Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fulgi de nea, decembrie 2014 - cap. 4


Recommended Posts

Loredana, cred ca e cam devreme pentru biscuiti. Stiam ca din cauza continutului de gluten, la fel ca si painea, trebuie amanati. Pediatra mi-a recomandat sa-i dau biscuiti populari, dar nu de la 4 luni. Am inceput cu suc de morcovi, supa de legume, fara sare si strecurata, mar copt cu branzica facuta de casa. Cam asta imi mai aduc aminte. Si cereale pentru varsta lor. O sa mai ma uit pe caiet si am sa-ti mai spun.

la prima fata diversificarea am iinceput-o la 5 luni si jumatate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 617
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 Stiu ce ziceti voi de gluten dar am vazut ca exista biscuiti fara gluten pentru a fi dati de la 4 luni: hero baby sau plasmon. Inca nu i-am dat decat mar copt si ma gandeam  sa ii iau cereale din orez de la nestle. Aveti cumva o schema ceva?? Eu am gasit asta

http://diversificare.ro/slider/2011/06/tabelul-diversificarii-alimentatiei-pentru-bebelusi-si-copii/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata mamici!

Noi suntem matinali tare. S-a trezit Vladutu meu la 6 sa pape si apoi nu a mai dormit. In ultima vreme asa face. Dar nu-i bai ca oricum la ora aia trebuie sa ma scol sa ii pregatesc pe cei mari si sa le dau sa manance. Piticul sta cuminte in timpul asta si vorbeste singur sau isi roade pumnii.

Dupa ce pleaca toti si ramanem doar noi doi ne iubim si ne dragalim in pat la mami.

In legatura cu diversificarea eu am inceput la cei mari cu fructe( mar) la masa de la ora 10. La inceput suc apoi am adaugat si pulpa pana am ajuns la pireu de mar. Am inceput cu cateva lingurite inainte de bib de lp. Treptat am crescut cant de mancare si am scazut cant de lp pana am inlocuit complet o masa de lapte.

Apoi am introdus supa de radacinoase ( morcov, patrunjel, pastarnac) la masa de la ora 13. La inceput supa clara apoi din ce in ce mai groasa pana am ajuns la piure. Aceeasi metoda am crescut treptat cant de mancare si am redus cant de lapte pana am ramas doar cu piureul de legume.

Apoi am inceput sa introduc pe rand alimente noi : para, piersica, nectarina. La legume am continuat cu cartof, dovlecel, telina, ardei gras. Apoi am introdus carnea de pui, branza de vaci, galbenusul de de ou, ficatul.

Cerealele le-am introdus destul de tarziu,pe la 7 luni, dupa ce masa de pranz continea carne.

Atunci am inceput diversificarea la 5 luni la sfatul dr fiindca copiii mancau doar lp.

 

Acum alaptz exclusiv si voi incepe diversificarea la 6 luni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata mamici! Si al meu Vladut s-a trezit la 6.20, cand a venit tati de la munca. Ne-am iubit toti 3, i-am cantat la multi ani ( azi a facut 3 luni), am papat, ne-am jucat si acum facem nani de 30 minute. Azi o sa ajungem si la dr de familie pentru cantarire si masurare si daca e frumos afara, vom face o plimbarica prin parc.

Si eu alaptez exclusiv si dr pediatru a spus ca daca bebe ia bine in greutate pe la 5 luni jumate incepem diversificarea, daca stagneaza in greutate pe la 4 luni -4 luni jumate. Sper sa ii dau san cat mai mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la noi mamici.

Alis noi pentru torticolis am facut kinetoterapie si a fost ok dupa. Acum ii facem noi masaj acasa.

La diversificare eu voi incepe cu radacinoase de la 6 luni.

Mamici in ultimul timp am un mare stres cu greutatea. Bebe in ultimele 3 sapt mi-a luat 0,100 gr, 0,175 gr respectiv 0, 185 la cantarirea de aseara. E alaptat exclusiv la cerere. Toata lumea imi spune sa stau linistita ca asta e ritmul lui dar eu tot stresata sunt. Mi se pare slabut rau de tot desi el e in grafic cu greutatea, are 5, 800 acum. Voi ce spuneti, imi fac griji degeaba sau chiar am motive?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Vladut! Sa cresti mare sanatos si norocos  [flo2]

Simona- nu te mai stresa cu cantarul. La ce interval manaca ziua si  seara?

Prima mea fetita s-a nascut cu 2600 de grame si la un an avea 8kg si ceva- sub medie. Dar si pediatra a zis ca daca mananca, e vesela, uda pampersi, e activa sa las copilul in pace. Si acum a recuperat in timp. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...