang si eu din nou de problema cu lipsa somnului ziua...V-am spus ca ziua doarme adunat 1 ora sau 2 si ca seara este f obosita. Eh ieri sear a inceput pe la 6 jumatate sa urle si nu am reusit sa o adorm nicicum (nici san, nici leganat, nici sling, nici iesit la aer, nici carusel), abia a reusit sotul la 7 jumatate sa o adoarma cu sunetul de aspirator pe fundal. Iar nu i-am facut baita (a 2-a zi la rand, ca si cu o seara in urma tot cam asa a facut).

Saracuta imi este mila de ea sa o vad cum se chinuie si cum urla cu ochii rosii, dar efectiv nu vrea sa doarma, se chinuie sa stea treaza. Ce sa mai incerc ca sa o fac sa doarma ziua mai mult? Are de obicei o repriza de juma de ora- 1 ora dimineata si daca sunt norocoasa, mai doarme juma de ora, o ora pe la 1, 2, apoi nimic pana la 6-7 cand o apuca isteria :( baita de obicei i-o faceam la 7, dar cred ca o mutam si mai devreme ca nu mai apucam in ritmul asta sa o spalam niciodata :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la noi!Kudija,nu stiu ce sa-ti zic cu somnul de zi.Si la noi e cam la fel.Atipeste cate 15-30 min de vreo 2-3 ori pe zi apoi seara dupa 6 jum cade secerat si tre sa-l trezesc pt baie si papa.Doar ca eu ii fac baie o data la doua zile si se mai intampla uneori si 3 zile cand e f adormit si nu il pot trezi.Eu am zis ca nu e tragedie asta.Il mai sterg cu servetele umede in timpul zilei in zonele pe unde transpira si il spal la fundulet dupa caca.Eu am ajuns sa nu ma mai stresez cu asta,probabil asta e ritmul lui de somn,cand va mai creste probabil se va mai regla.

Imi doresc doar sa aiba somnul lin noaptea ceea ce nu prea se intampla in ultimul timp.

Sa vedem,poate iesim si azi.Ieri a dormit tot drumul in carucior si ne-am plimbat doua ore. :)

Pup mamicile si bebicii!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kudija si la noi e la fel.

Doarme doar cand o scot in carucior afara sau imi mai adoarme la san. Dupa ce adoarme trag draperiile sa fie intuneric in camera apoi ii pun pe youtube White Noise cu Heavy rain. E un zgomot de ploaie apasator ca sa te indemne la somn si asa mai fura cate 30 min.

Se spune ca ei acum nu ar trebui sa stea trezi mai mult de max 2 ore dupa care somn. Incearca asa. Poate e prea obosita si nu adoarme.

ralbog si eu te sfatuiesc cu scoica. Noi cand am fost la Bucuresti deci cam 60 minute distanta, bebe avea 2 luni si 3 sapt si a fost mult mai ok in scoica. In schimb in aprilie cand vom merge bebe va avea 4+ si cred ca o sa folosim scaunelul.

Fetelor vroiam sa va mai intreb ceva. Eu de ceva timp am niste secretii mai abundente, cam ca atunci cand eram insarcinata spre sfarsitul sarcinii. Nu miroase nimic, ma gandeam ca poate o fi ovulatia. Dar de vreo 2 sapt cam asa dureaza, voi va confruntati cu asa ceva? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geuta,eu ma confrunt cu problema asta inca de cand s-au terminat de eliminat lohiile.Tot asa nu miroase dar e f deranjant,trebuie sa folosesc absorbante zilnice mereu.Inainte de ultimul trimestru de sarcina nu aveam problema asta.Chiar vroiam sa cer si eu o parere de la alte mamici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, mamici! Am fost si noi la plimbare cam o ora si ceva din care pitica a dormit vreo 50 de min. Acum am reusit sa o adorm cu aspirator pe youtube si suzeta (pe care pana ieri nici nu voia sa o vada, o scuipa si se ineca cu ea).

Sper sa fie mai bine azi. daca reusesc sa o fac sa mai traga o repriza de somn si pe la 5, ma declar multumita! :)

Chiar ca vreme frumoasa azi :) as mai fi stat, dar am zis sa maresc treptat timpul de plimbare, sa nu fie prea mult pentru ea :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Eu va urmaresc in paralel si pe facebook si aici..si va scriu numai daca am ceva noutati!

Am venit si noi de la plimbare...si fetita inca doarme (se intampla rar). Problema e ca daca venim de afara, ca sa doarma in continuare..trebuie sa o las imbracata, ca daca o dezbrac nu mai am pe cine adormi!

Ma bucur ca ati deschis subiectul cu scurgerile ceva mai abundende...pe care le am si eu cam de 2 sapt! Chiar ma gandeam ca ar trebui sa fac o programare la doctor sa vad despre ce e vorba! Sa inteleg ca sunt destul de normale!

Azi ne-au venit si noua invitatiile pt botez! Abia astept sa o botezam pe printesa..sa scap si de stresul asta!

Si noi avem probleme cu somnul pe zi...si mai nou avem si pe timpul noptii! Dupa vaccinul de sapt trecuta, toata sapt a trebuit sa doarma cu noi in pat(ca altfel plangea si se foia toata noaptea)!

Acum, de 2 nopti doarme la ea in pat, dar se foieste si agita intr-una!

Si mai e o pb care ma enerveaza maxim: isi baga manutele in gura si le suge in mod permanent(toata noaptea se aud plescaituri din patutul ei) iar pe zi i le mia tin eu sa nu o mai vad cu ele in gura! Am incercat si suzeta, dar nu e la fel de interesanta ca manutele ei!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...